| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Biblia nu este gratuita și oferită în dar? Cuvântul lui Dumnezeu este oferit de Dumnezeu fara plata, in dar.Ar trebui sa se ofere gratuit, în dar.Plus că așa mult mai multi oameni ar descoperi mai ușor mesajul Evangheliei.

Evanghelia e un dar și trebuie să nu se descopere și să o cunoaștem gratuit.Zic in general nu e vorba de mine.Eu am Biblie. Daca Biblia ar fi oferită în dar de toate bisericile multa lume s-ar apropia de Dumnezeu.Ce părere aveți?

50 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Spune cum sa-ti trimit o Biblie si o vei avea iar daca vrei o Biblie pe telefon o primesti gratis si de ce nu chiar si pentru calculatorul de acasa.
(sper sa fiu pocait cum spunea cineva anterior).

| AvalohAlyn explică (pentru danut):

Eu am Biblie, mă refeream in general la oamenii care nu au, am specificat in postare.Multumesc frumos oricum.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste si de pe net daca vrei dar aici daca nu sti poti da peste o "varianta imbunatatita" care numai Biblie nu este.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Textus RECEPTUS, King James, iar romanesti Gala Galaction, Cornilescu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care este problema?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O, da cat de iubitor este Dumnezeu dar Dumnezeu nu trebuie sa fie iubitor ci DREPT, corect mai intai. Daca noi suntem niste gunoaie, niste jafuri de ce ar fi Dumnezeu bun? Dumnezeu ESTE CORECT dar este si BUN incat a creiat posibilitatea ca sa ne putem salva din JEGUL nostru. Dar ar trebui sa vezi perioada in care se petreceau acele evenimente, acum circa 3000 de ani iar acum 2000 de ani s-a SCHIMBAT paradigma dar probabil ceva nu te lasa sa intelegi cautand paiul in ochiul altuia neluand in seama copatii care-ti strabat ochii.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine crede ca Dumneezeu are nevoie de "periaje" este cu certitudine bolnav mintal, daca Dumnezeu avea nevoie de asa ceva, SPUNEA si ce spunea se INFAPTUIA (apareau lingusitorii). Dumnezeu NU ESTE om, tu il judeci ca pe un om, deh, atat te duce mintea.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Versetele respective SUNT pentru epoca respectiva, pe vremea cand evreii erau abia iesiti din starea de sclavi, trebuie sa analizezi BINE perioada respectiva, nu sa o compari cu cea de acum. Este o perioada istorica cand in Europa NU ERA NIMIC, nu erau decat cateva triburi ratacite,

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde ai citit tu ca am spus eu ca era voie sa violezi si tu stii a citi Biblia sau crezi ca faaci cuvinte incrucisate?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ce ma?"
Tu ai primit ceva educatie de la parintii tai?
Da MA, epoca respectiva, adica prin anii 1500-1300 IEN (inainte de Hristos) cand au fost scrise respectivele carti (relatari).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si Vechiul si Noul testament sunt INSPIRATE de Dumnezeu DAR scrise de oameni. Asta apropos de cine citeste dar si de cine intelege ce citeste.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici nu mai sti ce scrii de la o ora la alta?
"Poti sa faci mii de fapte bune, dar daca nu o arzi cu el, te omoara."

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din ce afirmi aici:"Deci Dumnezeu le-a zis ce sa scrie" intelegem ca habar nu ai despre ce si cum. Daca vrei sa fi sprintar la minte cum te crezi RECITESTE toata Biblia ca sa afli ce si cum despre Dumnezeu si cum le vorbeste acesta oamenilor. Pana nu sti cum vorbeste Dumnezu oamenilor si ne comuunici si noua se poate afirma ca esti (fara rautate) o nulitate in domeniu deci oprim conversatia caci debitezi ziua ce visezi noaptea.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu intelegi ce scrii?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Studiaza Biblia ca sa afli cum au scris oamenii Biblia.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca sunt heroglife in limba natala (cum scrii tu) eu nu inteleg.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci Dumnezeu le-a zis ce sa scrie""
CE sa scrie?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este evident ca ai mintea unuia care se crede superman. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Credeam ca ai ceva pe umeri, este evident ca m-am pacalit, ai un vas gol.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" Cele 10 porunci nu sunt ceea ce pare.Studiaza biblia. Pe sistemul asta mergi."
Eu studiez Biblia dinainte sa te fi nascut tu tinere decretel (daca stii ce este aia). P.S. Nu te mai chinui sa-mi raspunzi ca te dau out. Vidul care te bantuie imi consuma timpul.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai sa nu faca bisericuta un banut frumos?
Sa fim seriosi, ce ai scris tu aici e doar amuzant si atat

| milan9 a răspuns:

In_ ziua de azi si kinderii de la gradinita au telefoane. Inclusiv ei au acces la lectura gratuita a Scripturii. Consideri ca simplul acces la biblie este si o garantie a apropierii lui de Dumnezeu. Practic nu prea se intampla lucrul acesta.
Accesul la Scriptula nu apropie neaparat un om de Dumnezeu.

Si apoi, simpla lectura nu ofera si garantia intelegerii corecte a mesajului. Iata vedem astazi ca exista mii si mii de secte provenite tocmai din interpretarea arbitrara a Sf. Scripturi. Dar ca raspuns la intrebarea ta, iata, cunosc Biserici unde preotul ofera gratuit credinciosilor copii xerox ale sfintei carti.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca toti sunt fomisti in ziua de azi, de la ala care canta la orga pana la inaltpreasfantu.

| Nilsson a răspuns:

Dacă cereai o Biblie de la pocăiți o primeai gratis, majoritatea familiilor au cel puțin 2-3 exemplare în casă.

| Algo098 a răspuns:

Daca ar exista Dumnezeu, ne-ar da cartea gratuit. Cartea trebuie facuta, nu vine de la Dumnezeu. Cei care o fac trebuie sa manance, nu pot lucra degeaba. Se mai da si gratuit cand oamenii doneaza fonduri pentru asa ceva. Daca in acea carte ar fi lucruri reale si utile, s-ar apropia si mai multa lume de Dumnezeu.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Algo098):

Păi este gratuită, doar că în zone mai izolate costă curieratul (taxele poștale). Creștinismul este în continuă expansiune tocmai pentru că această Carte și-a dovedit autenticitatea, tot ce este scris în ea fiind folositor omului, nu unei Instituții sau politicului.

| Irinel15123532 a răspuns:

Sunt atatea asociatii crestine care o ofera gratuit, faptul ca se mai gaseste si contra cost, aici intervin costurile de fabricatie, multe asociatii din banii primiti pe biblii, ii folosesc pentru binefaceri, nu spun ca nu sunt si oameni care ii folosesc si iresponsabil, sunt oameni si oameni, depinde la cine vrei sa te duci, dar nu trebuie sa facem o generalizare, in orice domeniu sunt oameni si oameni, iti pot recomanda o gramada de site-uri de unde o poti lua gratis. Este disponibila si pe Android sau ios in mod gratuit.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cuvântul lui Dumnezeu este dăruit și propovăduit la Biserică, de către preot prin viu grai. Credința este din auzire, iar auzirea prin cuvântul lui Hristos, spune Biblia la Romani 10, 17. Credința deci o dobândim în biserică, prin predica celui trimis, adică a preotului sau a episcopului.
Tipărirea cuvântului lui Dumnezeu necesita efort material și uman, de aceea ediția tipărită a Bibliei adevărate, cea ortodoxă, costa.
Eu folosesc aplicația gratuită din Google play.