| 1Q a întrebat:

Daca vreau sa ma impartasesc stiu ca nu trebuie sa mananc. Dar sa beau apa am voie?

19 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Nu ai voie să mănânci, numai să bei apă.
Numai Bine.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu ai voie sa mananci de dimineata, impartasania se face dimineata.
Ai voie sa bei apa, da.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Nici apa n-are voie.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu personal,din cate stiu, ai voie o gurita de apa, nefiind invatat cu postul, nu-i poti cere sa stea nemancat si lipsit de hidratare, daca nu poate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Se tine post negru inainte, deci nimic. Ba ii poti cere, si se cere, doar e pentru dumnezeu.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Mădă0611):

Total gresit,Dumnezeu nu e un om care te obliga,fa-o fa-o fa-o!
El iti spune cu blandete,sa tii cat poti, pentru binele tau!
Eu de exemplu, n-am tinut post negru, si am baut apa de dimineata si m-am impartasit.
Am tinut, 3 zile si 3 zile, nu post negru.
Dumnezeu se scrie cu D mare deoarece este un nume, si cel mai important nume, al Ziditorului ( nu am zis din rautate, ci ca sa nu uiti ).

| 1Q explică (pentru Mădă0611):

Ideea era ca ma duc la spovedit la 13:30 si ma gandeam ca ma impartaseste si atunci

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mikhtarian):

laughing dumnezeu cu d mare si satan cu s mic, nu? Dumnezeu nu e un nume, Yhwh/Iahwe/Iehova e. Banuiesc ca n-ai mai mult de 15 ani.

Prietene, eu din cate stiu "trupul si sangele lui Iisus" trebuie primit pe "stomacul gol", adica nici apa, nici mancare, altfel e cam pacat. Intreaba-l pe popa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Dacă din greșeală, spălându-ne pe dinți, am înghițit apă, ne mai putem împărtăși în acea zi?
Canonul 6 al Sfântului Timotei al Alexandriei zice: „Întrebare: Dacă cineva ajunând spre a se împărtăși, spălându-și gura a înghițit apă nevrând, se cuvine a se împărtăși? Răspuns: Da, căci satana aflând prilej de a-l opri de la împărtășire, mai des va face aceasta".
Răspunsul ne este dat clar de Sfântul Timotei. Se înțelege însă că doar dacă înghițim accidental o gură de apă și nu mâncare sau alt lichid. Totuși, pentru a nu avea nici o îndoială, e bine să ne spălăm pe dinți seara înainte de a ne împărtăși, evitând astfel să mai numărăm dacă am înghițit doar o gură și nu o gură și jumătate de apă!

http://www.parohiamacin4.org/impartasanie.htm

;)

| Mikhtarian a răspuns (pentru Mădă0611):

Eh,nu fi deprimat ca ti-am atras atentia,tot un nume este si Dumnezeu.
Caci,mai cerceteaza Biblia,si vezi Dumnezeu acolo,nu Iehova.
Banuiesti,fara sa ma cunosti,tipic omului.
Eu am inteles ideea la care te exprimi,si sunt de acord, dar am spus ca poate bea u gurita de apa, daca chiar nu rezista.
Eu daca de dimineata m-am spalat pe dinti, si am baut apa ( clatitindu-ma, normal ) e pacat ca m-am spalat pe dinti? Vezi ce non sens ai.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1Q):

Nu stiu unde mergi, dar stiu ca dureaza mult spovedania, mai ales ca e "vinerea mare" si apoi impartasania. Acum ca ai ramas nespovedit/a si vrei neaparat, asta este, rabzi.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Mădă0611):

SI tu,crezi ca Dumnezeu este o masinarie doar de a e mustra?
Hai sa incheiem subiectul, i-am spus daca nu poate rezista, sa bea o gurita de apa, si sa-i spuna preotului, crezi ca nu-l va impartasi? happy.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mikhtarian):

N-ai citit celalalt raspuns. Nu ma deprim nici daca as avea motive laughing, iti ziceam ca dumnezeu nu e nume.
Pai doar aia mici si pocaitii sar sa corecteze "Dumnezeu", "El", "a Lui", de parca va paste iadul pentru o litera.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Mădă0611):

Potrivit invataturii ortodoxe, Dumnezeu este pe de o parte, fara nume, ca Unul caruia nu I se potriveste nici un nume, depasind, deci, orice nume sau numire, iar pe alta parte, este Cel cu nume multe.
Ii poti spune Dumnezeu, Iehova, Creator, Ziditor, cum vrei tu.
Intelegi..aici faceam referire, nu conteaza cum ii spui, caci e prea mare El.

| Zenicide a răspuns (pentru Mikhtarian):

Numele zeului tau e YHWH sau Yahew. Conform bibliei.
Imi multumesti mai tarziu.

"Ii poti spune Dumnezeu, Iehova, Creator, Ziditor, cum vrei tu.
Intelegi..aici faceam referire, nu conteaza cum ii spui, caci e prea mare El."
Sau ii poti spune cum il cheama, numele lui original: YHWH laughing)

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

În Vinerea mare, nu se împărtășește și nu se ține liturghia, doar se spovedește.

| AwaZoh98 a răspuns:

Nu ai voie nici apa, nici mancare, nimic! big grin

| sitărescu a răspuns:

Nu, mai ales că azi e post negru.

De sete scapi dacă nu te mai gândești la ea, nu stai în preajma surselor de apă și începi să te rogi sau să citești din Biblie.

Evident dacă vrei să reziști o zi, în rest să ții post negru, cu săptămânile aiurea, e periculos pentru organism și e o râvnă nesăbuită.

| deadwillow a răspuns:

Ai voie sa bei apa...nu e ca si cum ai tine post negru oh go on insa nu cred eu ca de dimineata nu mai poti de sete.