| Duucu a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu unele organe care nu au nici un rol?

45 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De exemplu?

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Organele vestigiale.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"De exemplu?"
Creierul EmaS, ca oricum nu prea il folosesti. rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ramane de vazut care din noi nu il foloseste! Al tau este imbibat cu alcool! laughing

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Cu alcool se conserva mai bine creierul mami, la tine bate vantul prin cutie, e doar umbrela gatului sa nu intre apa in corp laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dragul meu, ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca El mi-a dat intelepciune si m-a calauzit in viata in asa fel incat sa traiesc frumos si sa realizez multe lucruri de care sunt mandra, fericita si implinita! "Increderea infloreste in inimile mari " Vasile Alecsandri
,, Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii " http://www.youtube.com/watch?v=TJQdbTfNR-g

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Numai plansete, jale, rugaciuni si pupat in fund sfinti asculatati? Mai schimbati si voi meniu din cand in cand.
http://www.youtube.com/watch?v=Nl1rkKqdck8

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

De ce plansete, jale si pupat la icoane? Nu fac nimic din acestea toate. Bucuria si pacea sunt roadele Duhului Sfant.https://www.facebook.com/....../photo.php

http://www.youtube.com/watch?v=5H7IdI5aMoc

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Hai lasa-ma cu interminabilele pupaturi in fund.
http://www.youtube.com/watch?v=grxOwyZDDOQ

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Care pupaturi in partea dorsala? Eu nu pup pe nimeni.http://www.youtube.com/watch?v=qcWxjZbBTG4

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Eeeee, ai revenit in viata fizica.
http://www.youtube.com/watch?v=yVECSKo-RjE

NOname
| NOname a răspuns:

"De ce ar crea Dumnezeu unele organe care nu au nici un rol?"

| Thunderstruck a răspuns:

Dragul meu, toate organele au un rol, doar ca omul nu e atat de evoluat sa inteleaga rolul tuturor organelor. Not.

| Musique a răspuns:

Ce organ e inutil? happy

| Duucu explică (pentru Musique):

Vezica biliară, putem trăi și fără ea.

| Musique a răspuns (pentru Duucu):

Are și ea rolul ei, crede-mă.

| Duucu explică (pentru Musique):

Dar putem trăi fără ea, așa-i?

| Musique a răspuns (pentru Duucu):

Prpbabil că da.
Dar cine ar mai îndeplini rolul ei?

| Duucu explică (pentru Musique):

Dacă vezica biliară nu mai există, bila trece direct în duoden.Eu din contră, văd un avantaj.

| RaduMD a răspuns (pentru Duucu):

Ficatul este un organ disgestiv care formeaza continuu bila. Dar de bila nu este nevoie continuu. Bila este asemanatoare unui detergent, de ea este nevoie dupa pranzuri, si anume in mod direct proportional cu cantitatea de grasime ingerata. Prin urmare, acesta este roul vezicii biliare: de a depozita bila si de a o elibera in duoden cand e nevoie si cat e nevoie. Prin urmare, are un rol destul de insemnat. Intreaba pe oricine nu mai are bila daca poate tolera un pranz bogat in grasimi, spre exemplu cu maioneza. Nu mai poate, fiindca are nevoie de o cantitate mare de bila in mod brusc.
Asa ca, de trait putem trai si fara vezica biliara. Asa cum putem trai fara duoden. Asta arata ca acestea nu sunt organe vitale, nu ca nu au nicio functie. Prin urmare, Dumnezeu pe toate le-a facut cu un rost.

| Inferno a răspuns (pentru Musique):

Toate organele vestigiale sunt inutile.

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

"Prin urmare, Dumnezeu pe toate le-a facut cu un rost."
Doar pentru ca afirmatia utilizatorului duducent este falsa, iar fiactul si duodenul au un rol, asta nu inseamna ca toate organele din corp ar avea un rol.
Spre exemplu organele vestigiale nu au un rol, fiind doar niste ramasite evolutive, glanda pineala daca nu ma insel este un asemenea organ, in ciuda teoriilor deplasate ce o considera "centrul energiei corpului".
DUpa o anumita varsta incepe procesul de calcifiere, glanda rmanand doar o formatiune solida ce nu indeplineste niciun rol.

| RaduMD a răspuns (pentru Inferno):

Glanda pineala secreta ditamai hormonul: melatonina. Ea are rol dovedit in ritmul somn-veghe si este posibil sa aiba si alte roluri. Este adevarat ca, multe secole, rolul acestei glande nu a fost cunoscut, dar ar fi bine ca ateistii sa fie mai atenti la descoperirile stiintei. Imprejurarea ca, la un anumit stadiu al stiintei nu se cunoaste rolul a ceva este de natura sa il faca pe omul de stiinta intelept (=crestin sau care nu exclude "ipoteza Dumnezeu") sa spuna ca "avem dificultati de intelegere a rolului cutarui organ", ceea ce e altceva decat a spune "cutare organ nu are niciun rol".

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

Ma rog, credeam ca am vazut glanda pineala trecuta pe lista organelor vestigiale, inseamna ca m-am inselat (ori asta, ori cei de la Wikipedia.org unde, daca nu ma insel, glanda pineala era trecuta pe lista organelor vestigiale, sunt niste incompetenti) si era vorba de alta glanda, oricum ar fi, existenta organelor vestigiale ramane un adevar incontestabil.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Cu siguranta ca toate au un rol bine definit, chiar daca inca oamenii nu au descoperit acest lucru!

| g4mma a răspuns (pentru EmaS):

Vaai mami Ema, ce bine aratati.Intineriti pe zi ce trece.

| EmaS a răspuns (pentru g4mma):

Mersi, esti o dulcica!

| Duucu explică:

Așa credem noi, că dacă avem d-alea suntem mai "frumoși", dar găndește-te, dacă bărbatul nu avea așa ceva atunci oamenii credeau că așa e normal și vedeau altfel frumosul.

| usuk a răspuns:

Pentru ca nu dumniezau le-a creat? el parca era perfect si a facut o creatie perfecta...atunci explica-mi si mie ce rol au mameloanele la barbati? sau exista barbati care alapteaza? just sayin'

| 1dintrevoi a răspuns (pentru usuk):

Barbatii au sfarcuri deoarece in primele 6 saptamanii ale vietii lor au fost... femei happy
Orice embrion urmeaza modelul de dezvoltare feminin pana la 6 saptamani, abia dupa aceea poate intra in "joc" cromozomul de sex masculin. Asa ca barbatii "mostenesc" sfarcurile din faza embrionara. E un fel de loterie. Vrei, nu vrei, trebuie sa iei sfarcurile la pachet. Daca ai noroc, o sa ai si la ce le folosi...

| usuk a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Mda, ai perfecta dreptate.dar asta nu face absolut deloc mai putin corecta afirmatia mea. aceste "organe" nu ne folosesc la nimic[barbatilor] nu putem sa alaptam[sa le folosim in scopul pentru care au fost de fapt concepute]..deci sunt inutile
[habar n-am de ce mi-ai explicat "de ce au sfarcuri barbatii", nu am intrebat asa ceva. just sayin']

| 1dintrevoi a răspuns (pentru usuk):

Dar n-am spus deloc ca afirmatia ta n-ar fi corecta, ci incercam sa-ti explic faptul ca, indiferent ca esti barbat sau femeie, oricum le vei avea... vrei nu vrei, le iei la pachet, chiar daca iti folosesc sau nu. Asta pentru ca "natura" a hotarat sa le ai, inainte de a "vedea" daca te vor ajuta cu ceva sau nu. Deci poti sa consideri ca sfarcurile sunt un "bonus" de la natura, pentru completare estetica tongue. Daca e s-o luam asa, nici sprancenele nu par a avea un rol, in afara celui estetic.
CU toate astea, insa, sfarcurile pot avea (si chiar au) un rol si in cazul barbatilor. Este un receptor (chiar mai sensibil), are cam aceleasi functii pe care le indeplinesc receptorii tactili ai pielii (senzatie frig, cald, etc).

| Crucified a răspuns:

Dă-mi exemplu. În afară de sfârcuri la bărbaţi.

| Kalla a răspuns:

Si noi oamenii suntem inutili.Inafara de a popula planeta nu facem altceva folositor.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Cum sa nu? Ai vazut tu alta creatura in stare sa faca o sunca asa de buna?

| Dragotta a răspuns (pentru Kalla):

In cazul tau ai dreptate, in cazul altora care chiar vor sa isi traiasca viata si sa aiba un rost in ia nu.

| Dragotta a răspuns (pentru BlackSulphur):

Da,sunca este scopul vietii.

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Porcul

| Seba2013 a răspuns:

Poate ca acele organe, au fost create pentru a forma un corp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa intrebi tu.

| Dragotta a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu nu exista, acele organe sunt niste ramasite a cea ce a fost omul odata

| sempreinvolo30 a răspuns:

Daca ai studia corpul uman ai intelege ca totul are un rost.Degetul mare de la picior sti ce rol are? Corpul nostru este cel mai puternic supercomputer din cate exista doar ca noi nu stim cum sa-l folosim

| adrian1419 a răspuns:

Ca sa inveti tu biologie

| Duucu explică (pentru adrian1419):

Ce ți-aș da o palmă... dar nu pot.