| Salahadin73 a întrebat:

De ce atunci cand s-a alcatuit Biblia s-au folosit doar evangheliile care il prezentau pe Iisus intr-o maniera divina.iar celelalte evanghelii, asa-numitele ev.gnostice au fost excluse(Ev. dupa Filip,dupa Maria, dupa Toma)?

11 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Poti sa te trintesti cu,,,,,, de pamint dar Sf Parinti au facut o treaba foarte buna, asa ca poti sa incerci sa mai cinti pe la alta masa.
Cu stima,,,,

| OOOLEOOO a răspuns:

Am impresia ca tu stii cel mai bine ^^

| doctorandus a răspuns:

Marcu, Matei si Luca nu sufla nici macar o vorbulita ca Isus ar fi divin.

| Salahadin73 explică (pentru doctorandus):

Invierea,minunile pe care le-a savarsit Iisus si altele tin de natura divina.

| doctorandus a răspuns (pentru Salahadin73):

In secolele dinaintea si de dupa Isus erau multi vindecatori paranormali si facatori de minuni, cum ar fi Apollonius din Tiana, Onias cel drept (Honi Desenatorul de Cercuri), Hanina ben Dosa, Vespasian, etc. Oricum, in Biblie nu scrie nicaieri ca daca poti sa faci minuni esti divin. Iar Mesia nu trebuia sa se tina de scamatorii/magie/vrajitorie, ci sa elibereze Israelul de sub ocupatia romana.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca ele au aparut mai tarziu de cand s-a incheiat scrierea Bibliei, mai exact in 98en.

| Mădă0611 a răspuns:

Marketing laughing

| DyNo a răspuns:

Pai este in interesul Bisericii ca Noul Testament sa fie alcatuit din aceste evanghelii.
Crestinismul ar cadea, daca Biblia ar promova evangheliile gnostice.

| sunrises a răspuns:

Cam toate asa/zisele "evanghelii", cele contrafacute, cele care nu sunt autentice, nu provin nicidecum din secolul I, precum cele autentice (ale caror autori sunt cunoscuti si confirmati)!

| Salahadin73 explică (pentru sunrises):

Poti sustine cu cea mai mare siguranta ca evangheliile gnostice sunt false?

| sunrises a răspuns:

Evangheliile false au aparut dupa sute de ani de la incheierea canonului Noului Testament, de la scrierea Evangheliilor autentice! Au aparut probabil cam prin secolele in care aparea şi mahomedanismul, islamismul (aparut în secolul VII). Cu siguranta unele false evanghelii au fost facute in mod special pentru a face lobby pentru vreo secta timpurie (gnostică) sau pentru. islamism!