| mODIN a întrebat:

De ce a fost introdusa "Cantarea cantarilor" in Biblie? Nu pare sa se lege de nimic altceva.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, Iov, Ecleziastul si Cantarea Cantarilor sunt in principiu texte eretice.

| mODIN explică (pentru doctorandus):

"Eretic" practic inseamna ca nu apartine canonului. Tu de ce denominatie sau scoala de gandire ai spune ca aparti, din moment ce le consideri eretice pe acestea?

| doctorandus a răspuns (pentru mODIN):

Eu nu sunt eretic, sunt apostat.

| doctorandus a răspuns (pentru mODIN):

"Ce caută o colecție de poezii erotice în Biblia ebraică? Într-adevăr, unii rabinii antici erau neliniștiți de includerea cărții în Canon." Shaye J. D. Cohen, profesor universitar de Biblie, Universitatea Harvard

| RAY a răspuns:

Eu vad ceva relevant in asta, demonstreaza iubirea dintre cele doua personaje, mai intim dar romantic

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Și eu m-am întrebat acest lucru la un moment dat, dar până la urmă totul se întâmplă cu voia lui Dumnezeu și nu cred că întâmplător le-a dat prin minte părinților care au alcătuit canonul biblic să includă și Cântarea Cântărilor.

Dumnezeu a știut că în vremurile din urmă vor apărea mulți cârcotași și a vrut să le dea peste nas celor care sugerează că a fi religios înseamnă să ai relații intime doar pentru a face copii, și de preferat pe întuneric.

Dragostea erotică este tot un dar divin până la urmă, care trebuie regăsită într-o relație de căsnicie, iar frumusețea femeii a fost făcută pentru a fi apreciată.

| doctorandus a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Studiile moderne tind să susțină că iubiții din cântec sunt necăsătoriți,[11][12] ceea ce este în concordanță cu contextul său cultural din Orientul Apropiat.[13]

11. Fox, Michael V. The Song of Songs and the Ancient Egyptian Love Songs. 2005. Pages 231–232 [arguing the lovers are not married], 414–415 [see the following quote]. "…a poem that accepts premarital sexuality so naturally that it does not even try to draw attention to its own liberality. But of vast areas of Israelite life, society, and attitudes we know nothing."

12. Alter, Robert. Strong as Death Is Love: The Song of Songs, Ruth, Esther, Jonah, and Daniel, A Translation with Commentary. 2016. ISBN: 9780393352252. See his commentary on "My vineyard I have not kept" in Song of Songs 1:6.

13. Andruska, J. L. "Unmarried Lovers in the Song of Songs". The Journal of Theological Studies, Volume 72, Issue 1, April 2021, Pages 1–18, https://doi.org/10.1093/jts/flab019. "Unmarried human lovers appear to have been characteristic of the love song genre in the ancient Near East."

| T0Teu a răspuns:

Dumnezeu știe

| Pocait01 a răspuns:

Cântarea Cântărilor
"Vino cu mine din Liban, mireaso"

Isaia 62:5
"Cum se unește un tânăr cu o fecioară, așa se vor uni fiii tăi cu tine și, cum se bucură mirele de mireasa lui, așa se va bucura Dumnezeul tău de tine."

Apoc. 21:2
"Și eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei."

Apoc. 21:9
"Apoi unul din cei șapte îngeri care țineau cele șapte potire pline cu cele din urmă șapte urgii a venit și a vorbit cu mine și mi-a zis: „Vino să-ți arăt mireasa, nevasta Mielului!"

Acum ghici cine este mirele(Mielul) și cine este mireasa.