| Purec a întrebat:

Am o intrebare pentru voi.

Cand Adam si Eva au mancat din acel pom si au nesocotit porunca lui Dumnezeu, au fost pedepsiti atat ei, dar si toti oamenii care au urmat de atunci nu?

Atunci de ce in momentul cand Lucifer a gresit, a fost pedepsit doar el si nu toti ceilalti ingeri? Putem considera ca Dumnezeu nu este drept?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare mai buna ar fi ce a fost gresit cand am capatat cunostinta? Nu a facut Lucifer un bine omeniri?

| OnlineZ a răspuns:

Vad ca te intereseaza in mod special treburile astea.winkingCmf puiule?

| Purec explică (pentru OnlineZ):

Nu pot sa zic ca ma intereseaza in mod special, sunt curios doar de raspunsurile oamenilor, sa vad cum gandesc altii tongue

As putea sa zic ca fac binisor, tu ce mai faci?

| OnlineZ a răspuns:

Nu foarte bine.

| Purec explică (pentru OnlineZ):

Ce ai patit? despre ce este vorba

| Iunona a răspuns:

Lucifer a cazut impreuna cu toti ingerii care i s-au alaturat. Dumezeu nu a pedepsit pe toti oamenii. Doar pe Adam si Eva. Doar ca ei...s-au inmultit!

| Purec explică (pentru Iunona):

Ok si noi astia de acum, este corect sa platim pentru pacatul lor?

| Iunona a răspuns (pentru Purec):

Ti se pare ca platim? Ai libertatea sa faci ce vrei: sa alegi binele si raul. Raiul insemna vesnica fericire, erai in permanenta drogat laughing. Crezi ca nasterea ar fi existat in rai daca actul reproduceri e atat de profan? Pacatul lor e nasterea noastra. Si sa nu uitam de faptul ca Iisus s-a coborat pe manant si a platit pentru pacatele noastre cu propria viata. Stim in ce mod. Moartea lui Iisus ca om i-a eliberat pe sfinti din iad si ne-a adus noua liberul arbitru. Suntem iertati de acel pacat gratie patimilor lui. Ti se pare ca suntem atat de marginalizati noi crestinii?

| Purec explică (pentru Iunona):

Domnul Iisus a platit pentru pacatele noastre cu propia viata ( bun inteleg, dar el oricum este vesnic nu? CU ce viata a platit stimabile, daca el oricum ESTE VESNIC)?
Actul reproducerii este profan? Hai nu pe bune, atunci de ce este chiar o porunca a lui Dumnezeu sa ne inmultim si sa populam Pamantul?

Acuma hai sa te mai itnreb ceva. Daca Dumnezeu ( care nu greseste niciodata) a creat atat omul cat si pe Lucifer, cum s-a intampalt ca atat Adam si Eva cat si Lucifer sa cada in pacat? Hai sa iti zic posibilele explicatii si imi spui tu care e aia buna ok?

1. Dumnezeu nu este perfect, nu a iesit creatia fix cum dorea El
2. Dumnezeu ne-a creat pacatosi cu8 buna stiinta doar pentru a ne putea pedepsii ( iar de aici, nu stiu ce sa zic despre comportamentul lui)

Deci cum sta treaba?

| Iunona a răspuns (pentru Purec):

Iisus era intrupat in om cand a suferit deci simtea la fel de bine cum simtim noi acum.
Actul reproducerii este profan pentru ca Adam si Eva aveau viata vesnica si nu se puteau reproduce.
Biblia este un text f vechi si porunca lui Dumnezeu legata de inmultire este strans legata de casatorie si impotriva avortului care este prunc ucidere.
Dumnezeu este atotcunoscator deci intr-adevar stia de Lucifer si Adam, de caderea in pacat dar faptul ca nu a facut nimic impotriva se numeste LIBER ARBITRU. Puterea de decizie a individului. Lucifer a ales sa fie rau, omul sa fie tentat. Era mai bine daca ii punea in zgarda? A reactionat ca un tata iubitor si i-a lasat liberi. Inteleg ca esti ateu si ca aceste intrebari au o anumita logica pentru tine. Dar religie trebuie inteleasa prin iubire.

| Purec explică (pentru Iunona):

Nu ma privii gresit, nu sunt ateu, pentru ca in esenta cuvantul ateu inseamna fara zei, mai exact persoana care cunoaste de existenta zeilor dar le face in ciuda ca nu ii recunoaste. Cum nu ma trezesc in fiecare dimineata cu gandul ca l-am mai fentat o zi pe Dumnezeu si ca inca respir, rezulta ca nu sunt nici pe departe ateu. Imi doresc sa existe un zeu creator, sub orice forma ar fi el, dar nu imi pot permite sa cred in ceva fara niciun pic de logica, de aici sis copul intrebarilor. Nu incerc sa demonstrez ca DUmnezeu nu ar exista, dar as fi incantat sa deduc logic ca Dumnezeu POATE exista

Religia trebuie inteleasa prin iubire, dar undeva prin VT, chair Dumnezeu comite crime si atrocitati, si chiar isi indeamna adeptii sa ucida pe cei care au alti Dumnezei. Ma rog trecem si peste asta, o consideram eroare de tipar, probabil in acceptiunea unora Dumnezeu voia sa transmita cu totul altceva atunci, plus ca este vorba de vechiul testament, o lege mai veche, progreseaza si Dumnezeu, invata din greseli ( desii vesnicia si atotcunoasterea ii conferea poate un ajutor in a face o lege pentru totdeauna) dar sa zicem ca si peste asta trecem cu vederea, suntem noi limitati si nu intelegem cum sta treaba asta cu dreptatea

Deci sa inteleg ca Dumnezeu a creat atat pe om cat si pe Lucifer in asa fel incat ei sa cada in pacat nu? Deci cand a pus pamant acolo si la modelat pe Adam, l-a facut pacatos din propie initiativa? Acum intervine problema care doare cel mai tare.

Sa zicem ca as accepta acele explicatii pentru problemele din vechiul testament ( pe undeva explicatia mea este alta, dar sa zicem ca o acceptam pe cea teologica ca fiind reala) Ce nu inteleg si nu pot accepta este ca Dumnezeu ne-a creat doar pentru a se simtii bine cand ne pedepseste. E ca si cum ai avea un caine, i-ai taia un picior de cand e doar un pui si apoi l-ai bate in fiecare zi ca nu merge cum trebuie si topaie.

| Purec explică (pentru Iunona):

SI inca ceva, Iisus era intrupat in om si a suferit. Ok a suferit durere. Dar ce e durerea pentru un zeu. Ma las si eu omorat chiar in chinuri mai groaznice daca stiu ca pot revenii cand vreau eu si ca eu pot face orice. Ce mare lucru?

| Iunona a răspuns (pentru Purec):

Hai sa le iau pe rand...vechiul testament e "old fashion", inainte ca Iisus sa vina. Abia Iisus a dat cuvantul adevarat si ne invata sa iubim.
Nu, Dumnezeu a creat omul si ingerii (pentru ca Lucifer era inger) din acelasi motiv pentru care o mama da nastere unor copii. Si cum copii apuca alte cai, de cele mai multe ori gresite asa a facut si omul. Ti se pare ca Dumnezeu ne chinuie? De cele mai multe ori ne ajuta in momentele de compana. Daca ajutorul lui nu vine inseamna ca trebuie sa inveti ceva din asta sau ca tu faci ceva rau, sau ca esti incercat de diavol. Dumnezeu nu o sa isi doreasca niciodata raul copiilor sai. Nu mai pune zeul si Dumnezeu in aceeasi oala, Iisus nu stia ca va trai vesnic a inchinat cupa si a spus"In voia Ta Tata", a plans si s-a temut, deci era perfect uman. Daca ar fi dupa cele spuse de tine nu ar mai exista sfinti si martiri...ca si oameni se taie la deget dar nu invie nu?

| Purec explică (pentru Iunona):

O mama care da nastere unui copil nu are putere absoluta asupra destinului copilului si nici nu poate decide ea daca va fi bun sau nu. Dumenzeu cand a creat omul, ori l-a creat rau si pacatos pentru ca asa a vrut muschiul lui ca sa il poata pedepsii, ori a vrut sa il faca bun si nu prea i-a iesit.

| Iunona a răspuns (pentru Purec):

Ti-ai dat raspunsul singur. O mama nu are putere absoluta asupra copilului. Dumnezeu face acelasi lucru cu omul. Il lasa liber sa aleaga.