| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Dacă un om cu probleme psihice grave se sinucide, cum funcționează regulile divine? Individul respectiv mai poate fi judecat corect în această situație, pentru a ajunge în rai sau iad?

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MaliciousDeath a răspuns:

In cazul credulilor ce se lasa condusi de "regulile divine", nu exista termenul de boala psihica.Majoritatea te trimit la un preot, ca doar se joaca cel rau cu mintea ta si te amageste.
http://www.tpu.ro/......-dumnezeu/ lol
Mie practic mi se rupe de ceea ce se intampla cu un sinucigas.Si nu pot sa-mi dau seama de ce tot vin cate unii la categoria asta sa puna intrebari care n-au raspuns...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A fost candva sanatos

| BeyondTheDarkSun explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tare!
Orice om a fost cândva bun, cum poți spune o asemenea gogomănie? Asta ar însemna ca toți să ajungă în Rai.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Sanatos la minte a avut discernamant, nu am zis bun

| BeyondTheDarkSun explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Dacă un ucigaș a fost bun cândva, înseamnă că judecătorul se va uita în trecutul lui, și îl va ierta? Gândește-te mai bine când spui ceva.

| Lizzu a răspuns:

Buna happy

Nu putem stii ceva sigur dar este posibil ca judecata, daca asa ceva exista, sa fie mai blanda in cazul cand viata ta sau a altcuiva este luata in stare de inconstienta, neluciditate...

Pe de alta parte, eu cred ca Judecata nu are loc, adica nu exista pentru ca Dumnezeu nu e razbunator de fel. Cuvantul "judecata" exprima intrinsec o aplicarea unei pedepse asupra fiintei care a gresit.Si acum..greseala, ce infatiseaza de fapt? greseala fata de ea si alte fiinte ca ea. In Univers, Rau si Bun nu exista.Regulile Universului nu cred ca merg asa.
Am citit ca Judecata nu va fi asa cum ne-o inchipuim : noi,in fata tronului domniei marelui Rege care este Dumnezeu,asupritor si atotstapanitor si atotjudecator, care imprastie traznete si fulgere cand nu e multumit si care te tranteste la pamant daca nu esti de acord cu El si-l infrunti,nicidecum,totale absurditati. Spunea ca momentul judecatii pentru fiecare suflet in parte va fi momentul in care regretele si constiinta vor iesi la suprafata,le va vedea si le va simti pe pielea sa; tot raul facut voit sau nevoit altora in timpul vietii va fi simtit exact asa cum a fost simtit de acele fiinte, toata durerea si tot amalgamul de sentimente.
Singuri ne vom judeca faptele bune si rele, vom trece in revista tot ce am facut bine si tot ce am gresit, toate deciziile pe care le-am luat si pe care le-am fi putut lua, balante peste balante.
Eu cred ca va fi ca un fel de concluzie a noastra cu privire la fiinta noastra, a tot ce am acumulat si a tot ce am pierdut de-a lungul calatoriei noastre aici pe Pamant pentru a putea trece mai departe si de a evolua poate pentru a mai acumula noi experiente si trairi in nucleul constiintei noastre ca suflete in Univers.

Sper ca m-am exprimat cat mai clar posibil...
Te pup si ai grija de tine.

| BeyondTheDarkSun explică:

Poate ajunge persoana respectivă în Purgatoriu?

| dragos9234 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Conform catolicilor, da!

| 7Dany a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Purgatoriu aflandu-se unde? De care parte?

| iurii75 a răspuns:

Din fericire judecata nu le-a fost încredințată oamenilor, lor le ar fi imposibil să țină cont de toate detaliile, nu și lui Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns (pentru iurii75):

Mare bagabont Dumnezeu ăsta.

"Din fericire judecata nu le-a fost încredințată oamenilor".
Atunci judecatorii ce fac?

| iurii75 a răspuns (pentru dragos9234):

Judecătorii nu decid ce este păcat împotriva lui Dumnezeu, și ce nu. Nu încurca săponul cu săponeala happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dumnezeu este cel care cunoaşte întreaga stare a inimii cuiva (Ieremia 17:10). Deseori, cei ce ajung la acest pas au unele dereglări psihice, cum ar fi o depresie profundă. De aceea, doar Dumnezeu poate înţelege pe deplin în ce măsură o boală mintală, un stres extrem sau chiar un defect genetic poate "împinge" pe cineva la suicid.
De asemenea, Biblia scoate deseori în evidenţă bunătatea nemeritată cu care îi tratează Dumnezeu pe oameni (Psalmul 103:11–14). Prin urmare, Dumnezeu însuşi va hotărî dacă cineva care şi-a pus capăt zilelor va fi înviat sau nu (Faptele 24:15).

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Daca omul respectiv are probleme psihice din nastere?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

În Deuteronomul 30:19.20 Dumnezeu spune: "Iau astăzi cerurile şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa ca să rămâi în viaţă".
Evident, o persoană cu probleme psihice din naştere pur şi simplu nu este capabilă de a face această alegere.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Atunci,de ce l-a mai adus Dumnezeu pe lume, daca pur si simpu nu este capabil sa faca o alegere? Parca, exista liberul arbitru...

| NGheorghe a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

"Parca, exista liberul arbitru... " pana sa vorbesti de liberul albitru ar trebui sa vorbesti de parintii lui ( ai omului cu probleme psihice grave ). Daca in aduci in prim plan si cauti sa descoperi ce tampenii i-au bagat in cap celui care s-a sinucis. ai simplifica multe, adica tot. Floare la ureche, mai greu va fi cu clonatii. sau poate ca de ei nu sa va preocupa nimeni.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Nu Dumnezeu hotărăşte acest lucru. De cele mai multe ori aceasta hotărăsc părinţii. În plus, problemele de sănătate au apărut în urma îndepărtării omului de Dumnezeu. De aceea şi Biblia spune că El manifestă consideraţie faţă de oameni înţelegând felul cum imperfecţiunea îi afectează.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Daca un om retardat din nastere, hotaraste sa-si traga in glont in cap, nu are habar de gravitatea faptelor.Neputand face diferenta dintre bine si rau.E corect ca Dumnezeu nu i-a dat posibilitatea sa traieasca normal? Acum, retardatul unde ajunde? In iad sau in rai? De ce?
P.S Fara citate biblice.Presupun ca esti destul de matur sa-ti exprimi propriile tale idei.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

"E corect ca Dumnezeu nu i-a dat posibilitatea sa traieasca normal?"
După cum deja am amintit problemele de orice fel nu există pentru că aşa a dorit Dumnezeu. El doar tolerează această situaţie cu un scop bine definit. Deci, Dumnezeu nu poate fi acuzat că i-ar da cuieva posibilitatea de a trăi normal şi cuieva nu.

"Acum, retardatul unde ajunde? In iad sau in rai?"
Chiar dacă învăţătura despre iad şi rai este destul de răspândită, Biblia nu o susţine. Speranţa biblică de viitor este învierea. În Faptele 24:15 se spune: "Va fi o înviere atât a celor drepţi cât şi a celor nedrepţi".
Cei "drepţi" se referă la persoanele care au ales să-l slujească pe Dumnezeu şi au făcut acest lucru pe tot parcursul vieţii.
Cei "nedrepţi" se referă la acele persoane care, dintr-un motiv sau altul, nu au avut ocazia să înveţe despre Dumnezeu şi să demonstreze dacă vrea să asculte de el sau nu. Dumnezeu promite că-i va învia pentru a le oferi posibilitatea de a-l cunoaşte şi a demonstra dacă doreşte să-i fie supus. În această categorie pot intra şi persoanele cu probleme psihice care nu sunt în stare să discearnă ce se aşteată din partea lor.

PS: Folosesc citate biblice nu pentru că nu ma-ş putea exprima de sine stătător ci pentru că o consider Autoritatea supremă în materie spirituală.

| RetardedRacoons a răspuns:

Nu-l judeca nimeni pentru ca nu exista nimeni care sa-l judece, afara de babele superstitioase.

| Jackul336 a răspuns:

Un om se sinucide in conditii destul de dure! Practic, oricum ai o problema /stare urata /malada,de vreme renunti la viata! iar cauzele sunt externe, deci Godica ar trebui sa judece cauzele si nu efectul.
Cauzele = suma{ignoranta, batjocura, lipsa milei si a compasiunii, compromiterea, ura, n cauze derivate de diverse ranguri}
Asa face un medic bun, trateaza mai intai cauzele si apoi inlatura efectul.

Eu inversez propozitiile din prima fraza altfel : circumstantiala de mod intai, ca intai tratam cauzele"cum funcționează regulile divine, si acum regenta " daca un om cu probleme psihice grave se sinucide!"

poti acuza pe cineva de omor dar nu de omorul propriu
ala ce omoara din interese materiale sigur e rau intentionat deci un agresor
pe cand sinucigasul e cel putin depresiv ca altfel nu s-ar sinucide, el e inofensiv in fata unei realitati prea crude

ati citit romanul "ion" de Liviu Rebreanu
Ana era o victima care s-a sinucis in timp ce Ion era mult mai sec la inima
prin comparatie cu ea
si ma mira cum in cultele sfinte criminalii pot fi mantuiti iar sinucigasii nusad

Răspuns utilizator avertizat
| Danzzz55 a răspuns:

Nu inteleg de ce va chinuiti atat ...va imaginati ca o sa vina cineva de pe lumea cealalta si o sa va zica ce si cum e acolo?