| RAY a întrebat:

De ce ar face un creator 400 de miliarde de stele si milioane de animale doar ca sa testeze niste biete finte ca noi oamenii? care e scopul acestui dumnezeu care face experimente cu noi?

25 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Bună întrebare, dar întrebarea mai bună e? De ce existența noastră ar fi un test?
Noi așa am perceput, dar nu asta înseamnă că e și intenția creatorului.

| RAY explică (pentru SG1995):

Pai cam da asta e intentia lui, curios e ca pentru el neutralitatea nu exista, ori cu mine ori arzi vesnic in iad

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Moralitate e subiectivă chiar și pentru noi, oare Dumnezeu are o percepție mai proastă ca noi? Nu zic că nu ar exista o anumită moralitate divină, dar tiind să admit că sunt alte criteri.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dumnezeu are amenzie doar, acum cu moralitatea ala din vechiul testament e imoral rau de tot, iisus era un filozof care crestini lau zeificat ca pe mohamed, buddha, omul mereu a zeificat conducatori vezi in toata istoria, gandeste-te ca aia traiau vremuri grele asa ca lau zeificat ei credeau ca apocalipsa va fi in timpul vieti lor

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Asta e adevărat, în unele cazuri în mod contradictiv pare și Pavel credea asta. De fapt Iisus era convins că Apocalipsa va veni după el.

| xByte a răspuns (pentru RAY):

"Pai cam da asta e intentia lui, curios e ca pentru el neutralitatea nu exista, ori cu mine ori arzi vesnic in iad"
-Personal prefer sa imi fac un trai bun in prezent decat sa ma bazez pe probabilitati nedovedite legate de "viata de dupa". Daca se intampla sa nu existe viata dupa moarte, inseamna ca nici macar inainte de moarte nu ti-ai trait viata dupa bunul plac, fiindca ai fost limitat spiritual de credinta ta. Pana la urma, daca am fi fost atat de siguri ca "viata de dupa" exista, si este mai "buna" decat cea de acum, nu am fi fugit toti de moarte ci am fi imbratisat-o.
P.S. Sper sa intelegi la ce am facut referire cand am pus acele ghilimele

| RAY explică (pentru xByte):

Corect asa e

| Clorox a răspuns:

Ce amuzant laughing
Tu chiar crezi ca noi, oamenii, avem rolul principal?

| RAY explică (pentru Clorox):

Eu nu dar multi considera ca universul e facut special pentru noi

| Elide a răspuns:

De ce sa ne testeze așa scrie in Biblie? Asta nu.am auzit o până la tine, probabil daca ai citit Biblia la început Dumnezeu a sădit gradina Eden si i.a dat o omului s o lucreze și animalelor sa le pună nume și să" domnească"peste ele nicidecum să ne testeze.

| RAY explică (pentru Elide):

Din plictiseala, ce sa faca altceva decat sa vada pe noi niste nimicuri pentru el asa ca face experimente cu noi, noteaza tot ce faci ca sa hotareasca unde sa te trimita dar stai ca el stie dinainte totul, da experimentul ce sens are daca el stie totul dar na are amnezie, 40 de anii saracul tia dus poporul prin pustiu

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Naa asta crezi tu, cred că în capul tau gândurile sunt vraiște și de aceea pui întrebări intre.una mă întreb..Nu-ți poți răspunde singur la ele?

| Riker a răspuns (pentru Elide):

Ioana hai să mergem pe logică. happy
1. În Calea Lactee există 400 de miliarde de stele și 100 de miliarde de planete, iar în universul observabil există 2 trilioane de galaxii, fără să punem la socoteală întregul univers. (În mod clar nu suntem centrul creației)
2. Universul nu putea fi creat pentru a susține viața din moment ce 99% din toate speciile care au trăit pe planetă au dispărut din cauza extincțiilor în masă. (Universul nu a fost creat pentru a susține viața)
3. Toată istoria omeniri de la Homo Sapiens până în prezent este de câteva sute de mii de ani, pentru univers care are vârsta de 13, 79 de miliarde de ani asta înseamnă doar câteva secunde.
4. 70% din univers este format din energie întunecată iar 29% din materie neagră, practic noi reprezentăm doar un amărât de 1% de poluare (stele, galaxii, planete, oameni.)
5. Ce făcea Dumnezeu înainte să creeze universul? Fiind etern a așteptat o eternitate întrebând el oare de unde a apărut?
6. Societatea vrea să te facă să crezi că oameni sunt speciali dar nu sunt, oameni chiar nu sunt mai importanți ca restul animalelor sau lucrurilor din univers. În marea schemă a lucrurilor suntem doar o marcă temporară ce va ștearsă și dată uitări veșnice.

| Elide a răspuns (pentru Riker):

1000 de ani sunt ca o zi pentru el, si chiar si chestiile astea cine l a creat etc n.a avut nici.o data un creator, la inceput a fost cuvantul si Dumnezeul a zis sa fie lumina si probabil stii ce a urmat daca ai citit Biblia, eu inainte credeam ca viata noastra se va sfarsii odata cu Soarele sau cand ne vom ciocnii odata cu Galaxia Andromeda dar nu, se va sfarsii cand Fiul Omului va veni pe nor si va fi un cer nou si un Pamant nou, si gandeste.te ca de la potop doar Noe cu sotia si nevestele copiilor lui de.atunci devine logic ca am ajuns la 7 mld de oameni in prezent daca evoluam cum zicI acum Planeta nu mai exista deoarece omul o distrugea demult si gandeste.te ca daca evoluam si mai existam in prezent nu aveam loc unii de altii pe Pamant

| RAY explică (pentru Elide):

Pentru afrodita o noapte inseamna 5000 de mii de ani, mi-a promis ca imi ofera o noapte daca te contrazic mereu

| RAY explică (pentru Elide):

Vreau sa vad cum percep alti viata si ma bucur cand vad persoane rationale

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Hai gata că o dai in SF.uri și mă plictisești grav

| RAY explică (pentru Elide):

Las ca vei ajunge si tu in fata ei la judecata

| Riker a răspuns (pentru Elide):

Hm. nu.
Calea Lactee va intra în coliziune cu Andromeda în următoarele 4 miliarde de ani dar nu va afecta viața pe planetă, iar Soarele va intra în stadiul de gigantă roșie peste 5 miliarde de ani, din cauza epuizări hidrogenului. happy
În 100 de miliarde de ani de acum din cauza expansiuni universului, restul galaxiilor vor dispărea din universul observabil, iar într-un trilion de ani galaxiile vor fi epuizate de nori de gaze și nu se vor mai forma alte stele.
În 120 de trilioane de ani toate stele vor fi epuizate chiar și piticele roși ce au o viață de 1500 de ori mai mare ca Soarele, singurele obiecte ce vor mai rămâne vor fi piticele albe, stele neutronice și găurile negre.
Într-un cvadrilion de ani, toatele planetele vor fi detașate de sistemul lor solar din cauza întâlniri stelelor.
În 100 de cvintilion de ani Soarele va deveni o pitică neagră.
De acum voi reprezenta numerele așa:
În (10^30) de ani toatele resturile stelare care nu au fost aruncate din galaxie vor fi înghițite de gările negre din centrul galaxiilor.
În (3 x 10^43) de ani toate nuclee atomice se vor descompune, și dacă protoni se descompun va începe Era Găurilor Negre a Universului, iar găurile negre vor fi ultimele obiecte celeste din univers, și singura cale pentru o civilizație să supraviețuiască în aceea perioadă este să colecteze radiația Hawking ce este emanată.
În (10^106) de ani, toată găurile negre se vor evapora, iar universul va intra în Era Întunecată iar toate obiectele fizice se vor descompune în particule subatomice.
În (10^1500) de ani, în cazul că protoni nu se vor descompune, particulele vor fuziona pentru a forma izotopi de fier-56 și va crea "stele de fier"
Iar în perioada asta (10^10^40) toate particulele se vor prăbuși în găuri negre care se vor evapora și ele de asemenea, iar universul va rămâne un adevărat vid, cu absolut nimic în el pentru totdeauna, într-o perioadă infinită de timp va deveni infinit de mare de asemenea. (Poate o fluctuație cuantică va crea un alt univers în această lungă perioadă)
După cum vezi Ioana noi suntem doar o marcă temporară ce va fi ștearsă iar existența noastră parcă nici nu ar fi fost. happy

| RAY explică (pentru Riker):

Trist dar adevarat, suntem nimic pentru univers, universul nu exista pentru noi asa e

| Nilsson a răspuns (pentru Riker):

As vrea doar sa comentez cateva puncte din cele pe care le-ai enumerat:
1. ``nu suntem centrul creației`` aici iti dau dreptate, Dumnezeu este centrul tuturor lucrurilor, iar Biblia nici nu confirma, nici nu infirma existenta altor lumi.
2. ``Universul nu putea fi creat pentru a susține viața`` - daca au disparut anumite specii, insa altele exista, inseamna ca sustine viata (e doar in alte forme).
Ce s-ar fi intamplat daca cele 4 forte fundamentale ar fi avut valori diferite? Poate stelele si planetele nici nu s-ar fi putut forma. Daca atomii nu ar fi avut proprietatea de a se lega in molecule? Nu am mai fi vorbit de viata organica, iar daca aveau timpul de injumatatire foarte scurt, precum metalele radioactive, nici atat.
Daca in Univers nu s-ar fi putut creea o parte din peste 100 de elemente chimice? Metabolismul celular ar fi fost lipsit de subtante esentiale, deci nici viata nu ar fi fost posibila.
Si as putea sa enumar o multime de alte ``coincidente`` care fac posibila viata.
5. ``Ce făcea Dumnezeu înainte să creeze universul? Fiind etern a așteptat o eternitate întrebând el oare de unde a apărut?`` Intrebarea asta se poate aplica si Big Bangului: ce a existat inainte? O singularitate, niste fluctuatii cuantice, sau nimic? Si ce a facut acel nimic? A asteptat o eternitate si s-a plictisit, si s-a hotarat sa explodeze? Orice ar fi existat dinainte, ar fi trebuit sa ramana in acea stare pentru totdeauna, altfel apar niste dileme logice foarte serioase.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Acelasi argumente sincer ceva nou nimic? copy paste,de ce zana maseluta nu exista din moment ce orice om a simtim o durere de masea, aia care nu au simtit sunt ateii dar ea exista pentru alti,o masea e foarte complexa,zana maselua nu are nevoie de timp ca ea exista mereu,gura noastra e prea complexa ca sa nu fie o dovada bla, bla acelasi aiureli repetate, ceva nou astept, adica ceva nou lipsit de ratiune si logica bine ar fi sa fie ceva rational slabe sanse, tu imi spui deschideti mintea dar tu de fapt ai o minte inchisa cool, adica eu sunt prostul iar tu inteligentu

| Riker a răspuns (pentru Nilsson):

Cum să aștepte nimicul, din moment ce nu a existat nici măcar un timp?

| AndreiM77 a răspuns:

Ca sa poti intelege trebuie sa citesti biblia.
Daca incepi sa citesti chiar de la inceput, de la geneza cap. 1 incepi sa observi care este scopul animalelor, dar in final al omului, si care este scopul lui dumnezeu cu privire la ce a creat el, cu aceasta planeta si cu oamenii de pe pamant. Daca citesti mai departe vei vedea din ce cauza omenirea a ajuns unde este acum, care este cauza, si ce are de gand dumenezeu sa faca pentru a indrepta lucrurile asa cum a vrut el de la bun inceput.

| Riker a răspuns:

De fapt, există 400 de miliarde stele doar în Calea Lactee, în universul observabil există 2 trilioane de galaxii, sunt mai multe stele acolo decât toate firele de nisip pe planetă. laughing