| Vernusio a întrebat:

De ce bisericile de orice fel functioneaza si pe bani? In biserica normal nu are ce cauta banul si nu ar trebui sa ti se ceara la niciun fel de activitate a biserici.Nu iti trebuie bani sa intri in contact cu Dumneze.Asa ar fi normal nu? Sa nu iti trebuiasca bani deloc la niciun fel de serviciu al bisericii, fiindca biserica nu e o institutie lumeasca si obisnuita nu?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ai dreptate.De fapt, în cadrul organizației religioase Martorii lui Iehova nu se face colecta. Exista cutii cu donații și cine vrea, face o donație. Nu vine nimeni cu farfuria și nici nu e obligat cineva sa dea a zece parte din bani.Pavel a zis ca fiecare să dea cat a hotarat în inima lui. 2Corinteni9:7. La noi nu exista salar la cei care tin cuvântari și nu există șefi sau mai mari. Capul congregatiei este Isus, iar acest lucru se vede in orice loc de pe pământ ai merge la o întrunire de a martorilor.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Merg la biserica in fiecare sarbatoare. Am fost in zeci si zeci de biserici. Niciodata nu mi-a cerut nimeni nimic.

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Nu ti a cerut personal, atunci, dar cine e finantat din taxele si impozitele populatiei?

| milan9 a răspuns (pentru suntserios):

Din Pib da, dar in nici un caz din impozite. Averile confiscate de Cuza nu vor putea fi restituite prin finantari nici intr-o suta de ani...

Toti preotii isi platesc impozitele la stat. Si asta fara sa primeasca salariu. E doar un ajutor de la stat echivalent cu 30-40 dintr-un teoretic salariu BRUT. Din acesta, fiecare preot trebuie sa-si achite toate impozitele...

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Nici macar nu stii ce inseamna PIB.
Salariile popilor si contributia statului catre biserici se face din banii de la buget iar buget ghici din ce e facut daca nu din impozite si taxe luate de la cetateni.

Ma doar in pix ce le-a facut Cuza acum 100 ani si Ceausescu a distrus poporul roman, dar acum traim in prezent nu in trecut.

Popii sunt bugetari. Stii ce inseamna asta? Ca sunt platiti ca orice functionar al statului, din banii de la buget. Primesc salariu, nu ajutor si nu e nici pe departe 30-40 % e chiar peste minimul pe economie.

Si iarasi, ma doar in pix ca platesc impozite, oricum nu platesc pe spagile luate de la enoriasii naivi ci pe salariile de baza asa cum face orice cetatean al tarii, nu sunt ei mai discriminati aici

| mentholinks a răspuns:

Oamenii vor sa scoata bani din orice. Crezi ca pe preoti ii intereseaza de Dumnezeu sau de tine? Ei doar isi fac meseria pentru care au fost instruiti.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii despre exemplul dat de Isus cu,, văduva saraca"m-a facut o donație la templu dupa posibilitatea ei, si ii din toata inima nu ca sa fie văzută de oameni.Desigur banii sunt necesari pentru întreținerea locurilor de inchinare, pentru taxe si impozite impuse de cezar, dar Nu, pentru plata celor ce fac servicii de orice fel.Ai spus bine,,, nu-ti trebuie bani sa intri in contact cu Dumnezeu".Dar, oamenii care au facut un serviciu ex: preoti=călugării cu suita lor-pentru ce fac ceea ce fac? Nicidecum, nu sunt interesati de ceea ce pretinde Dumnezeu de la noi.Ei nu-si iubesc semenii, nu-l cunosc pe Dumnezeu, nici pe Isus, tot ceea ce fac, fac in inegalitatea lui Dumnezeu.Des ii pretind ca sunt slujitorii lui Dumnezeu dar fac lucruri detestabil, impotriva lui Dumnezeu si a fiului Său.Bani le trebuie cat de multi, dar ei nu dau, nu merg pe şomaj, ies la pensie, ori slujitorii adevaratului Dumnezeu, nu ies la pensie.Adevaratii crestini, au nevoie de Dumnezeu toata viata, si chiar daca adorm in moarte, au speranta invierii si-a adevaratei vieti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia adevarata NU presupune bani decat in vederea tiparirii ( raspandirii ) de Biblii si in rest generozitatea fata de cei aflati in nevoie. Acum tiparirea ( raspandirea ) de Biblii nu mai este o necesitate atat de mare odata ce Biblia este pe internet si internetul ajunge in orice colt de lume pentru oricine doreste sa o citeasca. "Fiecare" care da cu generozitate celor aflati in nevoie "să dea cum socoteşte cu inima sa, nu cu părere de rău, sau de silă, căci Dumnezeu iubeşte pe cel care dă cu voie bună." - 2 Corinteni 9:7.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Eu am cumpărat de exemplu de la biserică o Biblie, și am dat 56 de lei pe ea. Are 1414 pagini. Tipărește-mi tu cărți de 1414 pagini pe gratis!

| RegeleIaurtului a răspuns:

Biserica deși este o construcție sfântă tot are costuri materiale (pictura pereților, reabilitarea etc.) iar dacă se cer bani cel mai probabil sunt donații sau plată colectivă pentru pictură ș.a.