| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Abel i-a nesocotit ''porunca'' lui Dumnezeu si s-a facut oier? Si totusi el a fost favoritul lui.

4 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns:

Abel a inteles principiul mantuirii.

Răspuns utilizator avertizat
| mihaela000ela a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In istoria lui Abel, gasim mesajul :omul trebuie sa fie responsabil fata de creatia lui D-zeu. Daca vrei sa intelegi mai multe, discuta cu cineva care are har, studiul scrierilor biblice.

| daniel889 a răspuns:

Cred ca Abel a facut un studiu in acel moment si si-a analizat foarte bine toate oportunitatile de viitor. A lucrat ulterior la dezvoltarea personala si a prins un post bun de oier, care nu l-a facut putred de bugat dar i-a largit perspectivele pentru viitor. A ajuns favoritul lui Dumnezeu pentru ca lui Dumnezeu ii placea foarte mult telemeaua facuta la stana sa.