| ateu123 a întrebat:

A trecut cineva de la Creștinism ,sau alte religii la ateism? , agnosticism ce anume va determinat ?
ma refer la utilizatorii vechi de pe TPU care frecventa (http://dexonline.ro/definitie/frecventa) des categoria religie

5 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pe la vreo 12 ani mi-am dat seama ca rotitele crestinismului nu se invart chiar asa cum ar trebui,inca un an mi-am pus niste semne de intrebare, pentru locurile unde ortodoxismul avea gauri mare, si de pe la 13 ani sunt agnostic.In timp,am tot incercat sa combin ateismul,agnosticismul si panteismul,ca sa iasa ceva care sa-mi para lucid si perfect logic,si, desi nu pot sa pun nume la ce mi-a iesit, eu cred ca este bine ce cred.Sunt un fel de agnostic, cu inclinatii spre ateism si panteism modernizat.

| trolololo a răspuns:

Ne cacam pe ifonu tău.

| wforweirdo a răspuns:

Mda, nu pot să spun că sunt atee, dar creştină în niciun caz. Bine, în "acte" scrie că sunt ortodoxă, dar de fapt pe la 13-14 ani am început să îmi dau seama cu adevărat că toată religia e o minciună. Oricum şi înainte aveam nelămuriri, şi niciodată nu am fost prea "credincioasă", pot să număr pe degete de câte ori am fost la biserică, de rugat. mă rugam foarte rar, dar cu toate astea nu pot să spun că am fost o persoană rea, şi nici acum nu sunt, decât cu cei care merită. Cam asta m-a determinat să nu mai cred în dumnezeu. Prea multe minciuni, întrebări fără răspuns, reguli stupide, dacă nu faci aia vei arde în iad, dacă faci aia vei arde în iad... plus preoţii şi creştinii ăia nebuni care mă scot din sărite!

| Thunderstruck a răspuns:

Eu acum vreo 4 ani am trecut de la un fel de ortodox (adica nu eram o persoana rea, dar nici buna, si nici nu prea credeam dar totusi aveam o farama de credinta) la ateism. M-a determinat pur si simplu faptul ca imi dadeam seama din ce in ce mai tare ca e o prostie si o minciuna gogonata ortodoxismul.Am preferat sa trec direct la ateism, in loc sa incerc alte religii deoarece mi-am dat seama ca n-am cum sa aleg una "corecta" daca sunt atatea religii.(presupunand ca exista o religie corecta)

| StopRacism a răspuns:

Eu sunt de aceeasi parere cu wforweirdo adica : mi se reprosa prea mult ca daca nu mai merg la biserica, nu ma rog, nu faci aia sau alta voi arde in iad si dupa un timp m-am informat mai bine despre religie si ateism si am descoperit ca daca te muti de la o religie la ateism nu " ai sa piei in flacarile Satanei ", lucrul asta plus cateva influente din partea muzicii pe care o ascult m-au determinat sa trec la ateism.