| cosssmyn a întrebat:

Daca tot zic unii ca nu exista Dumnezeu. cum dovediti voi ca profetii scrise de 2000 de ani se adeveresc si se implinesc?
Sau nu ati ajuns la capitolul Apocalipsa inca?

28 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Daca profetiile biblice se indeplinesc intr-un mod atat de clar si indubitabil, cum de nu e toata planeta crestina?

| Drimmero a răspuns:

N-are niciun fundament afirmatia cum ca Dumnezeu nu exista,, vesnica rivalitate intre stiinta si religie.
Cum am zis-o si-o mai zic,, oamenii de stiinta sunt doar oameni, Dumnezeu e mult prea mare pentru noi oamenii,, prefer sa cred intr-un creator decat intr-o explozie 'Universala'/

| xerxes1 a răspuns:

Nu s-a adeverit nimic deocamdata.
Preotii smecheri au adaugat cate ceva in texte ca sa dea bine la doctrina.

| FaraNume1245 a răspuns:

Sunt multi asemea "profeti" chiar si in zilele noastre, pe care aproape nimeni nu da doi bani, chiar daca sunt oameni de valoare. Vezi Nimeni Altu', Kazi Ploae, Specii, Cedry2k.

| cosssmyn explică (pentru FaraNume1245):

Cine nu apreciaza adevaratele valori da sigur ca nu da 2 bani.

| Diance a răspuns:

Nu va fi aşa ceva

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Nu au cum sa se implineasca toate. Dar Dumnezeu a promis( dupa potop) ca nu va mai fi apocalipsa. Deci din punctul meu de vedere biblia e irelevanta si in plus a fost scrisa de oameni si are foarte multe interpretari. Dar tot cred in Dumnezeu. Pur si simplu stiu ca exista si nu am nevoie de nici o dovada pentru asta. Dar tu nu ar trebui sa ii conving pe alti ca el exista. E dreptul lor sa creada ce vor ei. La fel cum e dreptul tau si al meu si al altura sa creada in Dumnezeu. Si nici nu ar trebui sa ii judeci pe oameni dupa ceea ce cred. Nu suntem noi in putere sa judecam. Nu ai dovedi decat ca esti tu un om rau si necredincios.

| Nitroblast a răspuns (pentru owlAndreeaIrina):

A promis ca nu va mai fi alt potop, clar nu s-a zis nimic de anularea apocalipsei propriu-zise, care deja a inceput. Biblia nu a fost scrisa de niste oarecare, a fost scrisa din Cuvantul Lui Dumnezeu, nu din capu' cuiva.
Interpretari? Pai, nu stiu cum se face da' fix aia care vor sa taie firu taiat in 4 inca o data in 4 o interpreteaza in 16 moduri. Interpretarea adevarata e una singura, culmea, mai toti cei care au studiat-o cu inima si sufletu' deschis au inteles-o la fel.
Si da, nu e valabil dreptul de a turna pe gat o anumita credinta in privinta nimanui. Dar exista dreptul (si datoria, ca si bun crestin) de a arata SI calea asta, multi habar nu au de ea sau stiu asa, dupa ureche.

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru Nitroblast):

Pentru fiecare religie e altfel interpretata. Iar daca va veni vreodata apocalipsa, nu va veni cand se asteapta lumea. Va veni cand nimeni nu va crede ca va veni. Si nu sunt crestina :p. Nu apartin unei anumite religi. Doar cred in Dumnezeu. Si tu vei spune ca aste e crestinismul. Eu mi-am spus doar parerea. Nu cred ca trebuie sa te bazezi pe o carte sfanta. Doar trebuie sa crezi sau nu. Si felicitari! N-am ce sa zic, niste crestini asa ca voi n-am mai vazut. Deci sigur daca va veni apocalipsa veti fi in siguranta. Si acum doar glumem. Daca te super e treaba ta. Daca in sec. al XI-a ne traim viata doar ca,, bun crestini" incercand sa ii,, indreptam'' pe alti atunci nu ne putem numii civilizai. Ar trebui sa procedam cat mai corect posibil. Fara sa ne asteptam la vreo pedeapsa sau rasplata daca dam gres sau reusim. Trebuie sa facem ceva corect pentru ca asa credem ca e mai bine. Parerea mea. Eu doar ziceam. Nu trebuie sa imi dai lectii si sfaturi ca iti irosesti timpul. Nu imi voi schimba principiile si credintele. La fel cum nici alti nu o fac. Doar enervati lumea cu,, inflacararea voastra crestina''. Nu ai nici o dovada ca exista Dumnezeu sau altceva, sau ca nu exista. Biblia nu e nici o dovada. Doar asa ca sa fim realisti. Repet, asta e doar parerea mea si doar imi exprim parerea si nu incerc sa conving pe nimeni in nimic. Tu poti sa crezi si in fantoma lui Stalin, dupa mine, ca nu imi pasa.

| cosssmyn explică (pentru owlAndreeaIrina):

Lumea va pieri de foc!

| cosssmyn explică (pentru Nitroblast):

Corect, eu unul ma simt dator fata de Dumnezeu pentru ca ..candva am fost si eu ateu pornit ca si restul si am raspandit bazaconii, acum ma simt la fel de dator sa restitui adevarul oamenilor.

| cosssmyn explică (pentru owlAndreeaIrina):

Ba da exista in oameni cauta-i si vei afla, eu unul ma numar printre ei. cand medicii mi-au spus ca nu se stie cauza bolii mele si ca va trebui sa traiesc cu aia pentru tot restul vietii aceea a fost palma data sa ma trezesc la realitate, nici un medicament nici o teorie nici cu buda nici cu yoga sau cu orice altceva decat cu Dumnezeu. dar nu credeti pana o sa va dea Dumnezeu suferinta o a 2-a sansa sa va apropiati de Dumneze, lumea crede basme ca bolile apar din cauza aia sau aia, povesti sa mearga industria farmaceutica, eu m-am vindecat fara nici un medicament, explica asta! cu ajutorul lui Dumneze, explica..si mai sunt si alte cazuri dar vorbesc cei care nici nu au intrat intr-o biserica sau cei care se iau dupa vorbele altora, cauta dovezi vii, e scris ca 666 numarul va fi pecetea diavolului pe bratul drept uite ca se adevereste vezi cati au cip implantat in ei, nu mai vorbiti ca nu exista

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru cosssmyn):

(,, numarul fiarei'' nu 666 sau diavolul, si depinde cum o interpretezi )Pe bune oameni buni! Crede-ma ca am fost mai mult la biserica cand eram mica in primi mei 12 ani de viata de cat ai fost vreodata! Dumnezeu mi-a dat suferinta, dar nu voi renunta la el, orce ar fi! Fiecare viata, fiecare om are un necaz, suferinta lui. Nu o sa creada nimeni in nimic! Oricat de multa suferinta ar avea. Fiecare crede ce vrea, iar Dumnezeu stie ce e in sufletul tuturor. Poti sa fi cat de crestin ai vrea, ca daca nu esti bun cu adevarat vorba aceea,, ai belit morcovul''. Ai dreptul sa crezi in ce vrei. Cum si eu am dreptul sa cred in orice. Si nu sunt ateu. Poti sa,, imparti adevarul'' cat vrei tu, dar nu ai dreptu sa de judeci numai pe tine. Si dandu-te exemplu drept,, fiul risipitor''(imi pare rau daca nu stii pilda, dar sunt sigura ca o stii) si spunand de indreptare etc. e clar ca judeci, din punctul meu de vedere.

| Nitroblast a răspuns (pentru owlAndreeaIrina):

Stai sa las aici bomba, pariu ca nu te asteptai la asta- Biblia e in cadrul Bisericii, nu Biserica e in Biblie. Mai avem multe pe langa, daca e sa ne luam exclusiv dupa Biblie ma pot face si catolic si neo-protestant si orice. Dar, ca sa zici ca Biblia nu e o dovada, de ce mai crezi intr-un Dumnezeu? Sa imi zici mie cine ar inventa o religie despre un rastignit? Nimeni, arata ca ultimul pierzator, de ce te-ai inchina Lui? Citand "ca sa fim realisti". Toata lumea vrea ca zeii sa fie zei, asa cum ii vedem in basme, adica intruchipari ale patimilor, imperfecti, asa cum suntem si noi. In loc sa cautam o fiinta superioara din acest punct de vedere, preferam nascocirea unui zeu care NU e Dumnezeu, care e inferior, ca sa avem cui sa ii fim superior. Jalnic si penibil in acelasi timp.
Tocmai de asta, fiindca Dumnezeul biblic prin jertfa si smerenia Sa se ridica mai presus de noi toti. Poti sa il urmezi? Esti in stare sa te ridici la un asemenea nivel? Bineinteles ca nu, fiindca implica prea mult efort, e prea greu, lasa ca merge si altfel... (aka ruta ocolitoare pe langa credinta adevarata). Ar vrea unii, dar daca ar fi asa, nu cred ca ar mai avea viata sens.
Si in legatura cu drepturile si "dreptatea" ta... am TOT dreptul sa imi apar credinta daca aceasta este atacata. Daca promovezi o anumita atitudine atunci RESPECT-O, nu arata ipocrizie.
Auzi, daca dai din intamplare de un sac plin de aur, si il pastrezi doar ca sa te desfati tu, e corect sau nu, cat timp unii mor de foame? Asa si "datoria de crestin", daca tot am gasit ceva, ar fi impotriva principiilor sa pastram doar pentru noi si sa ne doara in fund de restul.

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru Nitroblast):

Stii, tot imi citesc raspunsul de ceva vreme, si numai nu vad unde am scris citez,, Biblia e in cadrul Bisericii, nu Biserica e in Biblie''. Poate imi recomanzi niste ochelari, sau stiu, mi imprumuti pe ai tai, ca la cat de bine vezi nu am ce sa comentez! Deci tu spui ca oameni au nevoie sa creada in,, basme'', in,, zei'' serios? Tu vezi ce penibil esti? Imediat o sa aud ca extraterestri ne manipuleaz! Sau ca lumea va fi cucerita de zombi.
Si in primul rand cred in Dumnezeu, pentru ca stiu, simt ca exista.
Doi, nu cred in biserica sau biblie. Si tu nu ai ce sa faci in privinta asta. Si daca crezi ca mai enervat, sa stii ca doar mai speriat facandu-ma sa cred ca am nevoie de ochelari.
Asta e viata! Daca nu accepti parerea altora du-te in padure, frate! Sunt sigura ca copacii siti vor accepta in tocmai parerile, fara sa le comenteze sau dezbata mai intai. Si nu promovez nimic. De cand n-am voie sa imi spun parerea? Si am simtit ca trebuie sa ii apar pe cei pe care ii criticati. Nu ma refer la tine personal.
Dar spune-mi tu, credinta inseamna sa nu respecti parerile altora. Si nu te-am atacat in nici un fel. Daca tu vezi asta e treaba ta. Chiar am spus ca poti sa alegi, ca doar asta e frumusetea vieti, ca poti sa alegi, sa crezi in ce vrei. La fel cum si alti pot. Nu inteleg cum ti-se pare ca te-am atacat. Poate ma lamuresti si pe mine. Ca am spus ca fiecare are dreptul sa creda in ce vrea si ca nimeni nu are dreptul sa judece pe nimen. Pentru ca asta e ideea principala. Faci cum vrei. Dar,, e datoria mea ta iti spun adevarul''.

| cosssmyn explică (pentru owlAndreeaIrina):

Da sasesutesaizecisisase mai citeste odata si ai sa vezi ca exact asa scrie, fi linistita si eu la 12 ani tineam predici in fata la 100 de oameni. si ce? ca tot am pierdut-o ....important e ca m-am intors si am cerut intelepciune nu spun doar Tatal Nostru sau sa citesc doar din carti de rugacini, cel mai important e sa ceri sa vrei sa stii si sa intelegi mai mult caile pe care te poarta vezi tu, si eu mergeam de 3 ori pe saptamana stai linistita ca nu esti singura si problema ta daca nu crezi in nimic. daca o sa ramai imobilizata la pat tot asa ai zice? ca nu o sa creada nimeni in nimic? oricata suferinta ar avea?

| cosssmyn explică (pentru owlAndreeaIrina):

Ba ce gandire, ba ce gandire..mai nou omul daca vrea sa ajute pe altcineva e considerat critic..adevarat se spune. in vremurile din urma, oamenii nu v-or mai vrea sa fie ajutati. si asa si e..imi pare rau

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru cosssmyn):

Aha. Am 15 ani. Ma rog. Fie cum ziceti voi. Daca nu vreti sa intelegeti cu frumosul, veti intelege cand viata va va o palma. In schimb sper sa aveti o viata frumoasa, cat ma fericita si pasnica. M-am saturat sa imi pierd timpul cu voi. Si am realizat ca sunteti incapatanati si nu acceptati ideeile altora. Bravo voua! Mi-ati dat o lectie foarte importanta si aceea este sa nu imi mai bat capul cu cei ca voi! Pentru ca sunt/sunteti irecuperabili. Si ca sa fie clar. In biblia mea nu scrie asa (cel putin intr-una dintre ele) si cum am zis, depinde cum e interpretata. Faceti ce vreti, omorati-va intre voi ca nu imi pasa, mi s-a parut corect sa spun adevarul din punctul meu de vedere. Nu am dat predici sau lectii de viata.
LA REVEDERE!

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru cosssmyn):

Asa vi se pare si voua. :p
Deci citez,, Ba ce gandire, ba ce gandire.''
ADIO, forevere si n-am cuvinte! Sper sa nu ne intalnim niciodata in viata reala. Dar tot iti doresc tot ce e mai bine, serios, fara gluma.

| cosssmyn explică (pentru owlAndreeaIrina):

15 ani. pune-te si viseaza frumos, mai trebuie sa cresti ca sa intelegi multe. Noapte Buna

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru cosssmyn):

As vrea sa spun ceva dar numai imi fac pacate. Nu are rost. Nu ai de unde sa stii cum sunt eu in realitate. Poate ca sunt un geniu. Si poate, sau nu, sa inteleg mai multe lucruri decat tine pentru ca intelepciunea nu se calculeaza dupa varsta. Nu incerca sa te dai apostol ca doar arati ca nu esti. Si nu intelegi dormind. Dar totusi ai vrut sa fi politicos. Apreciez, dar nu prea ti-a iesit. Era mai bine daca nu mai scriai nimic.

| cosssmyn explică (pentru owlAndreeaIrina):

1. Oricum ti-ai facut pacat ca ti-ai pus in gand
2. Chiar nu mai are rost, ai facut-o deja
3. Stiu cum esti tu in realitate, esti cum am fost si eu. Asa ma gandeam si eu pe la la 15 ani, dar o sa vezi cand iesi in lume ca peste tine mai sunt si altii mai inteligenti si peste ei altii si mai inteligenti etc
4. Nu ai cum sa intelegi mai multe lucruri, le intelegi doar diferit
5. Nu ma dau apostol
6. La 15 ani ar trebui sa ai cu totul alte preocupari si sa dormi la ora asta între orele 22 - 1 atunci hormonul de creştere este secretat în cantitate foarte mare, care este indispensabil reînnoirii celulelor

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru cosssmyn):

1. Nu imi faci tu program.
2. Am demonstrat ca sunt mai inteligenta decat tine cand am incheiat discutia. Cel mai destept cedeaza.:p XD

| AC4S4 a răspuns (pentru cosssmyn):

Si eu pe la 14-15 ani ma credeam inteligent si ca stiu mai multe ca toti... am realizat mai tarziu ca nu este asa.

| Nitroblast a răspuns (pentru owlAndreeaIrina):

Unde am scris ca tu ai spus faza cu Biserica si Biblia? Nu de alta, dar eu cred ca am nevoie de o pereche de ochelari si de inca una, de preferat a ta.

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru AC4S4):

OK. Inteleg ca ti-ai exprimat parerea dar nu ma cred mai inteligenta decat nimeni, pentru ca nu ma compar cu nimeni. Doar ca dupa proverbul,, Cel mai destept cedeaza'' am aratat ca sunt mai desteapta fiindca am cedat decat cei care au continuat,, discutia''.