| Antisistem11 a întrebat:

Ce caută Cântarea Cantarilor in biblie? Mie mi se pare a fi doar povestea erotică dintre Solomon si iubita lui. Teologii afirmă că ea ar descrie relația dintre Hristos si biserica. Nimic mai fals.Voi ce spuneti?

20 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu am citit ca evreii mozaici care nu cred Noul Testament considera Cantarea Cantarilor un manual pentru tinerii casatoriti
In Noul Testament exista metafora miresei pentru a exprima relatia spheciala de iubire dintre Hristos si biserica Lui, si orice poveste de dragoste poate fi consiferata o umbra a celei mai importante povesti de dragoste, accea dintre omul creat si Creatorul lui infinit iubitor.

| CostinAlamariu a răspuns:

"Nimic mai fals". De unde stii tu? Tu esti doar un ateu. Un ateu nu poate intelege lucrurile astea care îl depasesc profund.
Da, este o alegorie pentru iubirea lui Hristos pentru Biserica. Esti tu expert in teologia crestina sa zici ca nu-i asa? Ai citit biblioteci intregi de carti teologice sa ajungi la concluzia asta?

Dar hai sa ne dam cu parerea ca si cum am fi experti in orice.
Se stie ca românul e expert in politica, religie, fotbal, medicina si asa mai departe.

Nu mai vorbim ca are pasaje si versete cu o incarcatura teologica deosebita. De exemplu practica ascetica a rugaciunii inimii care continua chiar si in somn.
"Eu dorm dar inima mea veghează"

| Antisistem11 explică (pentru CostinAlamariu):

"Avem o mica surioara ce sani nu are încă. ce am face cu ea cand va fi petita? e plin de încărcătură teologică nu?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Antisistem11):

E complet lipsit de onestitate să izolezi un singur pasaj fara sa intelegi intreaga carte. Oamenii înguști nu vor putea vedea niciodata imaginea de ansamblu. Întregul e făcut din părți, iar părțile sunt nonsensice separate de întreg

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Solomon si pornografia

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Le o fi dedicat poeme erotice la toate?

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns (pentru CostinAlamariu):

" De unde stii tu? Tu esti doar un ateu. Un ateu nu poate intelege lucrurile astea care îl depasesc profund.„
Voi creștinii vă interpretați cartea în zeci de mii de feluri diferite și spui că eu nu pot înțelege cartea asta pentru că "mă depășește" laughinglaughinglaughinglaughing Aroganța de care voi fanaticii creștini dați dovadă este nemăsurabilă
"Da, este o alegorie pentru iubirea lui Hristos pentru Biserica."
Vechiul testament și noul testament sunt complet incompatibile, iar vt este o religie diferită față de religia voastră prin urmare voi creștinii nu aveți dreptul să reinterpretați părți din tanakh ca fiind despre propria voastră religie. E ca și cum un musulman ar spune că noul testament este despre Mohamed

| CostinAlamariu a răspuns (pentru chuckmanson):

Greșit. Interpretarea corecta a Bibliei provine doar din Biserica. Tot ce e in afara bisericii e gresit. Iar Vechiul Testament vorbeste de la inceput pana la sfarsit de venirea lui Messia. Literalmente asta e punctul principal al VT. Fară Messia Vechiul Testament e incomplet. Intregul VT vorbeste despre Iisus, de la inceput pana la sfarsit. Sa nu mai vorbim de toate profetiile implinite. Așadar nu e deloc o religie diferita, e aceeasi religie.

| Michael11 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu toate pasajele din cartea Cantarea Cantarilor se refera la relatia dintre Hristos si Biserica. Biserica nu are buze, dinti, gat si tate. Eu sunt crestin.

| chuckmanson a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce biserică prietene? Că sunt zeci de mii. Asta ortodoxă făcută din mafioți cu mercedesuri care poartă aur? Aia catolică cu o istorie sângeroasă și cu foarte mulți pedofili printre clerici? Ăia de la penticostali cu "vorbire în limbi" https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
Aia a martorilor lui Iehova care nu au voie să primească sange nici cand viața lor depinde de asta? Aia a quakerilor care chiar sunt tipi de treabă? a cate biserici sunt ar trebui să fii mai specific. Dar oricum, nu asta este important, important e că tu dai dovadă de cat de îndoctrinat ești de ai așa multă încredere într-un grup de oameni de afaceri cu interese meschine în minte și care ar fi considerați nebuni sau arestați pentru fraudă în orice alt context înafara religiei.
Iisus nu se califică de nicio formă drept messia. Criterile pentru messia au fost: să fie evreu, parte din tribul lui Iuda, descendent direct de parte masculină atât din Solomon cat și din David, să scoată evreii din exil și să îi aducă înapoi în Israel, să reconstruiască templul din Ierusalim, să conducă lumea pe un timp de pace mondială, să elimine toate celelalte religii și toate națiunile ar urma să venereze zeul iudeu, iar evreii ar reîncepe să urmeze toate legile alea oribile din vechiul testament. După cum poți vedea, Iisus a eșuat la aproape toate criteriile. Iar profețiile din vt pe care creștinii le interpretează ca fiind despre Iisus sunt fie profeții evreiești vorbind despre altceva sau nu sunt deloc profeții.
"Sa nu mai vorbim de toate profetiile implinite."
Aș aprecia să îmi arăți măcar una.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru chuckmanson):

Biserica Ortodoxa e cea primară, fondată în anul 33 d. Hr.
Doar pentru ca tu nu ai niciun fel de cunostinte istorice asta nu inseamna ca nu e asa. Si e singura Biserica. Restul nu sunt biserici ci secte.
Toata lumea se închina Dumnezeului celui Adevarat. Creștinismul este prezent în toată lumea. Iisus se trage din linia lui David. Iisus nu a eșuat în nicio profetie. Le-a împlinit pe toate.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Michael11):

Unde am zis eu ca toate pasajele? Eu vorbeam de întreg, nu de pasaje luate separat si fara sens.

| chuckmanson a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu chiar nu realizezi în ce hal te-ai contrazis? Întâi ai spus că biserica ortodoxă(care nu e nici ea un monolit, biserici ortodoxe din diferite țări au viziuni diferite, Serbia literalmente a integrat zeități păgâne în icoane și teologia ortodoxă) este singura adevărată, apoi ai spus că toți venerează zeul adevărat. După logica ta, doar oamenii din Europa de est fac parte din religia adevărată. Să nu mai vorbesc că religia creștină este atât de răspândită datorită autoritarismului roman, inchizițiilor și colonialismului.
Nu mă mai obosesc să îți mai răspund că văd că ești prea îndoctrinat, distracție plăcută la pupat bucăți de lemn și hoituri!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru chuckmanson):

De fapt Biserica sarba n-a integrat zeitati pagane. Asta e o minciuna. De ce aveti nevoie de minciuni in toate argumentele voastre? Nu sunteti in stare sa dati argumente fara sa mintiti?

| chuckmanson a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Întreaga ta religie se bazează pe interpretarea unei cărți de povești drept fapt, deci ești un ipocrit să numești pe alții mincinoși cand fără minciuni nu ar exista religie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ognyena_Maria
https://en.wikipedia.org/wiki/Mokosh
https://www.thoughtco.com/perun-slavic-god-4781747
https://en.wikipedia.org/wiki/Lada_(mythology)
https://en.wikipedia.org/......_(goddess)
https://www.thoughtco.com/rod-slavic-god-4781776
https://www.thoughtco.com/veles-slavic-god-4777172
Încă mai au o grămadă de tradiții păgâne precum arderea lemnului de stejar în ajunul crăciunului.
Serios, de unde crezi că provin practici precum venerarea sfinților și icoanelor când biblia clar interzice asta? Credeai că păgânii forțați să se convertească la creștinism urmau să o facă de bună voie și nesiliți de nimeni? Că o să își abandoneze cultura, credințele și identitatea așa dintr-o dată ca prin magie?

| CostinAlamariu a răspuns:

Absolut toate sursele tale arata practici păgâne interzise de Biserica Ortodoxă Sârbă.
Ele sunt practicate de oameni care nu iau în serios creștinismul și-l desconsideră în favoarea unor reminescențe culturale păgâne.
Deci îmi mențin poziția spunand ca ai mințit. Ce fac oamenii în timpul lor liber și ce învață Biserica sunt două lucruri diferite de multe ori, din păcate.

Iar rugăciunea sfinților pentru oameni este cat se poate de biblică. Nu ca ar avea habar un ateu ce e aia biblic si ce nu e biblic. Ce te doare pe tine ca ateu ce e biblic si ce nu? Sunteti de o ipocrizie cum nu s-a vazut nici macar la brutele comuniste. De parca stii tu, ateule, ceva despre Biblie. Iti bati joc de Biblie, o desconsideri, o numesti o carte de povesti, dar cand e sa te cerți cu un creștin te prefaci că te doare în fund de ce scrie în Biblie. Cât de jalnici puteti sa fiti? Habar nu ai ce scrie in Biblie si o interpretezi exclusiv cu rea-vointa.
Nici n-ai idee că Maica Domnului S-a rugat de Iisus la nunta din Cana Galileii. Initial Iisus spunea ca nu e momentul sa-si inceapa activitatea evanghelica, dar totusi pentru rugaciunile Maicii Sale a ascultat.
Si de ce n-ar fi Biblic? Cand insasi Biblia ne spune sa ne rugam unii pentru altii. Cand insasi Biblia ne spune ca dupa moarte nu murim ci traim in Hristos. Cand insasi Biblia ne spune ca rugaciunea dreptului are putere.
Habar nu ai ce scrie in Biblie si se vede! Dar ai tupeul nesimtit sa te prefaci protestant cand e limpede ca esti ateu. De ce te prefaci protestant cand esti ateu? De ce sa ai caracterul asta jegos si prefacut?

| chuckmanson a răspuns:

Solomon era cel mai probabil genul ăsta de creștin:
https://www.youtube.com/watch?v=jhK2ev_O-pc
https://www.youtube.com/watch?v=tw3Mf9m3Jj0
:)):))