| EmaS a întrebat:

Suntem calatori pe acest pamant. Am rasarit prin nastere, si asfintim prin moarte. Credeti in nemurirea sufletului?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Este ciudat cite cuvinte gasim sa explice doua procese pur naturale cum ar fi nasterea si moartea.In mod normal cred ca tot ce conteaza este cum traim intre aceste doua procese.

24 răspunsuri:
| EmaS explică:

Enverhoxha
Cat ma priveste pe mine, eu am aceasta certitudine.Doream cunosc si parerea voastra.

| EmaS explică:

Blondissima
Asa este.Se poate spune si asa.Dar mai putini ar fi cei care ar intelege.

| EmaS explică:

Ardnaxur
Ai perfecta dreptate! Din pacate si tu gresesti pentru ca nu privesti si in sus.(vezi, eu nu te critic ca ai scris cu greseli).
Harciog
Ai dat un raspuns de nota 10. Felicitari!(asta conteaza, cum traim)

| EmaS explică:

Klepto
Mai mult ca sigur ca exista viata dupa moarte, si eu nu as dori ca tu sa imi faci cu mana din cazan.As prefera sa fii cu mine, in rai.

| EmaS explică:

Ardnaxur
Ema explică:
Ardnaxur
Unde este cacofonia? Eu nu o vad.Stai sa-mi pun ochelarii.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doreai cunosti? Pupat toti Peata Endependenti!
Pacat ca unii calatoresc degeaba pe pamant; nu invata nimic, nu vad nimic in jur, din cauza ochelarilor de cal.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Astept cu mare interes sa-mi arati greselile. Daca te referi la "pupat toti Peata Endependenti", las-o balta! Caragiale se intoarce in mormant. Dar...cum spuneam: ochelari de cal si cultura cat incape in biblie.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E intrebarea ta, nu? "Stiai ca, cuvintele si faptele tale sunt calea spre integritatea personala?"

| wales a răspuns:

'' În credință au murit toți aceștia, fără să fi căpătat lucrurile făgăduite; ci doar le-au văzut și le-au urat de bine de departe, mărturisind că sunt străini și călători pe pământ. Cei ce vorbesc în felul acesta arată deslușit că sunt în căutarea unei patrii. Dacă ar fi avut în vedere pe aceea din care ieșiseră, negreșit că ar fi avut vreme să se întoarcă în ea. Dar doreau o patrie mai bună, adică o patrie cerească. De aceea lui Dumnezeu nu-I este rușine să Se numească Dumnezeul lor, căci le-a pregătit o cetate.'' Evrei 13:13-16.

| Klepto a răspuns:

Yo mama is so fat that when she died Jesus couldn't lift her soul to heaven.

Cam asa sunt si eu: I'm too of an atheist that when i die Jesus won't be able to life my soul to heaven or send it to hell.

Sigur nu ai fumat si tu ceva cu bunicul lui harciog si ai vazut ca sufletul se duce pe alte planuri? http://www.tpu.ro/......-motiv-ca/

Esti tu asa de sigura de nemurirea sufletului?
Dovezi 0, si eu ar trebui sa cred in asa ceva?
Daca traiesc "corect" pe acest pamant, o sa ma duc pe niste nori, unde o sa port o aureola si o sa-L slavesc prin cantece? Boooring.
Traiesc cat mai bine pe suprafata pamantului si le incerc pe toate, cred ca atunci cand mori, s-a terminat biletul, nu mai este nimic.
De ce trebuie sa aiba continuitate? Chiar nu poate sa fie un The end sau un Game over, chiar trebuie sa fie un Believe in God to continue?

Daca eu gresesc, promit sa-ti fac din mana din cazan si sa fac acea fata de "You were right and i was wrong".
Daca tu gresesti, promite ca daca o sa fi ingropata in pamant moale si rosiatic, o sa ma inviti si pe mine la un ceai si o partida de sah.

| DorelSudoru a răspuns:

Ce filosofie de balta...NU exista un suflet

| Butas_Raul_1998 a răspuns (pentru DorelSudoru):

Inseamna ca tu NU existi!

| blondissima a răspuns:

Eu nu as generaliza. Unii dintre noi au "rasarit prin nastere" si vor fi "asfintit prin moarte", restul au "asfintit prin nastere" si vor fi "rasarit prin moarte".

| Hăgiul a răspuns:

Calatorului ii sade bine cu drumul. Nici el nu s-ar simti bine intr-un infimit rastalmacit.

| MindFreak a răspuns:

"Chiar aceia care cred in nemurire sunt orientati inspre aceasta credinta tot din frica de moarte. Este in aceasta credinta un efort dureros al omului de a-si salva lumea valorilor in care a trait si la care a contribuit."
Asa grait-a Cioran.

| Shammal a răspuns:

Suntem eterni si avem o experienta pe acest pamant, nu noi am rasarit prin nastere si asfintim prin moarte ci corpul nostru, nu stiu ce intelegi tu prin "suflet", da

| enverhoxha a răspuns:

La ce-ţi foloseşte să "crezi", dacă nu eşti convinsă?

| VacutzaRoscata a răspuns:

Da,cred

| Alinutaaaalina a răspuns:

Toti suntem nemuritori. Dar trebuie sa murim întai! Asa zicea Mircea Eliade, si e adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema,sufletul nu moare niciodata.Am venit de departe, invatam ceva pe pamint, apoi vom merge in alta lume.Numai bine.

| HDeNiSaR a răspuns:

NU!
sufletul este muritor ---Nu se duce nici în Rai nici în Iad!
Gândeşte-te logic...
Când spui în crez "Astept invierea morţiilor"!
Pentru ce mai trebuie să aşteptăm această înviere din moment ce persoanele dragi sunt în Rai(şi asta pe bune, nu am auzit pe nici un popă să spună că domnul X sau doamna Y merge în Iad---- deci rezultă ca toţi oamenii sunt buni) ne pot vedea, sunt fericiţii, în unele cazuri ne mai şi ajută?

pentru ce mai este nevoie de înviere? Dacă toţi oamenii sunt vii în Rai sau şi mai bine chinuiţi în Iad!

| Alex_3707 a răspuns:

Bai frate ce poeta esti Ema big grin

| ๓คгýคภ a răspuns:

Buna! Eu cred ca sufletul nu moare, ci se duce in Rai sau iad.

| Butas_Raul_1998 a răspuns:

Nu-ti imagina pamantul ceva vesnic ca Sf. Apostol Pavel zice :"Caci noi nu avem aici cetate statatoare ci o asteptam pe ceea ce va sa fie " Noi simtim moartea o suferinta dar nu e asa! Din cauza ca noi neam obisnuit pe pamant si practic am uitat ca nu pentru acesta suntem facuti!