| anonim_4396 a întrebat:

De ce asa-zisii crestini sunt impotriva persoanelor trans? de ce cand merg la bise toti ma fac in toate felurile pe la a
spate pentru ca sunt satanist si baiat trans? uite ca poate ca nu ma recasesc in a fi fata na. care e problema lor?

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Și eu în adolescenta simțeam ca ar fi trebuit sa fiu băiat și părinții mei erau consternati. Dar am fost la consiliere creștină și m-au ajutat sa inteleg ca era din cauza ca mama mea în timpul sarcinii ar fi dorit foarte mult sa fi fost baiat(, și ea a fost a patra fără într-o familie de la tara care își dorea cu disperare un băiat, mai tine minte remarci de genul din partea bunicii ei:ești fata și încă plangi) și asta îți transmite în inconștient încă din uter ca ești de sex greșit, adică te simti respins în sexualitatea ta și apoi fără să-și dea seama m-a tratat ca și cum as fi fost băiețelul dorit, ma tundea întotdeauna foarte scurt, ma lauda pentru calități considerate masculine, ma numea după diminutivul tatălui meu, etc. Acolo m-au încurajat sa o iert pe mama pentru neacceptarea și nesustinerea feminității mele și sa accept adevărul ca sexul cuiva e dat de organele genitale cu care s-a născut și sa ii mulțumesc Creatorului meu ca El celebrează feminitatea mea chiar dacă mama nu a făcut-o. Am făcut asa, am plâns mult (consilierea a durat multe ore, încerc sa rezum cât mai mult) și am experimentat o vindecare completa și definitiva.riil etc.
Sunt convinsa ca de la cădere încoace toți avem potențial pentru toate încălcările posibile ale conștiinței, inclusiv lăcomia pentru trupurile altora, indiferent de sex și greșeli banale și frecvente de educație (ca și dorința pentru un copil de alt sex sau o relație proasta, nehrănitoare sufletește sau inexistenta cu părintele de același sex ceea ce presupune ca rămâne un gol pe care adolescentul încearcă sa îl umple mai târziu tot cu cineva de aceleași sex, etc) ne fac mai vulnerabili la astfel de relații și de aceea au existat în toate timpurile)
Dacă vreodată ai vrea sa înțelegi cauzele pentru care simți asa, te încurajez sa te programa la consiliere creștină la Ellel Ministries România.

| ania a răspuns:

De ce creștinii nu considera schimbarea sexului o idee buna:
"Fiincda macar ca ui cunoacut pe Dumnezeu, nu L-au glorificat ca Dumnezeu ci s-au dedat la gânduri inutile și inima lor fără pricepere s-a întunecat. Dumnezeu i-a lăsat prada necuratiei asa ca își necinstea singuri trupurile. Din acest motiv, Dumnezeu i-a lăsat în vioua unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuințarea fitrasca a lor în una care este
împoriva firii. Tot astfel și bărbații sau aprins în potele lor unii pentru alții, au comis bărbat cu barbatT, lucruri scârboase și au primit în ei înșiși - plata cuvenita pentru rătăcirea lor(bolile cu transmitere sexuala). Totuși nu numai ca le fac, dar și găsesc de buni o pe cei ce le fac. ROMANI 1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti satanist si mergi la biserica?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Sunt obligat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci ești fată, dar nu te regăsești. Până acum te-ai regăsit, și deodată nu te mai regăsești?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ba handicapat mental ce esti momentan sunt fata biologic, de fapt 50/50
o sa-mi schimb genul prin diverse operatii dupa 18 ani ptc acum sunt tinut in lesa de niste habotnici cu mentalitate de secol 18
e asa de greu de inteles?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt cum îți dai seama că ești 50/50 %? Sunt fată biologic. Adică ai caractere sexuale feminine, nu? Nu ai cum să îți schimbi genul prin operații.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am luat si inca iau hormoni care mi-au modificat foarte mult corpul dar inca mai trebuie facute niste proceduri prin oparatii

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu mai iei hormoni, îți revii. Cu piticii de pe creier e mai greu.

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu a lăsat în om normalitatea. Păcatul ne-a stricat pe toți oamenii, fără nicio excepție. Toți oamenii sunt păcătoși; toți suntem înclinați să facem răul. Dar totodată Dumnezeu ne obligă să ne îndreptăm spre normalitate; spre normalitatea Lui, nu a noastră. Că dacă ne facem fiecare normalitatea noastră, atunci am ajunge ca antediluvienii de pe timpul lui Noe despre care este scris că toate gândurile lor erau îndreptate în fiecare zi către rău. Și am avea și noi aceeași soartă ca a lor.
Chiar dacă noi oamenii ne-am obișnuit să trăim făcând răul și ni se pare normal acest lucru, asta nu înseamnă că-L putem determina pe Dumnezeu, că-L putem îmbuna să accepte și El răul.
Sau dacă ne place răul care îl facem, în care trăim, asta nu înseamnă că răul acesta va putea fi acceptat de Dumnezeu.
El ne cere să trăim o viață mai înaltă, mai sfântă. Ne cere să trăim în viața aceasta în așa fel încât să o căpătăm pe cea viitoare. Și chiar dacă nu credem în Dumnezeu și în viața veșnică, noi tot așa trebuie sa trăim, ca și cum ar exista. Și există pentru cei care doresc să trăiască deasupra acestei lumi degradate. Noi putem să respirăm mireasma cerului, și să ne bucurăm de părtășia cu Dumnezeu prin Duhul Sfânt. Iar dacă nu refuzăm o astfel de viață sfântă și plină de bucurie care a costat viața lui Isus Hristos, vom fi găsiți vinovați înaintea cerului și a întregului univers pentru indiferența noastră.
Repet: toți avem înclinații spre rău, fără nicio excepție. Dar este datoria, obligația noastră să trăim frumos pe pământ; nu după părerile sau standardele noastre, ci după cele mai înalte, ale lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| EestiSodalane a răspuns:

Ideologia trans e incompatibila cu Creștinismul deoarece e imposibil să te naști într-un "corp greșit". Dumnezeu ți-a făcut sufletul pentru corp și corpul pentru suflet. Ești sexul cu care te-ai născut.

| Drake21 a răspuns:

Eu sunt crestin si nu ma intereseaza alegerile tale fiecare e liber, dar exista posibilitatea sa incep sa rad

| pufulescu0o a răspuns:

Te fac asa pentru ca iti expui preferintele sexuale si religioase in public si mai ales la biserica, deci la cei de credinta opusa!
Nimeni nu are ceva contra gaylor, tuturor le displace gay parade, mai ales cand o faci zilnic prin cartier!

| anonim_4396 explică (pentru pufulescu0o):

Nu ma duc la pride-uri si nu sustin neaparat asta.
La tampenia aia de biserica lumea ma considera fata doar pentru ca m-am nascut asa si imi scot ochii ca de ce nu ma comport ca una si imi iau rochie pana in pamant si batic. Sunt atat de inchisi la minte efectiv ii urasc.
Nu inteleg ca am luat hormoni (a inceput sa imi creasca barba) si o sa-mi fac operatie de schimbare de gen in strainatate dupa ce fac 18 ani. Efectiv sunt atat de prosti nu-i suport

| pufulescu0o a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, nu stiam ca a aparut aberatia asta si in Romania. Promit sa pastrez distanta fața de tara aceea.
Ai sa descoperi mai tarziu ce greseala faci, cand nu vei gasi partener/a. Cunosc din intamplare un trans ftm si nu a facut mare branza in afara de umflarea ego ului propriu

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

"ma considera fata doar pentru ca m-am nascut una" Doamne mare Ti-e gradina.

| T0Teu a răspuns:

Pai creștinii sunt împotriva persoanelor trans ptc și Dumnezeu e împotriva lor. Dacă Dumnezeu te a lăsat fata, El a știut ce face și înseamnă că tu trebuia și trebuie sa fii fata. Dumnezeu nu a făcut greșeli.