| eueu21 a întrebat:

De ce a ingaduit Dumnezeu pacatul? El a stiut dinainte ca Adam si Eva vor pacatui.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Iată perspectiva pe care le-a oferit-o Dumnezeu lui Adam şi Evei: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor şi peste orice creatură vie care se mişcă pe pământ". „Şi Iehova Dumnezeu i-a dat omului următoarea poruncă: «Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri»" (Gen. 1:28; 2:16, 17). Ţi-ai îndemna copiii să se angajeze într-o acţiune care pare să le asigure un viitor minunat, când ştii de la început că aceasta este sortită eşecului? Le-ai atrage atenţia asupra unui dezastru, când ştii că ai programat totul ca să nu scape de el? Este raţional atunci să se pună astfel de lucruri pe seama lui Dumnezeu?
Mat. 7:11: „Dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da daruri bune celor ce i le cer!"
Dacă Dumnezeu ar fi ştiut şi ar fi hotărât dinainte păcatul lui Adam şi toate consecinţele acestuia, ar însemna că, prin crearea lui Adam, el ar fi introdus în mod deliberat răutatea care a întunecat istoria omenirii. El s-ar face atunci răspunzător de toate războaiele, precum şi de delincvenţă, de imoralitate, de asuprire, de minciună, de ipocrizie şi de boli. Dar Biblia spune clar: „Căci tu nu eşti un Dumnezeu căruia să-i placă răutatea" (Ps. 5:4). „Sufletul Său îl urăşte negreşit pe cel ce iubeşte violenţa" (Ps. 11:5). „Dumnezeu... nu poate să mintă" (Tit 1:2). Cel desemnat de Dumnezeu ca Rege mesianic „le va elibera sufletul de asuprire şi de violenţă şi sângele lor va fi preţios în ochii săi" (Ps. 72:14). „Dumnezeu este iubire" (1 Ioan 4:8). „El iubeşte dreptatea şi justiţia." — Ps. 33:5.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea dumnezeu a inventat vinul la incercat apoi a creat omul

| anonimg a răspuns:

Tu ce crezi -daca o sa faci copii, crezi ca acestia te vor supara? Crezi ca vor suferi in viata? Daca da, atunci de ce mai da omul nastere la copii?

Dumnezeu este dragoste. Iar dragostea este in natura ei creativa, plina de bucurie; ea nu se poate manifesta de una singura. Da, Dumnezeu a luat masuri de precautie mai inainte ca sa-i creeze pe Adam si Eva. Biblia spune ca El a facut Planul de mantuire mai inainte de vesnicii...
Oamenii sa invete de la Dumnezeu si sa nu mai spuna: "Eu te-am facut, eu te omor" sau "Daca nu faci ce spun eu te dau afara din casa" sau tot felul de tampenii de felul acesta. Ei trebuie sa spuna: "Daca copilul meu va gresi voi avea intotdeauna dispozitia inimi de a-l ierta. Nu-l voi pedepsi indata. Nu-l voi pedepsi niciodata cu manie sau cand sunt nervos. Nu ma voi rasti la el. Voi renunta la comfortul meu pentru el. Voi avea rabdare cu el. Voi fi plin de mila si de bunatate fata de el. Il voi iubi cu adevarat. Voi fi dispus chiar sa imi dau viata pentru el." Numai ca mai degraba animalele isi iubesc puii lor decat oamenii pe copiii lor.

| sublime89 a răspuns:

Nu doar ca a stiut ca vor pacatui, dar chiar i-a creat in asa fel incat sa pacatuiasca. El stia tot, nu? Nu putea sa-i scape nimic.

| M25M a răspuns:

Explicatia crestina ar fi pentru a ne testa, in ciuda faptul ca El stie fiecare scenariu posibil...

| Miauti a răspuns:

Degeaba studiati biblia si o stiti pe de rost... pana acum aceleasi raspunsuri de oameni de ''stiinta'' si oameni ''credinciosi''
1. Pacatul deja exista in dumnezeu
2. Ca sa dau explicatie si sa nu mai vad ce a zis x user ''cruzime... viol...'' si la alti useri. Explicatia e simpla. Primesti un tel de la parinti care iti spune.
a) vezi ca ai mancare in frigider si apuca te de teme.
b) dai foc la casa si omoara toti veci, ca asa iti spun...

Care din cei 2 iti este parinte?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici explicaţia biblică la această întrebare: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2011006

O seară bună!

| KhludCiprian a răspuns:

Iti zic ce o sa se intample: o sa fie o multime de oameni ce se invart in cerc si vor gasi scuze pentru orice din Biblie. Partea ce mai cool e ca oamenii au pacatuit vorbind cu cea mai inteleapta faptura si nu te gandi ca ar fi un corb, delfin sau cumva un cimpanzeu, ci cu un - ghicesti tu - un sarpe.
Probabil daca o sa te intrebi care e solutia cand niste ingeri se culca cu niste pamantence, stii ce Dumnezeu va raspunde: hai sa inecam toti oamenii, poate mai putin Noe si inca 7 din familia lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca citesti cu atentie Biblia Dumnezeu are uneori toate raspunsurile in buzunar iar alteori pune oamenii la incercare pentru a gasi acele raspunsuri.
Concluzia-fara alte prelungiri(pentru ca Biblia are multe contraziceri si sa fim seriosi -nu are nimeni chef sa le enumere) este una pe atat de simpla(cel putin din punctul meu de vedere):Se pare ca Dumnezeu are o tulburare de personalitate-adica detine trecutul, prezentul si viitorul unui om si a umanitii(in general) si totusi trebuie sa-i puna pe oameni la ''probe'' pentru a vedea cum se descurca, inteligenta? acelasi lucru-e Dumnezeu totusi instiga la crima, viol...(si nu o face PERSONAL) ci prin intermediul OAMENILOR(care TREBUIE sa se ucida intre ei ''din pricina poruncilor lui'').
Ce sa mai vorbim de moralitate? Dar CRUZIME?(si astazi o vedem)

Sincer prefer sa cred ca ASA E VIATA(NATURA) decat sa cred ca un Dumnezeu pe care oameni il cred binevoitor NU STIE DE FAPT CARE ESTE SCOPUL NOSTRU!

| Ben00 a răspuns:

Oamenii nu stiu sa impace realitatea lui Adam si Eva cu realitatea stiintifica.
Si aleg, unii sa asculte, altii sa nege, altii sa caute, iar altii sa traiasca fara interes pentru asta.

| cerveau a răspuns:

Perfectiunea plictiseste omul, iar daca Dumnezeu este dupa chipul si asemanarea noastra, s-ar fi dat cu capul de stele ca sa se mai distreze si el putin din lipsa de preocupari mai placute. Asa poate sa rada de aceste micute furnici arogante care nu cu mult timp in urma credeau ca universul se invarte in jurul lor. Cum sa nu razi de asemenea creaturi ridicole?
Pacatul este cel mai bun lucru din creatia lui Dumnezeu.