| Steregoi a întrebat:

Daca Universul si Dumnezeu e infinit si nu are inceput inseamna ca Dumnezeu n-avea cand sa creeze Universul? Pai Dumnezeu dintotdeauna a avut o jucarie numita Univers?

13 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Ete na ca tu si știi ca universul este infinit. Poate niciun stii unde poți vedea planeta Saturn sau Marte si dezbați teorii despre univers! Măcar știi legile lui Kepler?

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Iata aici un ghid de urmarire a planetelor pe cerul senin:

https://www.timeanddate.com/astronomy/night/

Poate stii tu unul mai bun unde se poate vedea si o simulare a cerului si pozitionarea fiecarei planete.

Primele doua legi descoperite de Kepler le stiam si nu a stricat sa le recitesc.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Legile_lui_Kepler

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

Exact așa se numește! Cauți: solar system simulator, are si NASA; sau merge si : solar system scope(pe asta l-am testat demult) ii f popular.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu stim daca universul este infinit dar stim ca D-zeu este infinit. D-zeu a creat universul, El nu a avut inceput si nu v-a avea sfarsit "Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul. Dumnezeu a vrut sa faca ceva frumos din acest univers, dar in ce l-am transformat noi? nu universul, ci lumea noastra.

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Si o bomba atomica serveste scopului lui Dumnezeu ( nu vointei sale ). Una e scopul si alta e vointa lui Dumnezeu. Scopul lui Dumnezeu e ca oamenii sa vada in ce belele se baga cu bombele atomice adica sa cunoasca si raul asa cum au ales Adam si Eva. Dumnezeu le respecta decizia.

| RoxanaY a răspuns:

Tare va mai rataciti!
Viata are intrebari mult mai realiste.

Sunt copii care in clipa asta mor de foame si de boala si pe voi, din lipsa de ocupatie va intereseaza originea universului...

Si daca ai stii, ai rezolva problemele omenirii? Ai da o bucata de paine la copiii aceia care mor, chiar in clipa asta, de foame, in Africa?

| Steregoi explică (pentru RoxanaY):

Nu sunt copiii mei ci ai lui Dumnezeu care are grija de ei orice s-ar intampla cu ei. Si tarana pana la doi metri e a lui Dumnezeu. De fapt totul este al lui Dumnezeu.

| RoxanaY a răspuns (pentru Steregoi):

Frumos mod de a te spala pe maini de semenii tai!
Oameni ca tine ne fac pe noi, restul, de rusine...
Datorita oamenilor ca tine au ajuns unii sa-l urasca pe Dumnezeu si altii ateisti. Mi-e rusine de tine...

| Steregoi explică (pentru RoxanaY):

Atunci du-te si inviaza sau readu la viata un copil mort sa vezi daca poti. Eu nu pot invia copii morti si putreziti. Numai Dumnezeu poate. Si noi suntem toti niste orfani. Tatal nostru Adam si mama noastra Eva a murit. Eu nu sunt administratorul pamantului acum ci Diavolul. El imparte bunurile acum. A venit un copil la mine si i-am dat 1 ron si au mai venit si altii. Un copil mi-a murit. Nu pot sa-l readuc la viata. Si ce vrei sa fac acum? Sa fac ce doar Dumnezeu poate face? Dumnezeu plange si El dupa copiii lui. Dar va veni timpul cand ii va readuce la viata. Fiecare parinte raspunde pentru copiii lui. Adam si Eva raspund in pamant pentru copiii lui. Parintii copiilor din Africa raspund de copiii lor. Eu raspund pentru copilul meu mort.

| RoxanaY a răspuns (pentru Steregoi):

Vad ca te dai credincios/a, dar spune-mi, suntem pazitorii fratilor nostri sau nu suntem?
Uite, asta este chiar din Biblie, special pentru tine.

Condoleante pentru copilul tau, dar eu am vorbit la modul general, nu pe un caz special. In regula?

| Steregoi explică (pentru RoxanaY):

Multumesc. In regula. Era un copil al unei femei cu o tumoare si am donat si eu 50 ron pentru operatie. Am donat si la alti sarmani. Fac si eu ce pot pentru altii. Nu fac ce nu pot. Ce nu pot sa fac, face Dumnezeu. Nu sunt pazitorul fratilor pentru ca noaptea mai dorm si eu. Daca as fi pazitor ar trebui sa belesc ochii 24 ore din 24.

| oykoj98 a răspuns:

Desi universul este infinit ca intindere, Dumnezeu exista din totdeauna, universul nu

| Tokyo1sa1va1scot a răspuns:

S#gi p#la
Ps.........het18