| RosaliaOriginala a întrebat:

De ce au toti pocaitii mentalitate de oameni inapoiati, incuiati la minte? "Nu fa asta ca e pacat, nu te duce acolo ca suntem pocaiti!"

Bine nu toti, cunosc persoane care pe Instagram sunt dezbracate iar in biserica sunt cele mai credincioase si sfinte posibile.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Și pe cei care se considera descuiati la minte ii mustra conștiința cand încalcă poruncile Creatorului.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

De fapt nu-i intereseaza absolut deloc ce crede un personaj imaginar cum e Dumnezeu.
Problema nu e personajul, ci cei care cred in povestile cu el. De ei te lovesti in viata de zi cu zi, ei oracaie toata ziua ca nu trebuie sa faci aia, sau ailalta.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Ai putea propune administratorlor TPU sa mai creeze o categorie despre unicorni, personaje imaginararei, sa vezi dacă se obosește cineva sa scrie la categoria respectiva.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Nu toate personajele imaginare sunt transformate in afaceri cu iluzii. Povestile cu Dumnezeu sunt mai populare, doar pentru ca se scot bani si beneficii mai multe din ele.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindcă e păcat în religia lor. Respectă-le credințele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt înapoiați, ei împlinesc Biblia. spre deosebire de mulți alții, sunt oameni care chiar vor sa ajungă în rai, și acolo nu poți ajunge oricum

| slayer09 a răspuns:

Dar asta nu inseamna ca ei sunt inapoiati daca sunt mai cuminti si vor sa respecte niste principii de viata, si sa stii ca religia, cel putin ortodoxa, daca o traiesti la adevarata ei valoare, vei fi mult mai fericit si bucuros si vei intelege mult mai multe lucruri despre viata decat daca vei face ca toti cei din occident, bauturi, sex, droguri...party-uri si mai stiu eu ce. Iar acele persoane care pe insta sunt dezbracate iar in biserica cuminti, nu e de dreptul tau sa le judeci, pentru ca nu stii ce se afla in inima lor si de ce fac asta, dar diavolul nu doarme, asa ca lasa capra din gradina vecinului si vezi-ti tu de viata ta si de fericirea ta. Nu incerca sa judeci lumea pentru ca nu o sa o intelegi daca nu intelegi viata si oamenii cu toate problemele lor.

| RosaliaOriginala explică (pentru slayer09):

Deci tu afirmi ca sexul e pacat laughing

| slayer09 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Iarta-ma, cred ca m-am exprimat fara detalii: sexul, in sensul de desfranare, de a da frau liber insinctului animalic din tine si de a face sex pentru a-ti satisface placerea trupeasca. Sexul si masturbarea este ca un drog, care iti intuneca mintea, si cu cat esti mai inradacinat in ati satisface placerea asta cu atat creierul se obisnuieste cu serotonina si starea aceea si el vrea mai mult in continuare, si iti secatuieste tot trupul la un moment dat, mintea o sa fie indreptata doar catre placerea asta si pierzi firul vietii si adevarata bucurie din lumea asta. Si o sa traiesti doar pentru sex. Bine eu zic asta la modul cel mai grav. Ca poti sa te si infranezi si poate mai pici uneori in sentimentul de a experimenta sexul, dar daca nu dai frau liber si te concentrezi catre lucrurile bune din viata ta si nu iti umpli mintea numai cu sex atunci poate nu o sa ajungi in mare depresie sau eu stiu eu ce se va intampla. Intelegi acum ce vreau sa zic? La fel si cu bautura, si cu pacanelele si cu tot ce te face sa pierzi firul vietii si nu mai poti fi prezent si conectat cu natura si cu Dumnezeu, alea is pacatele, intunecimea mintii de a vedea bucuria si viata frumoasa din lumea asta, da viata frumoasa in iubire, in Dumnezeu. Sper ca m-am facut inteles.

| DEVdani a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Sexul in afara legamantului de casatorie, este PACAT!

Asta nu o spun oamenii, o spune Dumnezeu in Cuvantul Lui.

Dumnezeu doreste ca fata sa se casatoreasca fecioara si dupa sa faca sex cu sotul ei, sub legamantul casatoriei.

Citeste Biblia.

Ai timp sa stai zile si nopti pe internet, dar nu iti faci timp sa citesti Biblia.

Crezi ca ajungi in CER prin preot?

Numai prin Domnul Isus se ajunge in CER!

| Holiday a răspuns (pentru DEVdani):

"Asta nu o spun oamenii, o spune Dumnezeu in Cuvantul Lui."

Adica o spune un personaj imaginar.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Pentru ca asta e scopul religiei daca doar la atata li se reduce inteligenta lor. ce vrei mai mult? biblia e ca o carte de povesti de speriat copiii. (culmea, funtioneaza mai mult la unii adulti). scopul bibilei nu este de a te transforma intr-un geniu pentru ca nu implica prea multe chestii logice bazate pe stiinta sau filosofie. ci dimpotriva e puerila, primitiva, absurda si limitata din punct de vedere al gandirii si ratiunii. la ce te astepti mai mult? aia care au inventat religia si care au scris biblia nu erau oameni inteligenti ci hoti - cu scopul de a manipula si prostii masele. ciudat este ca mai funtioneaza si astazi. nu-i de mirare pentru ca prostia e netratabila si ereditara intr-o continua perpetuare. ai auzit tu in istorie vreo inventie sau descoperire facuta de un credincios sau pocait? numai minuni mincionase. ai vazut tu un om inteligent sa se pocaiasca? de obicei se pocaiesc aia in necunostiinta de cauza cu coeficientul de inteligenta foarte scazut care traiesc intr-un mediu foarte sarac sau care au facut prea mult rau si acum regreta. crezi ca esti singurul care crede asa ceva despre ei ca sunt incuiati la minte? e ceva normal.

| DEVdani a răspuns:

Un lucru elementar si foarte IMPORTANT :

Pocainta este o PORUNCA a Domnului, pentru fiecare om!

Domnul nu ne obliga sa ne POCAIM, lasa la alegerea fiecarui om acest lucru!

Un om, care are o relatie PERSONALA cu Fiul Lui Dumnezeu
si care implineste Cuvantul Lui, nu isi pune poze pe retelele de socializare
in ipostaze sexy sau nud!

In schimb, doar un om RELIGIOS face acest lucru!

Acum in VREMURILE noastre, sunt multi oameni care vorbesc despre Dumnezeu,
DAR nu au nici o legatura cu EL.

Credința fără fapte nu folosește la nimic!

Chiar Domnul Isus vorbeste despre acesti oameni in Cuvantul Lui:

Matei 7:21
Nu oricine-Mi zice: ‘Doamne, Doamne!’ va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu, care este în ceruri.
Atunci, le voi spune curat:
‘Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege.

Acestia sunt oameni RELIGIOSI, care au inima si mintea legata de,
RELIGIE, CULT si TRADITIILE inventate de om!

Acesti oameni, vor sa traiasca cum traiesc si restul,
destrabalare, prostitutie, barfa, minciuna si pofetele lumii!

In schimb, un om care este ADEVARAT dedicat Lui Dumnezeu,
care are o RELATIE personala cu Fiul Lui Dumnezeu si care
citeste Biblia, acel om se fereste de PACAT!

Acel om este botezat si calauzit de Duhul Sfant,
adica Duhul Domnului.

Omul care este botezat si calauzit de Duhul Sfant,
nu este un om INCUIAT LA MINTE, nu este un om INAPOIAT!

El este un om, care doreste sa faca VOIA Domnului in viata lui
si incearca sa traiasca o viata curata si placuta inaintea Domnului.

Un lucru foarte important, sa nu confundam IPOCRIZIA RELIGIOASA
cu RELATIA persoanala cu Dumnezeu!

Daca un om, alege sa se POCAIASCA,
asta nu inseamna ca acel om isi inchide viata si devine un om,
NEBUN, FANATIC sau LIMITAT!

Dimpotriva, acel om devine copilul Lui Dumnezeu si Domnul Dumnezeu, se ingrijeste de acel om in mod special!

Uite ce spune Biblia, Cuvantul Lui Dumnezeu:

Referitor la oamenii care se POCAIESC, care il iau in SERIOS,
pe Fiul Lui Dumnezeu si implinesc poruncile Lui.

Maleahi capitolul 3, versetele 16 si 17

Atunci, şi cei ce se tem de Domnul au vorbit adesea unul cu altul;
Domnul a luat aminte la lucrul acesta şi a ascultat şi o carte de aducere aminte a fost scrisă înaintea Lui
pentru cei ce se tem de Domnul şi cinstesc Numele Lui.

Ei vor fi ai Mei", zice Domnul oştirilor,
Îmi vor fi o comoară deosebită în ziua pe care o pregătesc Eu.
Voi avea milă de ei cum are milă un om de fiul său care-i slujeşte.

Citirea Cuvantului Lui Dumnezeu si implinirea lui, aduce in viata omului binecuvantare!

Apocalipsa 3:20
Iată, Eu stau la uşă şi bat.
Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el, cu Mine.

Deschide uşa de la inima ta, pentru Domnul Isus, ca EL sa intre acolo şi sa locuiasca.

Incepe sa citeşti Biblia, Cuvantul Lui Dumnezeu, incepe cu Noul Testament.
Domnul Isus, iti va vorbi in mod personal, inimii tale, mintii tale.
EL te va lumina, te va ajuta sa intelegi adevarul şi drumul pe care trebuie sa mergi.

Implineşte ce scrie in Cuvantul Lui Dumnezeu:

Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire, pe tine si intreaga ta familie.
Cultul si religia nu mantuiesc (nu salveaza) sufletul omului.
Doar Fiul Lui Dumnezeu mantuieste, binecuvanteaza si vindeca.
Fiecare om, trebuie sa aiba o relatie personala cu Fiul Lui Dumnezeu si sa implineasca Cuvantul Lui Dumnezeu.

Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa.Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

In cazul in care ai intrebari si doresti sa vorbim, imi trimiti mesaj privat.