| William a întrebat:

De ce atunci cand prietenii afla ca esti credincios incep sa nu mai vorbeasca cu tine sau sa te evite?

17 răspunsuri:
| William explică:

Nu este adevarat, asta cu defectul nu merge.

| William explică:

Am uitat sa mentionez ca atunci cand au aflat ca sunt credincios au crezut ca sunt pocait, sectant, penticostal sau cum s-o mai numi. Nu am reusit sa ii conving ca sunt Crestin Ortodox.

| vitbsk a răspuns (pentru William):

Ortodocşii nu trebuie să dovedească nimănui nimic.
Dacă, le-ai atras atenţia prietenilor tăi, că nu fac bine şi ei o ţin pe a lor, treaba lor, tu mergi în continuare pe drumul tău.
"Nu am reusit sa ii conving ca sunt Crestin Ortodox. "
Nici nu trebuie.
De ce nu-ţi faci prieteni care să aibă aceleaşi interese ca şi tine?
Eviţi astfel situaţiile penibile de a te explica fiecăruia sau discuţiile contradictorii neconstructive.
Caută filiala ASCOR, din regiunea din care eşti.
Dacă nu te tolerează înseamnă că oricum nu-ţi sunt prieteni.

| William explică (pentru vitbsk):

''De ce nu-ţi faci prieteni care să aibă aceleaşi interese ca şi tine?'' Nu cred ca exista pe pamantul asta Crestini Ortodoxi care sa fie pasionati de jocuri (MMORPG-uri in special), de aia.

| Inferno a răspuns:

Eu ma rezum doar la ce cred fiintele cu ratiune, cele lipsite de ratiune, prietenii tai de exemplu, nu ma intereseaza.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu cred ca nu mai vorbeste cineva cu tine pentru ca esti credincios.Eu sunt ateu si am spus asta catorva persoane si na...Iti dai seama, nu mai au incredere in mine (ca doar nu exista moralitate fara doamne doamne).Mie imi este "frica" sa spun cuiva ca sunt ateu.

| RAY a răspuns:

Thunderstruck are dreptate, numai esti in turma lor de aia te evita

| William explică (pentru RAY):

Cum asa ca fac tot ce faceam si inanite.

| Narfundo a răspuns:

Oamenii nu te evita pentru ca esti credincios.Ei te evita pentru faptul ca tu crezi despre tine ca esti special.Atunci cand vei realiza cine esti cu adevarat si te vei impaca cu ideea, prieteni peste prieteni vor veni sa te cunoasca".

| rocco09 a răspuns (pentru Narfundo):

Fiecare e special!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta si faptele tale, sant intr -un extraordinar contrast cu necredinta si comportamentul lor.cu pacatele lor.

| rocco09 a răspuns:

Ca nu mai esti "cool"

| RaduMD a răspuns:

Personal, nu am putut constata asta. Niciun prieten nu mă evită pentru că sunt credincios. Pe de altă parte, ei pot să nu fie de acord cu ceva ce lor li se pare nebunie. Metoda cea mai sigură ca să faci o întreagă mulţime adunată la vreo petrecere, picnic, etc să-ţi sară în cap este să susţii vreun punct de vedere creştin, spre exemplu să susţii că relaţiile sexuale înainte de căsătorie sunt un lucru care nu ar trebui făcut. Dacă nu ai să fii numit "retardat", "medieval", "fundamentalist", "impotent", "misogin" sau, pur şi simplu, tâmpit, înseamnă că ai avut mare noroc. Şi totuşi, nu ai făcut decât să susţii ceea ce Biserica susţine, culmea fiind că e vorba de aceeaşi Biserică din care fac parte, în principiu, cei care îţi sar în cap şi care, la întrebarea dintr-un sondaj dacă ei cred sau nu în Dumnezeu, ar răspunde afirmativ.

| Kairon a răspuns:

1.Esti intr-o clasa cu pocaiti?
2.Esti rupt de realitate? Adica sa nu stii cam nimic despre ce este nou, sa nu ai simtu umorului?
Eu de exemplu am un coleg care e credincios dar e de treaba ai simtul umorului stie de jocuri iese cu noi afara fata de o colega care nici macar nu stie de o gluma nu iese afara sta numai in casa sa o ajute pe maicasa si merge doar la biserica(daca esti ceva de genul ca fata pe care ti-am zis cam slabe sanse sa te bage cineva in seama)

| William explică (pentru Kairon):

1.Nu.
2.Nu, ies din casa dar nu umblu pe unde umbla colegii mei de clasa, incerc sa ma tin departe de tigani. Nu merg la biserica. Acum imi dau seama ca tu nu cunosti genul de oameni pe care ii cunosc eu. Tu mergi pe afara si ce? Bei un suc si mananci o prajitura? In cel mai rau caz tragi un fum. Eu nu pot sa merg cu ei ca risc, dar asa eram si inainte sa le spun ca sunt credincios.

| Kairon a răspuns (pentru William):

Cumva majoritatea colegilor tai sunt tigani? Dar prietenii tai de bloc/cartier vorbesc cu tine?

| William explică (pentru Kairon):

Nu, majoritatea sunt romani dar au multi prieteni tigani. Cu copii de la bloc nu vorbesc niciodata. Nu ma intreba de ce ca nu iti spun, e personal. Iar la mine in cartier sunt mai mult cpii de clasele 4-7, eu sunt a 11-a.