| anonim_4396 a întrebat:

De ce cele mai populare intrebari sunt de la sectia religie?

Răspuns Câştigător
| LightingManuel a răspuns:

La sectia asta trebuie sa fie foarte frumos.discutii...pareri.Da acum a intervenit dracu si se da razboi.Ateii is pregatesc soldateii si credincosii elita. Buna intrebare!

20 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pentru că unii pun și întrebări ca să nu doarmă!
Un ateu nu poate să fie gay, că majoritatea ateilor sunt curvari.
Un creștin nu poate să fie gay vezi Sodoma și Gomora, și știe că îl așteaptă cazanul cel mare cu smoală și foc, ăla din iadul capitalist, unde au și foc, și smoală și cărbuni și unde nu îi cheamă Scaraoschi la ședință de partid în timpul programului de muncă.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Prea mulţi au impresia că punctul lor de vedere egalează sau depăşeşte adevărul absolut...

| shadovv a răspuns:

Aici se afla cei mai multi troli.

| Rapplex a răspuns:

Poporul roman este cel mai credincios din Europa, deci exista scuza.Trist e ca se pun aceleasi intrebari de 100 de ori, doar ca in diferite forme.Si e si mai trist ca ii explici unui crestin lucruri logice, rationale, iar la final, in majoritatea cazurilor, te alegi cu un: "Du-te dracu' de satanist!"(exprimare bazata doar pe lipsa de dovezi si argumente logice)

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că foarte multă lume pare a fi extrem de interesată de acest subiect și pentru că mereu se crează discuții aprinse, în contradictoriu, care sunt alimentate din toate direcțiile...și în acest fel numărul răspunsurilor crește foarte rapid și în continuu, iar selecția întrebărilor de la "populare" este făcută în mod automat în funcție de numărul de răspunsuri.

Se pare că "Religia" este cel mai contoversat și popular subiect din România (dacă l-a întrecut până și pe Justin Bieber cu metin2...).

| Antichrist a răspuns:

Pentru ca majoritatea userilor TPU sunt redusi cand vine vorba de aptitudini culturale, iar majoritatea crestinilor sunt oameni cu aptitudini culturale reduse => multi crestini pe TPU

| LgMihail a răspuns (pentru Antichrist):

Termenul de Cultura vine de la notiunea de Cult Religios, de pe vremea cand anticii incercau, prin toate mijloacele "culturale"(arte plastice, sculptura, muzica, dans, teatru, ritualuri, etc.) sa placa zeilor.

Cred ca nu crestinii sunt cei cu aptitudini culturale reduse, nu?

| Antichrist a răspuns (pentru LgMihail):

Cultura vine din latina desteptule, se traduce "a onora" sau "a cultiva". se refera la activitatea umana

| LgMihail a răspuns (pentru Antichrist):

E trist cand wikipedia distruge generatii care nu cunosc DEXul.

ONORÁ, onorez, vb. I. Tranz. 1. A avea, a manifesta fața de cineva sau ceva respect, considerație, stimă; a cinsti, a respecta

A onoara o zeitate tine de activitatea umana. Daca tot ai accesat o pagina, du-o pana la capat. Altfel denota ignoranta si lipsa de bun simt fata de mine:

"Cultura reprezintă o moștenire ce se transmite cu ajutorul codurilor de comunicație specifice cum sunt gesturile ori cuvintele, scrisul și artele, mass media (presa, radioul, televiziunea), media interactivă (telefonul). În același fel se transmit gesturile, ritualurile, cunoștințele teoretice, normele abstracte, religia."

Bine-nteles, daca ma intrebai iti completam: Definitia a fost ajustata, iar sensul cuvantului a fost largit.

Tot acolo vedeai definitia data de UNESCO:
"O serie de caracteristici distincte a unei societăți sau grupă socială în termeni spirituali, materiali, intelectuali sau emoționali".
Ti-am pus o intrebare: Cred ca nu crestinii sunt cei cu aptitudini culturale reduse, nu?
In comparatie cu un ateu, un crestin atinge definitia, complet: "spirituali!". Cineva are lacune aici.

O zi buna!

| Antichrist a răspuns (pentru LgMihail):

"Termenul de Cultura vine de la notiunea de Cult Religios, de pe vremea cand anticii incercau, prin toate mijloacele "culturale"(arte plastice, sculptura, muzica, dans, teatru, ritualuri, etc.) sa placa zeilor. "

dupa ce ai extras tu:

"Cultura reprezintă o moștenire ce se transmite cu ajutorul codurilor de comunicație specifice cum sunt gesturile ori cuvintele, scrisul și artele, mass media (presa, radioul, televiziunea), media interactivă (telefonul). În același fel se transmit gesturile, ritualurile, cunoștințele teoretice, normele abstracte, religia."

doar pentru ca religia face parte din inteles, nu inseamna ca da sens cuvantului.
Cuvantul "cultura" NU vine de la notiunea de cult religios. nu ai demonstrat nimic.

| LgMihail a răspuns (pentru Antichrist):

Mdea...
"Cultura vine din latina desteptule"
Bine punctat - sunt cat se poate de...treaz. Tu imi pari cam obosit si nu reusesti sa ma urmaresti. Mai citeste ATENT comentariul meu. ATENT.

Apoi, ia si tu niste carti: Cum ar fi "Cultura Duhului" de Rafael Noica, fiul marelui filozof Constantin Noica.
O seara buna!

| Antichrist a răspuns (pentru LgMihail):

"Cultura reprezintă o moștenire ce se transmite cu ajutorul codurilor de comunicație specifice cum sunt gesturile ori cuvintele, scrisul și artele, mass media (presa, radioul, televiziunea), media interactivă (telefonul). În același fel se transmit gesturile, ritualurile, cunoștințele teoretice, normele abstracte, religia."

am citit destul de atent. religia face parte din cultura. nu ea da sens cuvantului. dezbat exact pe baza a ceea ce mi-ai extras tu.

| LgMihail a răspuns (pentru Antichrist):

>se traduce "a onora"<

ONORÁ, onorez, vb. I. Tranz. 1. A avea, a manifesta fața de cineva sau ceva respect, considerație, stimă; a cinsti, a respecta

A onoara o zeitate tine de activitatea umana!

Termenul de Cultura vine de la notiunea de Cult Religios, de pe vremea cand ANTICII incercau, prin toate mijloacele "culturale"(arte plastice, sculptura, muzica, dans, teatru, ritualuri, etc.) sa placa zeilor. => DIN ANTICHITATE

Bine-nteles, daca ma intrebai iti completam: Definitia a fost ajustata, iar sensul cuvantului a fost largit.

Tot ce ti-am trimis mai sus puteai gasi cu usurinta in mesajele mele (si in mesajul tau).
Te invit sa ma contra-argumentezi si iti dau o pista: Gaseste-mi un popor care sa fi fost "ateu". Mai mult, gaseste-mi o civilizatie care sa nu-si fi pus in valoare cultura (in forma in care ai gasit-o in wikipedia) in onoarea zeilor. Mai mult, dovedeste-mi ca toti acei filozofi din vremea aceea (Platon, de exemplu) erau "inculti", ca sa-mi demonstrezi ca in vremea aceea era o incultura - asa cum tu ai numit crestinismul.

LASA WIKIPEDIA. PUNE MANA PE CARTE!

| Antichrist a răspuns (pentru LgMihail):

Te rog spune-mi exact cartea din care ai scos:
"Termenul de Cultura vine de la notiunea de Cult Religios, de pe vremea cand ANTICII incercau, prin toate mijloacele "culturale"(arte plastice, sculptura, muzica, dans, teatru, ritualuri, etc.) sa placa zeilor. => DIN ANTICHITATE"

in rest, tot ce ai spus mai sus are densitate zero.

"ONORÁ, onorez, vb. I. Tranz. 1. A avea, a manifesta fața de cineva sau ceva respect, considerație, stimă; a cinsti, a respecta"

^ inseamna a cinsti. si? cinstea poate fi manifestata doar cand are legatura cu o zeitate? In fine, pana la urma nu are importanta. Ne-am deplasat de la subiect. Si daca ar veni de la Cult Religios (si nu, nu zic ca e asa), tot nu i-ar face pe Crestini cu nimic mai destepti. Doar pentru ca formarea cuvantului tine de religie nu inseamna ca religiosii sunt mai culti.

"Termenul de Cultura vine de la notiunea de Cult Religios, de pe vremea cand anticii incercau, prin toate mijloacele "culturale"(arte plastice, sculptura, muzica, dans, teatru, ritualuri, etc.) sa placa zeilor.

Cred ca nu crestinii sunt cei cu aptitudini culturale reduse, nu?"

BA DA.

| LgMihail a răspuns (pentru Antichrist):

COPILE!
Destept esti tu cand scrii (daca nu cumva adormi pe tastatura, in sens contrar, fiind adormit!).

Oricum, ce legatura are CULTURA cu INTELIGENTA?! Ca idee, studiile psihologice arata ca oamenii cu inclinatii artistice deosebite au un IQ mai scazut! De ce? Pentru ca Scoarta cerebrala e impartita in doua. Partea care denota perspicacitate, cu inclinatii spre stiinte exacte si spre matematica este cea care determina in mod real IQ-ul. Cealata parte e pentru arta. Arta face parte din CULTURA!

Da, cultura vine si de la "a cultiva" - e doar un sens (mai des folosit pentru gradinarii ca tine, care nu citesc).

Ti-am spus titlul: Cultura Duhului de Rafael Noica (acum calugar, fiul lui Constantin Noica). E inca viu tipul!

Iti repet, ASTAZI SENSUL ESTE MAI MARE! Cultura are origini in atichitate, in sensul in care si atunci erau OAMENI CULTI. Dar TOTI, absolut TOTI oamenii cultii erau TEISTI. Poli sau mono teisti! De ce erau nedespartite? Ti-am spus. Pentru ca tot ce reprezenta arta, tot ce reprezenta frumos era facut IN ONOAREA unei entitati superioare, supranaturale. SI ASTA REPREZENTA CULTURA.

Ca sa concluzionam: Crestinismul(ca orice religie) a fost la originea culturii! Cine e mai tare in facut copiii? Strabunicul sau tu? Nu de alta, dar el e responsabil si pentru nasterea ta (printre altele). Analog la oamenii de cultura.

Om de cultura era un om apartinand unui cult religios, onorand prin munca sa un zeu (sau mai multi).
AUTOMAT, mai cult decat tine, un ateu. Mai vechi in asta, mai complet (dupa cum ti-am aratat), intrucat cultura atinge si latura spirituala si atinge si religia (inca si astazi, in definitiile actuale).

Acel BA DA e poate o prescurtare de la YA-BA-DA-BA - unde esti tu acum, incercand sa pari cult.

| EvangelineLovin a răspuns:

Ca sunt unii care nu au ce face si se trezesc sa se certe pacolo. Nu inteleg chestiile astea. Oricum am observat ca sunt mai multi atei, protestanti, martorii nu stiu cui si mai stiu eu ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte simplu, este ca si in industria televiziunii : se promoveaza certurile.neterminatele discutii si contradictii dintre atei si credinciosi starnesc interesul celorlalti useri, care ajung sa ia parte si ei la acele discutii, pornite bineinteles de la un lucru stupid menit sa creeze zarva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai omul de ce sa mai fie interesat? mai ales in Romania

| swagMeOutBitch a răspuns:

K stem prea credinciosi si de aialaughing

| VlaDtz99 a răspuns:

Multi pacatosihappy