| Serenade a întrebat:

De ce Adam si Eva nu au mancat de la inceput din Pomul Vietii? Oare pentru ca ispita cunoasterii si a puterii e mai mare decat ispita nemuririi?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tot nu vad unde este acea cunoastere si putere de care vorbesti.

| Serenade explică (pentru Inferno):

Fata de restul vietuitoarelor care traiesc pe pamant avem putere si cunoastere, suntem zei pe langa ele.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru Serenade):

Pariu că dacă îţi trag un glonte în cap mori, la fel ca toate vieţuitoarele.

Răspuns utilizator avertizat
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Adam si eva reprezinta umanitatea, simbolic deci.caderea ei este sexuala prin eliberarea energiei sexuale deci acceptarea de a avea orgasm.este deci alegerea omenirii de a cadea si de a gusta din amaraciunea ce precede placerea

| Dorugar a răspuns:

Poi daca erau prosti ca bata si nu stiau ce e bine si ce e rau, de unde sa aiba mintea necesara sa ia hotararea corecta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiau ce e aia moarte.nici dupa ce au mancat nu erau siguri cine a mintit? satan ori Dumnezeu? fiindca ei credeau ca vor muri imediat.si nu s-a intamplat.satan le-a spus, nu veti muri ci veti fi la fel cu Dumnezeu.banuiesc ca ceva efect placut si major a avut pacatul lor de i-a ratacit cu mintea atat de tare.important e ca ei au mancat, noua ni se strepezesc dintii, si Iisus Hristos ne vindeca pentru vesnicie.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

E un clişeu prin care stăpânii de sclavi de atunci doreau să sublinieze că e mare păcat, ruşine să înveţi, să gândeşti, să cunoşti, să ştii. Logic, tu ca un sclav bun şi ascultător trebuie să fii destul de prost cât să nu-ţi dai seama că eşti tratat precum un sclav, dar destul de deştept cât să poţi munci pământul.