| andreidu a întrebat:

Daca un bebelus moare la scurt timp dupa nastere, nefiind botezat si necunoscandu-l pe Iisus, acesta ajunge in Iad?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
68 răspunsuri:
| lidude a răspuns:

Din cate stiu ajung in rai ca ingerii. cred

| ItalianoVero a răspuns:

Se spune ca un copil nu are pacate ( cel putin semnificative ) pana la varsta de 7 ani.Si ajunge in Rai oricumhappy Pentru ca orice pacat savarsit de acesta, a fost facut fara voia sau stiinta lui.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Tu ai o problema.Citeste mai bine ca sa observi ca este o diferenta mare intre a cere binecuvantarea peste un copil si a face un botez in apa prin scufundare.De ce inversezi ordinea?
Nu trebuie sa te botezi la 30 de ani, ci la maturitate cand esti constient de alegerea ta.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Pai si daca copilul moare nebotezat merge in iad.A spus clar Domnul Hristos ca cine nu se boteaza nu vede imparatia cerului.Cuvantul "cine" este pentru toata lumea.Degeaaba iau altii verste sin alta parte din biblie si se incurajaza singuri ca nu trebuie botezati copii pentru ca ratacesc spre a lor pierzare.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Prea greu pentru tine sa intelegi ca, daca un copil nu a avut timp sa se boteze, el va fi mantuit prin unul din parinti, bineinteles daca si ei sunt cu adevarat mantuiti.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Astea sunt toate interpretari omenesti draga EmaS.Sti care se mantuieste? Cel care face ascultare de Biserica.Pentru ca facand ascultare de Bisereica se smereste.Chiar daca Biserica ar ratacii in privinta asta cei care vor fi pedepsiti de Dumnezeu sunt conducatorii ei iar cei care fac ascultare se mantuiesc.Cei care din prea multa mandrie fac de capul lor, merg in iad pentru ca tot ce fac fac din mandrie. Daca stam sa ne gandim bine foarte putini sunt cei care sunt cu adevarat mantuiti asa cum spui tu.Si inca ceva : mantuirea nu se acorda din lumea asta.Mantuirea se si poate pierde.Pentru ca esti om supus greselilor.Mantuirea nu se castiga asa comod cum credeti voiwinking Dar in fine.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Total eronat! Nu cine asculta de Biserica ci de Cuvant! Iacov atrage astfel atentia asupra faptului ca o credinta autentica în Hristos va conduce la o viata schimbata si la fapte bune (Iacov 2:20-26). El nu spune ca mantuirea este prin credinta plus fapte, ci mai degraba ca o persoana care este cu adevarat mantuita prin credinta va face fapte bune ca o consecinta a mantuirii. Daca o persoana spune ca este credincioasa dar nu se vad fapte bune in viata sa – atunci este posibil ca acea persoana sa nu aiba o credinta autentica in Hristos (Iacov 2:14, 17, 20, 26).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se duce in pamant unde ne ducem toti.
Dupa religia voastra toti oamenii se nasc pacatosi, e un pacat sa va nastetiwinking.
Si apoi scrie ca toti copiii care se mor si nu sunt botezati se duc in rai.
Da biblia e plina de contradictii.
Din pacate putini isi dau seama ca nu exista nici un om invizibil cu o lista cu copii buni si copii rai.Un fel de Mos Craciun pentru adulti.
Daca exista un Dumnezeu el este un copil cu o lupa in mana vara si noi suntem furnicile, pentru ca in fiecare secunda moare un om undeva in lume, asta e Dumnezeul vostru iubitor.