| Adelinaa18 a întrebat:

De ce considerati ca este bine sa avem duhovnici? Cum ar trebui sa ne comportam?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu se spune nici unde ca ar trebui sa avem duhovnici, este o traditie prin care se mai fac ceva bani.mai bine te rogi direct la Dumnezeu si vorbesti cu El pentru ca asa cere sa facem.Matei6:9-14

| Ager a răspuns:

Păi Biblia nu scrie nicăieri despre duhovnici sau de preoți. Adică Biblia nu face o separare între credincioși.
În plus, pentru medierea între noi și Dumnezeu există doar cineva: Isus Cristos. Nici alți sfinți, nici alți oameni nu pot media între noi și Dumnezeu.
Pentru iertarea păcatelor este nevoie de căință (părere de rău pentru ceea ce ai făcut și, logic, să nu mai faci) iar apoi de rugăciuni sincere adresate lui Dumnezeu prin intermediul Fiului Său, Isus Cristos.happy.

| gabbbi30 a răspuns (pentru Ager):

In primul rand nu este Isus Cristos, ci Iisus Hristos.Si crede-ma ca Biblia nu este singurul adevar de credinta.Mai este si Sfanta Evanghelie, unde scrie clar ca Mantuitorul a inviat si i-a trimis pe apostolii sai, impartasiti cu duhul sfant la cina cea de taina, sa propovaduiasca Evangleia sa. Ori Iisus a spus"Ori de cate ori veti bea paharul acesta si veti manca painea aceasta.moarte mea veti vesti, invierea mea veti marturisi"O sa ma intrebi de ce de la un obicei de 5 minute s. a ajuns la unul de 4 ore? Adica o slujba de duminica.Simplu,oamenii au simtit nevoia sa ajunga la o anumita comuniune cu Dumnezeu inainte de a se impartasi, asa au aprut rugaciunile.Si explica--mi cum de Sfintii nu sunt mijlocitori catre Dumnezeu? Cum iti explici, spre exemplu, ca trupul Cuvioasei Parascheva este neputrezit de mai bine de 1000 de ani, ba chiar si frumos mirosito, ba chiar si facator de minuni?

Răspuns utilizator avertizat
| protos87 a răspuns:

În Sf. Scriptură se spune în felul următor: "Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, tinute vor fi" (In. 20, 23). În acest moment Iisus, după ce instituie taina preoției sacramentale "Precum M-a trimis pe Mine Tatal va trimit si Eu pe voi... Luati Duh Sfant" (In. 20, 21-22), instituie și taina spovedaniei.
Și da, consider că este bine să avem un duhovnic, dar sa fie experimentat, capabil de a fi cât mai aproape de sufletul fiecăruia.

| gabbbi30 a răspuns (pentru protos87):

Bineinteles, numai ca daca si in randul preotiilor se gaseste un caz de desfranare, toti sunt etichetati asa.Multi oameni cad in pacat, tocmai in acest lucru consta credinta, puterea de a marturisi si de a dori sa fie iertat.