| andreidu a întrebat:

Daca un bebelus moare la scurt timp dupa nastere, nefiind botezat si necunoscandu-l pe Iisus, acesta ajunge in Iad?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
68 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici unde nu exista nimic dupa moarte, decat ca ramai in amintirea celor dragi sau prin cea ce ai facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai urmarit in fond, punand aceasta intrebare? Iti raspund tot eu.Sa-ti bati joc de cei care au o credinta religoasa.Tu nu ai nici una, inteleg.Crezi totusi in ceva, indiferent ce este acel ceva, sau viata ta este ca frunza-n vant?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Adevaratii crestini nu se bat.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Am spus eu altceva?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Tocmai asta iti reprosez,ca nu gandesti,sau ca gandesti anapoda, atunci cand, pe un site care-si propune sa lamureasca probleme de ordin religios, tu cauti sa persiflezi cu intrebari rautacioase.
Uite, iti raspund la intrebarea pusa:nimeni nu poate stii.Toate sunt simple pareri, supozitii, sau dorinte.Tu esti capabil sa raspunzi la intrebarea ce ti-am adresat-o?

Răspuns utilizator avertizat
| Noah4823 a răspuns (pentru andreidu):

Asta s-a mostenit, asa cum Dumnezeu Iisus a fost botezat ''nascut'' si nu in pantece asa facem si noi, care incercam sa fim ca El.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Iti dau un exemplu:Un program de PC poate fi considerat neperformant (dereglat in exprimarea ta), intrucat cel care-l foloseste este incapabil sa-l inteleaga.In aceasta metafora, cine crezi ca este programul si cine utilizatorul? Poti spune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu este pacatos.prin moarte este iertat de pacatul primordial in care s-a nascut.parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| remus123456789 a răspuns:

Pai nu se stie sigur dar se zice ca DA

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Stii,cumva:
-ce presupune aducerea de dovezi? Ce este aia o dovada?
-ce presupune logica? ce inseamna sa fii logic?
-cum poate fii facuta o demonstratie si ce se poate chema ca ai demonstrat ceva?
Si mai ales:
- ce este acela BUN SIMT?
Hai ca te-am bagat in ceata! Stii de ce mi-am permis? Am constatat ca vorbeste gura (prin net) fara tine.
Noapte buna si judecata la fel!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma andreiule? ma nu prea am fost prin iad si nici nu am de gand sa-mi fac un obcei. deci intre ceia ce stim si ceia ce nu stim sigur....ne dam cu presupusul. daca vrei sa crezi sigur ceteste ce spune Domnul in biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Dar faptul ca in legea veche copii trebuiau dusi la taiarea imprejur la 8 zile cum era? Stia atunci copilul ca este incredintat lui Dumnezeu? Nu! Hristos nu s-a botezat cu botezul legii vechi? Ba da.Si el deja era in legea noua. Faptul ca s-a botezat la 30 de ani are cu totul si cu totul alt inteles.winking Spui tu de mine ca nu inteleg, dar nici tu nu intelegi multe pentru ca multe versete le talmacesti anapoda.Rau av invata cine va invata ca oricine poate talmacii biblia, pentru ca asa zilnic apar sute si sute de culte si nu duce decat la dezbinare. happy Esti de acord cu dezbinarile?

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Si noi ducem copiii la binecuvantare asa cum este scris in Numeri 6,, Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
23 „Vorbeşte lui Aaron şi fiilor lui şi spune-le: „Aşa să binecuvântaţi pe copiii lui Israel şi să le ziceţi:
24 „Domnul să te binecuvânteze şi să te păzească!
25 Domnul să facă să lumineze faţa Lui peste tine şi să Se îndure de tine!
26 Domnul să-Şi înalţe faţa peste tine şi să-ţi dea pacea!
27 Astfel să pună Numele Meu peste copiii lui Israel, şi Eu îi voi binecuvânta."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Eu tocmai acest lucru l-am tot repetat, ca Dumnezeu este drept si iubeste copilasii, dar cred ca ochiul tau este rau si rastalmacesti cuvintele mele.

| surfer01 a răspuns (pentru EmaS):

Și preoții iubesc copilașii. Poate prea mult!

laughing

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Nu ai inteles ideea.Acea binecuvantare este de fapt botezul copilului care se facea la vremea aceea si care este si la noi in Biserica.Cel de la 30 de ani pe care Mantuitorl la facut are alt inteles si nu inseamna ca trebuie sa te botezi la 30 ani.Biblia nu se ia adlteram.Plus de asta chiar daca nu ar fi corect ca si copii sa fie botezati si Biserica este grsita asa cum sustin unii ceea ce mantuieste pe om este ascultare adica smerenia, nu ravna care ascunde mandrie.In fine.

| CristiSeeker a răspuns (pentru dany3la):

Nu, in spitale trebuie sa existe mereu personal competent si echipament corespunzator! Obiectivu spitalului nu este de a face pe plan debililor mintali, ci de a se asigura ca acel copil (sau orice alta persoana din spital) nu moare, botezat fiind sau nu.