| Nuvăsufăr a întrebat:

Religia dezbină?

Argumente pro-contra.

Singurele cazuri reale, în care religia a unit oamenii au fost războaiele sau construirea câtorva catedrale impunătoare.
(De ce să nu profite clericul de forţă de muncă gratis?)

Răspuns Câştigător
| axll a răspuns:

De ce vorbesti pana sa te informezi? ipocritule! cruciadele au fost pornite de crestini, care omorau tot ce prindeau in cale daca nu se converteau la crestinism. cum poti sa spui ca ateii? iar blamezi? ipocritule!

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pe cine dezbină?
Pentru ca să poţi dormii în continuare liniştit o să-ţi dau un singur exemplu : Sindicatul Solidaritatea care a avut o influenţă extraordinară în evoluţia socială politică şi economică a Poloniei.
" este o federație sindicală fondată în septembrie 1980 la Gdańsk în Polonia și condusă inițial de Lech Wałęsa. În anii 1980 a constituit o importantă mișcare anticomunistă, adunând de la persoane asociate cu Biserica Catolică până la membri ai stângii anticomuniste "
Şi preotul Jerzy Popieluszko (1947-1984) care s-a sacrificat pentru o Polonie liberă :
" Astfel, după această dată fatidică pentru Polonia, Pr. Popieluszko a celebrat, lunar, o „Sfântă Liturghie pentru patrie", în Parohia „Sfântul Stanislas Kotska", aflată la o periferie a Varşoviei. În cadrul acestor servicii religioase, ţinea vibrante predici pentru justiţie socială, respectul drepturilor omului, criticând sistemul comunist şi motivând poporul să protesteze. Textele curajoase ale omiliilor sale erau înregistrate de către numeroşii militanţi creştini ai Solidarităţii şi, răspândite pe casete audio, în toată Polonia sau, în mod frecvent, difuzate de Radio „Europa Liberă". "
" În cele din urmă, el a fost răpit, bătut, torturat şi asasinat, la 19 octombrie 1984, de către trei ofiţeri ai "securităţii" comuniste. Avea 37 de ani. Trupul său a fost aruncat în apele Vistulei şi descoperit unsprezece zile mai târziu. " Această mişcare sindicală care a schimbat faţa Poloniei a reprezentat peste o treime din populaţia ţării care la rândul ei este în proporţie de 89 % romano - catolică. Dacă nu erau uniţi fraţii sovietici îi spulberau ca pe nimic.
Cât despre catedrale, dacă nu ai reuşit să percepi această situaţie, aparţin patrimoniului cultural naţional şi mondial.
E cel puţin deplasat să crezi că o lucrare de asemenea amploare ar putea aparţine unui " cleric ", indiferent de religie sau alte convingeri.
Este greu să-ţi explic ce e un patrimoniu, ce e cultura etc. dacă nu ai cunoştinţele minime necesare ( altfel nu ai fi postat o întrebare aşa de ciudată.
De fapt întrebarea ta este ilogică din start : afirmi că religia dezbină apoi vorbeşti despre efortul gratis pentru construirea catedralelor ( care şi pentru cine nu are studii în domeniu percepe cam despre ce efort colosal este vorba ). După umila mea părere şi logic vorbind ai dat cel mai frumos exemplu de unitate religioasă contrazicându-te singur.

| Nuvăsufăr explică (pentru Arthur):

Mi-am exprimat părerea cu argumente după ce am pus întrebare.
De fapt tu cauţi nod în papură, uite că nu ai găsit greşeli de logică în întrebarea mea.
Sper să-ţi stea în gât saliva de ciudă.

| anonim4565 a răspuns:

Pai Isus a spus :51 Credeţi că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă spun: nu; ci mai degrabă dezbinare.
Mat 10.34; Luca 12.49; Mic 7.6; Ioan 7.43; Ioan 9.16; Ioan 10.19;
52 Căci, de acum înainte, din cinci care vor fi într-o casă, trei vor fi dezbinaţi împotriva a doi, şi doi împotriva a trei.
Mat 10.35;
53 Tatăl va fi dezbinat împotriva fiului, şi fiul împotriva tatălui; mama împotriva ficei, şi fiica împotriva mamei; soacra împotriva nurorii, şi nora împotriva soacrei."
sper ca intelegi

Răspuns utilizator avertizat
| Artesano a răspuns:

Într-o mare măsură, religia — definită ca slujire şi venerare a lui Dumnezeu sau a unei forţe supranaturale — are un trecut cutremurător. Religia ar trebui să ne lumineze şi să ne însufleţească. Însă, deseori, ea nu face altceva decât să stârnească discordii, prejudecăţi şi ură. Răspunsul Bibliei este foarte simplu. Dându-se drept „un înger de lumină", Satan a indus în eroare milioane de oameni făcându-i să urmeze mai degrabă învăţăturile sale decât pe ale lui Dumnezeu. Apostolul Ioan a arătat că influenţa lui Satan este atât de mare, încât „întreaga lume zace în puterea celui rău". Ioan ştia că Satan „induce în eroare întregul pământ locuit". Care au fost consecinţele? Satan a introdus sisteme religioase cu o aparenţă de sfinţenie. Acestea afişează „o evlavie de suprafaţă", dar roadele lor rele dezvăluie adevărata lor faţă. În loc să contribuie la rezolvarea problemelor omenirii, religia a fost, de fapt, una dintre ele. Nu respinge imediat această idee, considerând-o exagerată sau absurdă. Nu uita că, prin însăşi natura ei, o înşelătorie nu dă nimic de bănuit celui înşelat. La scurt timp după moartea apostolilor lui Isus au apărut unii care, în locul cuvântului lui D-zeu, au adoptat învăţături omeneşti denaturate. Drept urmare, pe scena lumii a apărut un creştinism fals, la conducerea căruia s-a aflat ceea ce Biblia numeşte „cel nelegiuit" — o clasă clericală coruptă, plină de „orice amăgire a nedreptăţii". Tocmai acest creştinism fals este răspunzător de „secolele de barbarie" şi de întunericul spiritual ce a învăluit creştinătatea în secolele care au urmat. Prezicând această stare de lucruri şi toate celelalte acte de violenţă şi de depravare săvârşite de-a lungul timpului în numele religiei, apostolul Petru a spus, pe bună dreptate, că „din cauza lor (a pretinşilor creştini) se va vorbi injurios despre calea adevărului".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Helios? s-ar parea ca pe fata pamantului profita oricine de oricine.si toti speculeaza orice oportunitate sa poata trai,supravietui,mai bine sau mai putin bine dupa cat il duce mintea si norocul. politicienii din ce traiesc? aburind,mintind,promitand si ametind lumea, pentru a fi alesi. dupa ce sunt alesi, sa te tii.liderii religiosi si toata lumea dupa ei? din ce traiesc? din ceia ce propovaduiesc.crede cine vrea si cine poate.doctorii din ce traiesc? TPU.ul din ce traieste? ce speculeaza? sunt cazuri reale.de munca gratis? se lauda unul la tara ca si-a sapat via cu o mana de betivi.pai daca le-ai dat de baut nu i-ai ajutat cu nimic. daca nu-i luam eu ii lua altul.asa ca de ce sa nu profit eu? dezbinare este in orice domeniu.stii cum e? dezbina si stapaneste.