| Inferno a întrebat:

De ce ar crea o entitate iubitoare si buna, cum este Dumnezeu, o lume in care supravietuirea oricarei fiinte vii este dependenta de uciderea alteia?

25 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Ti-am mai spus, Creatia s-a pervertit din momentul in care a intrat pacatul un lume prin Adam. Inainte de caderea in pacat nu exista agresiune violenta si moarte, nici in comunitatea umana si nici in cadrul creatiei in general.
Caracteristicile fiziologice ale fiecarei specii in parte s-au modificat in timp...

| Inferno explică (pentru milan9):

Intrebarea care se pune in acest caz este cum aratau organismele de atunci si ce caracteristici fiziologice aveau.
Presupun ca nu aveau nici macar sistem digestiv din moment ce nu consumau nicio alta fiinta vie.
Banuiesc ca nici picioare nu aveau din moment ce mobilitatea era lipsita de sens.

| mentholinks a răspuns:

Buna intrebare. In Biblie, Dumnezeu spune "caci gandurile mele nu sunt gandurile voastre si caile mele nu sunt caile voastre ci pe cat sunt de inalte cerurile fata de pamant atat sunt de inalte caile mele fata de caile voastre si gandurile mele fata de gandurile voastre." Deci cine poate sti? Daca exista acest Dumnezeu poate exista si vreo explicatie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cred ca alte intrebari ar trebui sa pui, fiindca in acele 1200 de pagini sigur se gaseste ceva care poate fi rastalmacit astfel incat sa reprezinte o replica pentru intrebarea ta.
(Nu vreau eu sa pun intrebari de genul, ca nu ma intereseaza foarte mult credintele celorlalti)
DAR. Presupunand ca Dumnezeul crestin exista. N-ar fi fost mai bine daca niciun om nu stia de existenta Lui si ar fi fost judecat dupa moarte doar in functie de faptele din timpul vietii? Din moment ce n-ar sti de existenta Sa, s-ar comporta de-alungul vietii in cea mai pura forma a lor, fara sa se poarte frumos doar de dragul lui Dumnezeu. Cati n-ar ajunge in aceste conditii in Iad?
DAR. Presupunand ca Dumnezeul crestin exista.
Eu, care nu cred in existenta vreunei divinitati, voi ajunge in Iad pentru simplul fapt ca nu cred in El si pentru ca nu tin post. Asta indiferent de cat de mult ajut oamenii in timpul vietii. Deci daca ma trimite in Iad, eu fiind un om bun, nu l-ar face un Dumnezeu rau?
DAR, daca vazand ca fac bine, devine milostiv si ma trimite in Rai chiar daca n-am crezut de la inceput, atunci ce rost ar mai avea sa crezi in El, din moment ce te judeca numai dupa faptele tale, neputand avea vreo influenta asupra ta in viata?
Desi, s-ar putea ca in paginile alea sa se gaseasca niste replici si la intrebarile mele.

| Steregoi a răspuns:

Ce-ti place aia crezi

| SandraEve a răspuns:

Cum adica supravietuirea fiecarei fiinte vii?
Supravietuirea ta depinde de moartea altcuiva? Trebuie sa omori pe cineva ca sa iti pastrezi locul pe pamant?

| Inferno explică (pentru SandraEve):

"Supravietuirea ta depinde de moartea altcuiva?"

Lol. Sper ca nu vorbsti serios.
Evident. Daca nu mananc mor. Iar alimente sintetice nu prea exista.

Sa inteleg ca tu poti supravietui fara mancare?

| SandraEve a răspuns (pentru Inferno):

A spus LoZio, sunt total de acord cu raspunsul lui
Nu stim noi planul lui, cum si de fe a proiectat astfel.

| Inferno explică (pentru SandraEve):

"caci gandurile mele nu sunt gandurile voastre"

Deci raspunsul e ca nu stim daca Dumnezeu e bun si iubitor. Nu stim daca are ganduri pasnice sau nu.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Da ce, nu poti trai fara sa omori un animal? Sunt milioane de oameni care traiesc fara carne, doar cu vegetale si sigur sunt mai sanatosi la cap ca multi carnivori.

| Inferno explică (pentru danut):

"Da ce, nu poti trai fara sa omori un animal?"

Unde am scris eu asta?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Aici:
"o lume in care supravietuirea oricarei fiinte vii este dependenta de uciderea alteia?"

| Inferno explică (pentru danut):

Tinand cont de faptul ca nu orice fiinta vie este obligatoriu animal cele doua afirmatii nu sunt echivalente.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Haida de, esti cumva canibal?

| Inferno explică (pentru danut):

Ai probleme cu logica rau de tot. Unde am spus eu asta?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

"Tinand cont de faptul ca nu orice fiinta vie este obligatoriu animal"
Cumva nu intelegi sensul expresilor tale? Cedeam ca esti mai "evoluat", m-am inselat, iertare.

| Inferno explică (pentru danut):

Din afirmatia "Nu orice fiinta vie este animal" rezulta ca as fi canibal? WTF? Chiar ai probleme.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Atunci tu ai mari probleme cu intelesul a ceea ce scrii:
Tu: Da ce, nu poti trai fara sa omori un animal?"
Tu: Unde am scris eu asta?
Eu : Aici:
"o lume in care supravietuirea oricarei fiinte vii este dependenta de uciderea alteia?"
Tu: Tinand cont de faptul ca nu orice fiinta vie este obligatoriu animal cele doua afirmatii nu sunt echivalente.
Tu: Evident. Daca nu mananc mor.
Eu: Haida de, esti cumva canibal?
Tu: Ai probleme cu logica rau de tot. Unde am spus eu asta?
Tu: Din afirmatia "Nu orice fiinta vie este animal" rezulta ca as fi canibal? WTF? Chiar ai probleme.
Oau, mai citeste ce scrii.

| Inferno explică (pentru danut):

Slab. Si plantele sunt tot fiinte vii.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Ei uite ca Dumneze nu le-a considerat fiinte vi ci doar elemente ajutatoare pentru intretinerea vietii bazate pe o crestre organica DAR nu fiinte vi, iar eu cred ceea ce spune Dumnezeu. Deci plantele NU SUNT fiinte ci doar organisme organice.

| Inferno explică (pentru danut):

Aha. Esti destept.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Ai auzit de vegetarieni?

| Inferno explică (pentru 6684464):

Da. Ce-I cu ei?

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Nu trebuie sa omori o vietuitoare ca sa traiesti.

| Saiko10 a răspuns:

Pentru ca la inceput cand era Adam si Eva Dumnezeu l-ea dat un test pe care ei l-au picat si de atunci Dumnezeu a blestemat lumea.
ps. daca vrei sa aflii amanunte citeste geneza.