| OctavianDanielMaria a întrebat:

In ce zi a creat Dumnezeu supernovele, Quasarii, piticile albe, gaurile negre, atomii, etc? Unde scrie in Biblie ca Soarele o sa "moara" sau ca o sa distruga Pamantul?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In ziua n care ai citit despre asta. Dar mai in urma cu milioane de ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Le-a creat noaptea breh! In cartea ceea de povesti scrie de 7 zile de creative, dar nu zice ce a facut noaptea. big grin

| Frank51 a răspuns:

Mai ai de tocat fizica ca sa intelegi. Pe scurt, de la big bang incoace s-au intamplat toate astea, in decurs de 14 miliarde de ani, unii recomanda sa nu amestecam religia cu stiinta, dar eu asa am ajuns sa am credinta. In biblie nu scrie ca soarele o sa moara(presupun), s-a ajuns la concluzia asta dupa niste calcule foarte complexe pe care le-au facut niste meseriasi pentru noi, daca esti genul de om cu teoriile conspiratiei si nu crezi, inseamna ca esti in prima etapa a intelegerii universului, mai ai vreo 50 de etape.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia vorbește despre sfârșitul lumii, Dumnezeu va face un cer nou si un pământ nou. Pe noul pământ nu va mai fi noapte si nu va avea nevoie de soare pentru ca Dumnezeu va lumina. Apocalipsa 21/23 si 22/5. Si nu va mai dura mult. Sfârșitul este aproape, este chiar la uși.

| NakedWarrior a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

La mine chiar a batut ieri la usa dar nu erau parintii acasa asa ca nu am raspuns

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da, da, bineinteles. De vreo doua mii de ani e la usi. Uite ca nici azi n-a venit apocalipsa. Ar fi fost culmea, abia ce am incasat si eu niste bani mai sanatosi, mi-am comandat telefon nou, am facut niste investitii pe termen mediu-lung...

| badpanda a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Biblia este o carte de povesti.
A tot fost modificata dar inca este plina de contradictii.

| NotNamed a răspuns:

In nicio zi fratele meu. Este un proces care durează miliarde de ani. Oamenii de atunci nu aveau cunostinte atat de avansate incat sa înțeleagă universul asa cum il intelegem azi. Nu stiau ca soarele fiind un corp care fuzioneaza își va va termina intr.un final elementele care contribuie la acest proces si nici nu stiau ca sorii cresc in dimensiune atunci cand nucleul acestora raman fara hidrogen si prin urmare ajung sa crească atat de mult incat vor cadea sub propia greutate si se vor colapsa pana cand vor exploda intr-o supernova care va lasa in urma ei fie un nebuloasa, fie o pitica rosie fie o gaura neagra sau un pulsar si ca in 4-5 mld ani se va mari atat de mult incat e foarte posibil sa inghita si planeta noastra deci practic ala va fi sfârșitul planetei noastre. Credinta cel putin pentru mine este 0. Pot fi adevărate unele povesti din biblie insa fiind scrise acum mii de ani de catre civilizații mult mai inferioare mental au interpretat totul greșit si de acolo poveștile acelea extraordinare care poate au un sâmbure de adevar insa false la invelis.

| SingleForOne a răspuns:

Matei 24:35
Apocalipsa 21:1.

| NakedWarrior a răspuns:

Biblia a fost scrisa de niste tarani acum in jur de 3000 de ani, nu aveau nici o notiune despre univers sau pamant, au scris si ei ce era la moda in perioada respectiva, mai toate religiile aveau variante asemanatoare in privinta creatiei lumii.
Toate stelele pe care le vezi pe cer noaptea sunt sori in alte sisteme solare.Toti sorii se sting sau explodeaza la un moment dat, asta e soarta lor nimic nu e vesnic.Doar sorii foarte mari explodeaza(supernova) sau mai rar implodeaza si creeaza gauri negre care distrug tot in cale.Soarele nostru e mic, cu timpul soarele devine din ce in ce mai fierbinte si se mareste, in consecinta planeta noastra va arde.In final, dupa ce a ajuns la capacitate maxima soarele se stinge.Dar stai linistit asta se va intampla peste sute de milioane de ani, probabil omenirea nici nu va mai exista atunci

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NakedWarrior):

Ei, chiar tarani nu erau, ca daca erau fix tarani, nu existau si acum milioane si milioane de naivi care sa puna botul la elucubratiile alea.

| NakedWarrior a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, cel mai probabil erau preoti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NakedWarrior):

Niste vizionari, as spune. Au reusit sa creeze cel mai bun mijloc de manipulare a maselor cand stiinte ca psihologia sau marketingul nici macar nu erau definite.

| Raspundebine1 a răspuns:

Inainte de dinozauri, duuh