| EmaS a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu femeia?

Răspuns Câştigător
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentru ce a creat si barbatul sa ii dea slava Lui Dumnezeu. Si ajutor pentru barbat sa nu fie singur.

42 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Eva a fost creata dintr-o coasta a lui Adam,semnificand prin aceasta ca ea nu trebuie sa exercite controlul asupra lui ca sef,nici sa se lase calcata in picioare de el, ca un inferior, ci sa stea lnga el ca EGALA lui, ea era un al doilea eu, aratand unirea stransa si atasamentul plin de afectiune care trebuie sa existe in aceasta relatie.

| victoreanu a răspuns:

Sa nu fie Adam singur pe TPU.

| RAY a răspuns:

Religios, ca sa faca copii, ca sa aiba grija de copii, sa faca mancare, curatenie in casa, sa faca o casa cu barbatul ei

sa fie supusa barbatului in concluzie

| Wøodenpints a răspuns (pentru RAY):

De ce un bărbat n-ar putea să facă mâncare, curăţenie...etc?

| Mădă0611 a răspuns:

Se saturase de Adam si de stat, asa a facut-o pe Eva, a pus un sssssssssssarpe s-o ispiteasca si de atunci are multa treaba laughing sa bata pacatosii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ajutor barbatului

| Crucified a răspuns:

Ca să întrebe cei care se cred interesanţi, mari psihologi, filozofi.

| EmaS explică (pentru Crucified):

Nu stiam ca trebuie sa fii un bun psiholog ca sa pui o intrebare!

| Crucified a răspuns (pentru EmaS):

Nu cred că aţi înţeles ce voiam să spun de fapt. Şi cred că răspunsul întrebării pe care aţi pus-o e destul de evident.

| Delicacy a răspuns:

Ca să se formeze o unitate perfectă. Presupun că ai auzit de mitul androginului, acestă idee este o lege a naturii.Nu putem atinge idealul natural decât prin această căutare şi unitate permanentă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dintr-un bărbat sunt sigură că nu poate ieşi un copil. Şi astfel populaţia Terrei ar fi alcătuită numai din Adam, corect? Religios vorbind.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la scopul cu care a creat Dumnezeu femeia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ca să stea pe capul bărbatului, atunci.laughing

| SynZeSaseTri666 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai auzit ca un barbat a nascut un copil?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SynZeSaseTri666):

Sincer: Nu. laughing

| SynZeSaseTri666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din noua zeelanda
dar normal ca era travestit si banuiesc ca a facut o gramada de operatii pana ce sa transformat in femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ajutor potrivit pentru barbat.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Ce ar admira barbatul in lipsa ei?
Sau ce frumos e frumos pe lume daca esti singur? Nici frumusetea florilor nu are farmec pentru un barbat singur.

| C0nstantin a răspuns:

Ca sa nu si-o frece Adam singur...

| EmaS explică (pentru C0nstantin):

Deci la tine totul se rezuma la...sex! Pacat, femeia inseamna mult mai mult.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

La o asemenea intrebare cum e a ta... te asteptai la vreun raspuns serios?

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Draga EmaS exista Drepturile Omului unde apare inclusiv "Egalitatea intre sexe". Daca e sa ne luam dupa cartea ta de basme femeia e mult inferioara barbatului ea fiind considerata un fel de sclava a barbatului. Asa ca las-o balta cu povestile si basmele din Biblie, ca eu unu nu te vad traind dupa ceea ce scrie legat de femeie in Biblie.

| EmaS explică (pentru C0nstantin):

In Cartea mea este scris ca femeia este un ajutor potrivit, iar barbatul trebuie sa o iubeasca asa cum a iubit Hristos Biserica incat si-a dat viata pentru ea.In asemenea camin exista pace si armonie.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

A naibii armonie:
Corinteni 1 -=- 11:3, 11:8, 11:9 – Femeia este supusa si inferioara barbatului!
Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii, şi că Dumnezeu este capul lui Hristos.
În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat; şi nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
Timotei 1 -=- 2:11 – 2:14 – + Corinteni 14:34 – 14:35 Femeia sa taca si sa fie supusa barbatului! Femeia nu are voie sa vorbeasca in Biserica.
Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea.
Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere. Căci întâi a fost întocmit Adam, şi apoi Eva. Şi nu Adam a fost amăgit; ci femeia, fiind amăgită, s-a făcut vinovată de călcarea poruncii.
Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea. Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Efeseni 5:22-5:24 – Nevasta sa fie supusa barbatului!
Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului; căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, Mântuitorul trupului. Si după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot aşa şi nevestele să fie supuse bărbaţilor lor în toate lucrurile

Deuteronomul 22:28-29 – Cat costa o tanara nelogodita?
Dacă un om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întâmplă să fie prinşi, omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi, pentru că a necinstit-o, s-o ia de nevastă, şi nu va putea s-o gonească, toată viaţa lui.

NASTEREA LA FEMEI (din Biblie)

Levticul 12:2 si 12:5 – Orice mama trebuie sa primeasca pedeapsa dupa ce a dat nastere!
Domnul a vorbit lui Moise, şi a zis: Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: "Când o femeie va rămâne însărcinată, şi va naşte un copil de parte bărbătească, să fie necurată şapte zile; să fie necurată ca în vremea sorocului ei.
Femeia să mai rămână încă treizeci şi trei de zile, ca să se cureţe de sângele ei; să nu se atingă de nici un lucru sfânt, şi să nu se ducă la sfântul locaş, până nu se vor împlini zilele curăţirii ei.
Geneza 3:16 – Suferintele nasterii!
Femeii i-a zis: "Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu durere vei naşte copii, şi dorinţele tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine."
Leviticul 21:9 – Fiica sa fie arsa!
Dacă fata unui preot se necinsteşte curvind, necinsteşte pe tatăl ei: să fie arsă în foc.

Deuteronomul 25:11 – 25:12 – Taie mana femeii!
Când doi oameni se vor certa unul cu altul, şi nevasta unuia se va apropia să scoată pe bărbatul său din mâna celui ce-l loveşte, dacă întinde mâna şi apucă pe acesta din urmă de părţile ruşinoase, să-i tai mâna: să n-ai nici o milă de ea.

Judecatorii 19:24, 19:25 – Violati-o!
Iată că am o fată fecioară, şi omul acesta are o ţiitoare; vi le voi aduce afară: necinstiţi-le, şi faceţi-le ce vă va plăcea. Dar nu săvârşiţi cu omul acesta o faptă aşa de nelegiuită".
Oamenii aceia n-au vrut să-l asculte. Atunci omul şi-a luat ţiitoarea, şi le-a adus-o afară. Ei s-au împreunat cu ea, şi şi-au bătut joc de ea toată noaptea până dimineaţa: şi i-au dat drumul când se lumina de ziuă.

Deuteronomul 22:22, 22-24 – Sa moara amandoi, cu pietre sa aruncam!
Dacă se va găsi un bărbat culcat cu o femeie măritată, să moară amândoi: şi bărbatul care s-a culcat cu femeia, şi femeia. Să curăţi astfel răul din mijlocul lui Israel.
Dacă o fată fecioară este logodită, şi o întâlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea, să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii, să-i ucideţi cu pietre, şi să moară amândoi: fata, pentru că n-a ţipat în cetate, şi omul, pentru că a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să curăţi astfel răul din mijlocul tău.

Tot armonie si povesti cu final fericit apar in Biblie... se pare ca tu ai gresti cartea ca ceea ce prezinti tu nu apare in Biblie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Si eu cred la fel, insa cei mai multi au ajuns sa vada femeia ca pe un obiect al dorintelor sexuale si al perversiunilor.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ei pierd.

| LollypopMe a răspuns:

Pentru ce a creat si barbatul sa ii dea slava Lui Dumnezeu. Si ajutor pentru barbat sa nu fie singur.

| andreiush25 a răspuns:

Ca sa puna intrebari stupide pe TPU...Cum e asta de altfel.

| ema_2625 a răspuns:

Sa aibe barbatul o pereche si pentru a se inmulti.

| Pufuletica98 a răspuns:

Dupa ce Dumnezeu a creat barbatul a spus: pot sa fac mai bine de atat! Si a creat femeia! happy

| 3xfemeie a răspuns (pentru Pufuletica98):

Daaa. A vrut sa-si indrepte greseala. rolling on the floor

| marinelpop a răspuns:

Când a dat nume animalelor, Adam a remarcat că, spre deosebire de el, acestea aveau pereche. Aşadar, când a văzut minunata creaţie pe care Iehova o făcuse din coasta lui, inima i s-a umplut de bucurie. Dându-şi seama că ea era în mod unic o parte din el, Adam a exclamat: „Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi femeie, pentru că a fost luată din om". — Geneza 2:18–23.
Omul avea nevoie de „un ajutor", iar acum dispunea chiar de ajutorul potrivit. Eva era perfect potrivită pentru a îndeplini rolul de complinire a lui Adam — în ce priveşte îngrijirea locuinţei lor paradiziace şi a animalelor, în ce priveşte naşterea de copii şi în ce priveşte stimularea şi sprijinirea pe plan intelectual ca adevărat tovarăş. — Geneza 1:26–30.

| ghinionistul112 a răspuns:

Dumnezeu a creat femeia ca sa-i fie de ajutor lui Adam si sa faca copii zicand si binecuvantatand Dumnezeu pe ei "Creste-ti, inmulti-va si stapaniti tot Pamantul!" Si mai spune Dumnezei in Sfanta Scriptura, "Ce-a unit Dumnezeu, ca omul sa nu desparta!" aceasta Binecuvantare o zice cand este Nunta care este si cea mai frumoasa Taina pe care o poate un om in a sa viata!

| SageKid a răspuns:

Pai pentru ca Adam se plictisea, dar i-a dat Domnul de lucru pentru toata viatalaughing

| ChuckNorris42 a răspuns:

Pentru ca ii era lene sa-si faca singur sandvisiuri.

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

Sa nu si-o traga barbatii intre ei.

| trema89 a răspuns:

Nimeni nu stie inca...

| EmaS explică (pentru trema89):

Tu nu stii. Femeia a fost facut sa fie ajutorul potrivit pentru barbat.

| trema89 a răspuns (pentru EmaS):

" EmaS intreaba:
De ce a creat Dumnezeu femeia? "
.
" EmaS explică (pentru trema89):
Tu nu stii. Femeia a fost facut sa fie ajutorul potrivit pentru barbat. "
.
daca tot stiai raspunsul, de ce ai mai pus intrebarea? sau l ai gasit intre timp?
idea e ca intrebarea ta nu are logica din motivul ca nu dumnezeu a creat femeia! mult succes in gasirea linistei interioare si in a nu te mai macina intrebari fara raspuns! pace!

| EmaS explică (pentru trema89):

Eu am pacea, dar tu?

| nicol_3839 a răspuns:

Dumnezeu a ceeat femeia pentru ca Adam era singura vietuitoare fara pereche.
Intr-adevar in biblie scrie ca femeia trebuie sai slujeasca barbatului dar majoritatea oamenilor(biserica ortodoxa si cea catolica in general) nu mai sunt atenti si la faptul ca Dumnezeu a mai spus ca barbatul sa-si iubesca femeia ca pe sine insusi si sa-si dea viata pentru ea la fel cum Hristos si-a dar vita pentru lume.
In concluzie termenul de,, slujire,, nuinsemna curatenie, facau mancare etc ci insemna ca amandoi sa-si slujeasca unuia altuia prin dragoste!
Pana cand barbatul nu-si va da viata pentru femeie asa cum scrie, ar trebui ca si femeia sa nu fie neindreptatita!
PS Constanin(cel care ti-a raspuns)a extras din biblie numai citatele care ii convis si in plus a citat ceva si din religia ortodoxa