| anonim_4396 a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu capra/țapul? Știu că sună cam aiurea.
Dacă nu exista capra, Baphomet/Satana cu cine era asociat? În momentul actual este asociat cu o "capră sabatică".

43 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Pai oameni l-au asociat asa, deci pot sa-l asocieze si cu altceva.
si la intrebarea de ce a fost creata capra raspunsul e :sa fie folosita ca hrana prin lapte si carne

| eliaclodia a răspuns:

Ce compliment pentru domnisoara satana. Buna ca o capra cu lapte salbatic. Daca se supara? Bine ca nu i-au facut un compliment: esti o vaca. Toata ziua stai la muls.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine l-a asociat? de ce? unde? cand?

| Lizzu a răspuns:

Nu stiu de unde asocierea unui diavol cu un animal cu coarne, coada si copite.
Asta chiar nu-mi pot explica acum cand stau si ma gandesc la rece, obiectiv.

Cine a fost cu ideea de capra?
Cine stia ca diavolul ar arata asa?

Aaaa...biblia stia. Nu sunt de ajuns parerile unor oameni care au scris acolo.

Daca nu ar fi existat capra, nu ar fi existat nici capra salbatica,ea fiind o ruda a caprei domestice, nu? laughing orice avea legatura cu capra era sters, nul, inexistent.

Eu cred ca l-ar fi asociat cu vreun sarpe, ca tot e povestea cu sarpele sau cu un SCAIETE ( de ce trebuie neaparat animal?) pentru ca scaietele se tine de tine si te streseaza la fel cum face diavolul cu credinciosiihee hee

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Ai dreptate.
Am uitat să menționez de șarpe. Diavolul însuși a luat forma unui șarpe pentru a o ispiti pe Eva.
Sincer mie nu prea îmi plac caprele, au fețele alea ciudate. :))
http://toateanimalele.ro/......unte14.jpg

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor laughing saracele capre, nu e vina lor. E perceptia noastra distorsionata si numai din vina unor oameni care le-au asemanat cu insusi diavolul necrutator oh go on...

Povesti si superstitii iar si iar la tot pasul.
Si unii sustin pe o parte cum ca diavolul e un inger nespus de frumos, si chiar emana lumina si nu foc si smoala oh go on

Pe cine sa mai crezi?
Adevarul nu e nici de o parte si nic de alta poate.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Superstiții care te pun pe gânduri. laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca se supara Hombre pe tine.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Who the *** is Hombre?

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Are si el un nume, nu? Lucifer...E un nume frumos. Oricum, daca acest personaj de basm ar exista, cel mai probabil ar fi "un inger nespus de frumos", care ia diverse forme monstruoase pentru a ii speria pe saracii oamenii. Are si un simt al umorului afurisit rau de tot...

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Cam asa, umorul e peste tot, daca el are umor atunci si d-zeu avea cand l-a creat si i-a suflat umor laughinghee hee

happy

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e...dar mai bine le-am ignora.
Eu asta incerc sa fac.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hombre e cu turma de capre dupa el laughing le duce mereu la pascut si vrea unele noi la colectiehee hee

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

laughing)
De asta, nu știam.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Da...cred ca era beat laughing

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Cred ca era beat laughing La fel cum a fost cand a creat omul, nu?

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

laughing tongue probabil ...rezulta ca omul si satana sunt rude? thinking

| SatanLovesYou a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Ah...la fel cum sunt si eu acum...am trimis raspunsul de doua ori. Off!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Nu stii niciodata...Eu zic sa-l contactam si sa aflam de la el.Ce zici? Te bagi?laughing

| anonim_4396 explică (pentru SatanLovesYou):

Cu o placă Ouija?

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

laughing pai tu esti el.
Si deja vorbesc cu elhee hee

Nu-i nimic ca ai trimis de doua ori, nu am fost confuza oh go on

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

As vrea eu sa fiu Satan. Doar ca l-am contactat si l-am intrebat daca pot sa-i folosesc numele...a zis ca da. Deeeeci... Te bagi? E prietenos!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ohh? Interesat? Da, de ce nu? Desi ma gandeam la ceva mai complex...

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

laughing imi da fiori cumva
Ma mai gandesc
Cred ca e prietenos, daca e aratos si stralucitor e si mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru SatanLovesYou):

Mă sperii omule. devil
Ai folosit așa ceva?

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Este, este. Da petreceri saptamanal. Uite, m-a invitat astazi la o petrecere in Iad si l-am refuzat...crying. Poate mai prindem un loc. Si acolo il intrebam, ce zici? Si da...este stralucitor. Straluceste de frumusete laughing Dar vezi ca nu trebuie sa te indragostesti de el. A avut niste experiente nefericite in trecut si acum sufera.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, doar ca imi folosesc imaginatia. M-ar tenta, sa stii. Te baaagi?~

| anonim_4396 explică (pentru SatanLovesYou):

M-ar tenta.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Haide, stiu ca vrei laughing)))

| anonim_4396 explică (pentru SatanLovesYou):

Pleacă satană! De ce mă ispitești?
http://www.youtube.com/watch?v=LBJ1hBdDN08

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ai reactionat tu la ce ti-am scris?laughing))

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

rolling on the floor saracutu...
Bine atunci, tu vei fi ghidul meu. sper ca cunosti cararile iadului destul de bine, nu vreau sa ma pierd sad

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor rolling on the floor)

| anonim_4396 explică (pentru SatanLovesYou):

Genial,nu? Tu ești slujitor al celui necurat? :))
http://www.youtube.com/watch?v=xfJN4kLJmmY

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Very well! Sa pornim la drum! Dar intai trebuie sa-ti iei schimburi. Nu se stie cate zile stam acolo. Si o sa-ti dau un praf anti-demoni-enervanti. Dar intai sa te pregatesti. Intre timp eu imi caut harta.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuuu...Eu sunt inocenta crying

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

S-a facut! worried

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Ok! Dar intai somnul meu de frumusete...*1:17 AM*

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Pft! Nu mai avem nevoie de harta! Cum Lucifer e amabil, a deschis o poarta catre iad la mine in camera! Imi folosesc puterile paranormale si te teleportez aici!

PS.: Lucifer sta in fata portii si se uita intr-un mod ciudat la mine.

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

rolling on the floor te vrea.
Du-te tu prima, eu mai intarzii un pic, am ceva treburi prin realitatea fizica.
Saluta-l din partea mea. Sper ca nu arata infiorator de infricosator.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Si el te-a salutat. Infiorator? Pft...Deloc! laughing Chiar acum ma duc, sa stii ca te astept. We'll have fun. laughing

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

laughing laughing sigur vom avea!

| Polonic1 a răspuns:

Vazusem un documentar pe Discovery(sau pe Vplay) in care aratau ca imaginea lu' dracu provine din mai multe religii:are coada lui Seth, tridentul lui Poseidon etc.