| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

De ce are nevoie Dumnezeu de credinta ta? El, fiinta suprema, ce poate sa faca cu ea?
Si de ce Dumnezeu are insusiri umane? Zice ca e un Dumnezeu gelos. De ce nu poate sa fie impartial, nu a trecut inca de pubertate?

Răspuns Câştigător
| AragorN88 a răspuns:

Nu uita ca este si manios si daca zici ceva de el, chiar si in gluma, te trimite in iad.
Cum ar putea cineva care cunoaste viitorul sa fie manios.

15 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

D-zeu e creatia omului. Niormal ca l-am creat ca si cand ar avea trasaturi umane si ar fi un fel de camarad mai puternic al omului. Hilar e ca mai exista oameni care cred ca acea iluzie chiar exista.

| ForJesus a răspuns:

Cine cauta găsește, baga mare!

| iulicika1414 a răspuns:

El fara credinta noastra nu poate fi suprem, are insusiri umane pentru ca el stie ca oamenii sint singurele fiinte care pot realiza ceia ce e drept.si inkipuietzi daca avea insusiri de leu sau de tigru, ce puteau spune cestinii? ca e rau cu noi sau ca e salbatik.

| AragorN88 a răspuns (pentru iulicika1414):

Cred ca nu intelegi ce spune el acolo.
Nu insusiri fizice, ci insusiri emotionale.
Intr-un pasaj in Biblie scrie ca lui Dumnezeu ii pare rau ca a facut omul...
Pai nu ar fi trebuit sa stie dinainte ca se va ajunge la asta?
In momentul de fata exista aproximativ 2 miliarde de crestini pe planeta din 7 miliarde. Si el o sa trimita celelalte 5 miliarde in iad pentru ca nu s-au nascut cu parinti credinciosi, sau nu au aceeasi religie, sau nu sunt destule dovezi pentru ca ei sa creada ca el exista. El a ales planul asta, stiind ca lumea nu o sa creada asa de usor, cam sadic dumnezeul asta...

| iulicika1414 a răspuns (pentru AragorN88):

In multe cazuri ma intreb.de ce dumnezeu a facut atitea lucruri ca noi oamenii sa nu le aflam atit de usor?

| YumiSukinanda a răspuns:

Pai, cu ea poate sti daca il iubesti cu adevarat si daca meriti sa mergi in paradis. Dumnezeu ne-a creat prin chipul si asemanarea sa, si trebuia sa fim la fel, e un duh, e invisibil pentru noi nul putem vedea. si oricum cum voiai sa arate? ca un dragon? un robot? un caine? laughing... tiam spus (funda?)

| adikiller1 a răspuns:

Nu e adevarat. Dumnezeu nu e manios, este iertator.Crezi ca daca era manios ne-ar mai fi creat? Sa fim serios acum

| AragorN88 a răspuns (pentru adikiller1):

Deci e iertator, si a creat fiinte care gresesc ca sa aiba pe cine sa ierte?

| InVisible99 a răspuns:

Ce rost are sa-ti raspunda cineva la intrebarile acelea stupide atat timp cat tu pare ca iei totul la misto.Citeste Biblia si ai sa intelegi multe de acolowinking

Răspuns utilizator avertizat
| InVisible99 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Desteptule,daca nu o citeam nu-ti ceream sa faci acest lucruwinking
Oricum ramai atunci la nivelul tau de "intrebari legate de religie pe TPU" ca sigur ai sa gasesti raspunsuri bune rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| InVisible99 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Eu nu ti-am raspuns la intrebari pentru ca mi se par deplasate si degeaba vin ceilalti sa-ti explice tie cu frumosul cand nivelul tau e limitat.
Legat de Biblie am spus ca ar fi un pas in a intelege multe lucruri legate de Dumnezeu, nu legate de religii pentru ca asta e alta chestie.
Oricum fa ce vrei ca putin imi pasa oh go on
bye

Răspuns utilizator avertizat