| r3r3r3r3r3r3 a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu lumea daca in prestiinta Sa stia ca avea sa intre in pacat?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Fiindca era nevoie de om si inca este nevoie de el in univers dar trebuie filtrat de pacatatul care il domina. Aceasta inlaturarea pacatului de pe pamant a fost hotarata inainte de crearea omului si se numeste planul de mantuire care se apropie de final.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toate pacatele omenirii, nu unul ci toate.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru danut):

1. De ce are nevoie Dumnezeu de om?
2. De ce e nevoie de om in Univers?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru Inferno):

Cine citeste Biblia cu interes si sarguinta, stie.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru danut):

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." (2 Timotei 3: 16-17)

Sunt sarcastic in aceasta intrebare, stiu raspunsul, vreau sa-l auda si ceilalti.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Inferno):

1. Sa fim martori unei judecati ceresti care ar marca cine are o lege mai buna big grin-zeu sau Satan
2. Ca sa traiasca vesnic, universul e incomplet fara el.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia ca sa se "LASE" inteleasa trebuie citita numai intr-un anumit fel Daca nu "o arzi" cu Dumnezeu poti citi Biblia de la cap la coada si invers, o mie de ani ca tot nu pricepi NIMIC. Zero barat.

| danut a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Greu lucru doresti, succes!

34 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru că trebuie să crezi nu să vezi.Așa zice popa-n beserică; Că real nu inventatul dumnezeu a creat omul, că de asta există, că de era creația unui d-zeu care știa că omul va păcătui, omul nu exista.Cât de masochist poți să fi sa creezi ceva ce ști 100% că-ți va crea probleme.Rațional clar ca nu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Dumnezeu a stiut ca vom pacatui, toti suntem pacatosi. Plata pacatului este moartea, de aceea noi vom muri si vom fi judecati.
Dumnezeu a mai trimis pe Fiul lui, pentru ca oricine crede in el sa nu piara, ci sa traiasca vesnic.
Noi nu ii facem probeleme lui Dumnezeu, noi ni le facem singuri si suntem prea orbi sa vedem.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru DeyCj):

"Cât de masochist poți să fi sa creezi ceva ce ști 100% că-ți va crea probleme.Rațional clar ca nu." - Fiindca gandirea ta e doar rationala si logica. Nu cunoas 100% ca-mi va crea probleme din cauza pacatuirii parintilor nostri ci cunosc 100% ca ma poate salva de ce ne-am facut cu mana noastra.

| DeyCj a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

De unde cunoști tu acest lucru? Dacă dintr-o carte pe care toți o ridicați toți în slavă mare și real, nu există dovezi cum că este cuvântul unei divinități, atunci e ca și cum ai merge pe o pistă de raliu legat la ochi.Adică sinucidere spirituală.
Chestia cu păcatul strămoșesc e doar o invenție a popilor doxei... drepte (otrtos+docmatis=ortodox) asta ca să facă un abuz asupra tuturor copiilor și fără acordul lor să-i facă ortodocși adică să-i puie să le deie bani ca cică să-i îngroape.

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

„Dumnezeu a stiut ca vom pacatui, toti suntem pacatosi. Plata pacatului este moartea, de aceea noi vom muri si vom fi judecati. "
De unde ști tu asta? Ai murit și apoi ai înviat precum cristi?
Dacă din biblie atunci e ca și cum n-ai ști nimic ca acea carte e doar o carte nu un cuvânt al unei divinități(nu există dovezi că e înseamnă că nu există)
„Dumnezeu a mai trimis pe Fiul lui, pentru ca oricine crede in el sa nu piara, ci sa traiasca vesnic."
Prosrtii scrise în biblie.L-ai văzut pe cristos că l-o trimis dumnezo? De era așa îl vedeam și eu și credeam, așa nici vorbă.
„Noi nu ii facem probeleme lui Dumnezeu, noi ni le facem singuri si suntem prea orbi sa vedem."
100% de acord cu tine. Iadul și raiul numai omul singur și-l face. de unde și vorba „cum îți așterni așa dormi".

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru DeyCj):

"L-ai văzut pe cristos că l-o trimis dumnezo? " Tu l-ai vazut pe Decebal cand se lupta cu Traian? Sau atunci cand am evoluat noi din senin din maimute in oameni?

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu, tocmai de asta atât istoria cât și teoria de evoluție a omului le consider povești.
Istoria se știe că se scrie vorba aia la o bere.Cât despre evoluția omului, sunt doar teorii, adică presupuneri.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru DeyCj):

Tie ti-ar placea sa mori si sa se spuna dupa aia ca ai fost doar o poveste?

| DeyCj a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Așa se spune despre toți care murim.Așa că nimic nou.

Răspuns utilizator avertizat
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Ca sa danseze mai bine turca.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea ca noi sa ne bucuram de ea, pacatosi suntem toti din cauza ispitei diavolului. Pacatul a intrat in lume de cand Adam si Eva au mancat din acel fruct, se mai spune ca plata pacatului este moartea. Dumnezeu ne-a dat libera alegere, Dumnezeu a trimis pe singurul lui Fiu, Iisus Hristos, sa credem in el, sa-l acceptam, sa-i marturisim pacatele noastre si sa ne para rau cu adevarat pentru ele.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Si totusi stia ce se va intampla.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Https://www.youtube.com/watch?v=0WOS8N-5bd8
Sa te uiti la videoclip asta cand ai timp, o sa intelegi mai bine.
„Caci pe El, Care n-a cunoscut pacatul, L-a facut pentru noi pacat, ca sa dobandim, intru El, dreptatea lui Dumnezeu"