| RAY a întrebat:

Dumnezeu,iisus fiind o fiinta autoputernica poate sa faca ceva rau? sau este limitat sa faca doar bine?

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu prea putea face rau, ca el era un om de rand socialist care tinea cu oamenii, si toti socialistii tin cu oamenii de rand.
Putea face rau doar in caz de autoaparare.

Dar se stie ca nu era sfant, era un om de rand bun, de aia l-au si asasinat! Ca se lua de smecherii care faceau bani pe spatele fraierilor de rand.
Si a zis sa credem in Dumnezeu si sa fie liber, adica..cuuuuum? Sa nu mai asculte omu de imparat? Nuu merge domne.

A fost cam prost asa, ca daca era destept tacea din gura aia si nu mai murea in chinuri, nu te pui cu mafia niciodata, esti diplomat, stii ca n-ai ce face, si iti vezi de treaba ta, ajuta-i in limita sa nu superi pe cei de sus, ca oricum nu rezolvi nimic.

| LPCTSTR a răspuns:

Oh, imaginat de cre(s)tini, el este bunatatea absoluta, iar saracele rele sunt facute de alt personaj numit "Satan"... ideea este ca, daca entitatea aia face bine si mai are si intentia sa faca bine, de ce nu si-a eliminat concubinul? De ce nu ne facem salasul intr-o utopie? Ma rog, cei cu cap, caci cre(s)tinii presupun ca-s intr-o utopie permanenta de la atat fumat de busuioc rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul, Salvatorul si Mangaietorul nostru.Totodata El este si adevarul, viata si calea.El este facut doar sa faca bine pentru ca El este esenta binelui.Prin El s-a nascut binele. Daca ne pedepseste, face asta doar cu un motiv anume:ca ne-am inlaturat de la bine.El este Cuvantul si Cuvantul este El.Adica toate fiintele pamantesti,ceresti, lucrurile, legile, etc, toate s-au facut prin El pentru ca El nu are inceput si nici sfarsit. Dumnezeu nu are gandire limitata ca noi.Si stie absolut tot ce se intampla in universul acesta.El stie si cate stele sunt in intreg universul nesfarsit.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are asta cu intrebarea mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca raul înseamna lipsa de bine(neuroni), si Jesus a avut lipsa de neuroni pana la 30 de ani(Isaiah 7:15), atunci El poate sa faca rau chiar dacă a ajuns la un echilibru de forte bine și rau cu timpul.
Deci binele și răul cand se echilibrează sau tu esti pe deplin matur sa întelegi și să faci diferenta între cele două, atunci îți alegi una din doua, sau amândouă, dar exista un conflict între cele doua, de aceea conflictul lor te va împinge să faci mai mult bine sau mai mult rau.
Isus a ajuns sa cunoasca răul absolut dar si binele absolut, ca mai apoi sa își aleagă sa renunte la una din doua cand a fost ispitit de propria-I pofta rea.
A renunțat la rau dar asta nu înseamnă că este limitat la bine, pentru ca forțele Ying Yang s-au echilibrat la maturitate și au fost cunoscute amândouă forte, ci a ales o forță din Star Wars. (si eu greu am înțeles conceptul acesta)

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar iisus stia deja tot scenariul, cum putea fii creatorul universului imatur?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Off..Crezi și tu aberația aia crestina cu Dumnezeu=Jesus?
Cine a creat pe cine?
Si cine este acest Jesus și ce rol are, pentru ce a fost creat?
În primul rând toate lucrurile din Univers sunt create cu ajutorul acestui Jesus, și Jesus a fost creat de God, astfel că toți depindem de Supremul God inclusiv Jesus.
Îmi pare rau ca nu explic într-un limbaj greoi dar o fac pentru oitele spălate pe creier.(religioșii)
În al doilea rând Jesus nu e numele Lui Adev., El a primit un alt nume de la început, cand nu exista lumina, întuneric, timp smd.
Numele Lui este "Cuvântul lui Dumnezeu", și acest "cuvant" este tradus prin energie
Deci Cuvântul lui God este energie inteligenta, și prin energie a apărut tot ce exista E=mc2

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt ateu-agnostic mann

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si eu man la o adica.Adică vreau sa spun ca sunt agnostic-credincios.
Încă sunt în căutarea Adevărului.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
El face ce trebuie, nu bine sau rău(acestea sunt concepțiile noastre).

Da, și eu mă gândesc că deși este atotputernic nu are și o autoritate absolută și mă gândesc la persoanele inocente ce au suferit în mâna altor oameni, din cauza animalelor sau pur și simplu a fizicii.
O persoană ce asistă la maltratarea alteia de către alte persoane și poate să ajute fără să o facă este la fel de vinovată în ochii victimei. Deci de ce nu ajută Dumnezeu, de ce nu se bagă în momentul respectiv? Este atotștiutor deci știe, este atotputernic deci poate, așa că de ce?

Mă gândeam... Tu ce ai alege între [a nu exista] sau [a exista, trăind o viață pe Pământ oribilă, iar la finalul acesteia o persoană ce poate controla timpul și mintea vindecă traumele oferindu-ți un loc la inteligență și putere absolută pentru că ai făcut să meriți]?

| RAY explică (pentru h379m3973423):

As alege sa exist si sa traiesc o viata in liniste si pace, suferinta este egala cu existenta, cu toti suferim

| h379m3973423 a răspuns (pentru RAY):

Nu în egală măsură.
Spune-i asta unei femei ce a fost dată de către părinți la produs de la 11 ani, a născut de două ori până la 15, a fost abandonată de părinți din cauza asta, a putut trăi numai din prostituție până la 22 pentru că doar asta a știut și a făcut sida la 22.
Și asta este una dintre întâmplările mai fericite din cele pe care le știu. Știu altele cu persoane >5 și >2.
Aceste persoane ce au ales? Au putut alege?

| RAY explică (pentru h379m3973423):

Sunt multe lucruri care au dus la acesta existenta tragica si plina de suferinta, ea nu putea alege nimic dar alti puteau, desi da nu putem alege ceea ce vrem, dar noi putem pe data de 6 schimba ceva

| h379m3973423 a răspuns (pentru RAY):

Tare, am dat-o din chestii serioase în politică. laughing
Da, dacă votăm USR poate se schimbă ceva în bine.