| raymusic5432 a întrebat:

De cand sunteti pe TPU si frecventati categoria religie, care ati trecut de la o religie la ateism?

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar,de ce, faci sondaje in fiecare luna?

| raymusic5432 explică (pentru EmaS):

Speranta moarte ultima ema

| EmaS a răspuns (pentru raymusic5432):

Deci tu speri ca o sa treaca mai multi crestini la ateism?

| raymusic5432 explică (pentru EmaS):

Nu-mi pasa unde trec, nu exista doar ateism, exista si desism, agnosticism, panteism sau sa vrea sa cunoasca nu ma intereseaza religia cuiva

| EmaS a răspuns (pentru raymusic5432):

Atunci ce rost au aceste intrebari?

| raymusic5432 explică (pentru EmaS):

De ce intru pe TPU? ca sa fiu ajutat si sa ajut

| EmaS a răspuns (pentru raymusic5432):

Si cu ce te ajuta sa stii religia fiecarui utilizator?

| raymusic5432 explică (pentru EmaS):

Eu nu am cerut religia fiecarui utilizator, pur si simplu eram curios

| EmaS a răspuns (pentru raymusic5432):

Curiosii mor repede!

| raymusic5432 explică (pentru EmaS):

Daca curiozitate nu exista, te asigur ca tot cei tehnologie nu exista, curiozitatea este primul pas spre stiinta

| Polaris a răspuns:

Nu e posibil aici, nu e http://www.reddit.com/r/atheism

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu am trecut de la ateism la crestinism.

| Just4Joker a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Serios?
Cum?
Trebuie sa-mi spui...

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Just4Joker):

Cum? Bine...

| 4b a răspuns:

I dont know; de ce intrebi?laughing

| Bot a răspuns:

Eu am trecut la ateism dar nu numai din cauza TPU.

| SergiuOsan a răspuns (pentru raymusic5432):

Cautati supranaturalul si nu il gasiti? Deschideti ochii! Cauta informatii despre preotii tibetani, despre inedia despre hipnoza si telepatie despre corpul eteric si astral. Studiaza literatura ezoterica si vei vedea supranaturalul si ceea ce stiinta nu va putea explica pana cand nu va confirma existenta sufletuli ca parte a fiintei umane

| raymusic5432 explică (pentru SergiuOsan):

Stiinta nu va putea explica pana cand nu va confirma existenta albei ca zapada ca parte a fiintei umane, de ce sa afirme stiinta un lucru care nu exista?

| martzian a răspuns (pentru raymusic5432):

Tu chiar poti inghiti orice ti se ofera? Ia arunca o privire la un fost ateist, lamurit de adevar:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4kuU9u6VFb0

| raymusic5432 explică (pentru martzian):

Dar tu chiar poti crede in sarpe vorbitor?

| martzian a răspuns (pentru raymusic5432):

Vorbesti de diavol sau de animalul numit sarpe?
Pot crede in magari care vorbesc! Ia vezi Numeri 22:28. laughing

| raymusic5432 explică (pentru martzian):

Sarpele din geneza

| martzian a răspuns (pentru raymusic5432):

Pai nici eu nu m-am referit la alt sarpe.
Da, cred ca a vorbit, pentru ca nu era animalul ci diavolul cel ce vorbea. La fel cum magarita lui Balaam nu ar fi putut nici ea vorbi fara interventie supranaturala! happy

| raymusic5432 explică (pentru martzian):

Poti dovedi ca a vb?

| martzian a răspuns (pentru raymusic5432):

Vrei o dovada mai mare decat faptul ca Dumnezeu insusi ne-o spune?

| raymusic5432 explică (pentru martzian):

Sa-mi spuna si mie

| martzian a răspuns (pentru raymusic5432):

Iti garantez ca abia asteapta! Asta in probabilitatea in care veti dori sa auziti. Cel mai probabil, cuvintele Lui ar fi: "ti-am mai spus o data (prin Biblie) si nu m-ai ascultat"...

| raymusic5432 explică (pentru martzian):

Si zeus o sasi spuna la fel

| SergiuOsan a răspuns:

Sa treci la ateism inseamna sa inchizi ochii in fata adevarurilor ezoterice si stiintifice aduse de-a lungul timpului ( http://www.youtube.com/watch?v=sdpyKShDlcE fa abstractie de titlu, nu are nici o legatura cu subiectul). Cei ce trec la ateism practic vor sa scape de responsabilitati morale, si totodata de constiinta, insa nu cred ca o sa scape de ea deoarece aceasta este impregnata in corpul eteric. Deoarece corpul eteric nu poate fi desprins de o fiinta vie, deducem ca constiinta nu poate fi inlaturata atata timp cat esti viu.

| raymusic5432 explică (pentru SergiuOsan):

Macar sti ce ateismul?

| SergiuOsan a răspuns (pentru raymusic5432):

Ateismul este o negare a existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități; concepție care se bazează pe această negare. Daca crezi intr-adevar ca poti explica totul fara sa il incluzi pe Dumnezeu in ecuatie te rog raspunde la intrebaea postata de mine: "Cum a aparut viata si inteligenta intamplator?"

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru raymusic5432):

Măcar,, şti" că,, ştii" se scrie cu doi,, i"?

| raymusic5432 explică (pentru SergiuOsan):

Viata putea aparea oriunde unde sunt conditi care intretin viata, desigur spune-mi tu cum a aparut? banuiesc ca ai dovezi stiintifice

Întrebări recente