| JIJ a întrebat:

De ce copiii de ortodocși înjură? Iar copiii de la alte culte nu înjură?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Injuraturile tin de calitatea si cantitatea actului religios, nu de cultul din care faci parte. Cu cat o familie este mai apropiata de religie cu atat respectul fata de Dumnezeu si aproapele este mai mare incluzand si respectul fata de semeni. Daca nu exista respect atunci apar injuraturile. La cultele Neo Protestante apropierea fata de Dumnezeu este mai mare motiv pentru care si educatia familiara este mai elevata in aceasta privinta, de aici si injuraturile "mai putine" la "pocaiti". In speta la ortodocsi lipseste educatia religioasa IN FAMILIE drept pentru care si noianul de cuvinte jignitoare. Chiar de curand am auzit prin Bucuresti un popa injurand mai abitir ca un birjar (sofer in trafic).

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Frumos, bun exemplu pentru enoriasi a lasat acel preot. Cata dezonoare si umilinta ii aduc lui Dumnezeu oamenii care pretind ca ii slujesc dar se comporta astfel...

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ei, nu fi rautacios, doar eu si Dumnezeu cred ca la auzit iar pe mine sigur nu m-a influentat, Ideia este ca doar apropierea de Dumnezeu ne poate schimba caracterul.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

De acord Danut. Preotului aluia ii lipseste credinta si nu il vede pe Dumnezeu ca fiind real, pentru ca daca ar fi constient de lucrul asta s-ar feri sa faca lucruri care nu sunt aprobate. Si isi scapa gura in public acel preot? Nu i-a adus dezonoare lui Dumnezeu? Ce ar spune pocaitii? Dar ateii? Ai prins ideea. Nu ar avea ce sa caute in functia aceea daca se comporta astfel. In fine, pun accent pe asta pentru ca un motiv pentru care am fost ateu a fost imaginea pe care mi-a facut-o clerul bisericesc. La biserica vorbesti lucruri sfinte si dupa te pui sa fumezi si sa injuri, fiind preot...

| ToKen a răspuns:

Cine p|m injura, ma?
Arata-mi-l mie, 'tu-i natia lui de copchil ortodont. Sau ortodox, cum ii zice.

| RAY a răspuns:

Nu pe naiba nu injura, cred ca fiecare e ori bun ori rau din nastere, asa cum te-ai nascut asa vei fi mereu indiferent de religia avuta

| milan9 a răspuns:

- Cineva spunea pe aici ca si preotul e pacatos, dar daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica…

Preotii nu sunt mai pacatosi decat restul oamenilor, ci e tocmai invers...

Majoritatea preotilor pe care îi cunosc sunt oameni foarte deschişi la minte, binevoitori şi oneşti. Şi nu puţini dintre ei aşează pe primul loc comunitatea înaintea propriei familii...

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ti se pare.

| VelaJohnny a răspuns:

Si de celelalte culte injura, nu in numar asa de mare, sa zic asa o medie 2 din 10 copii de pocaiti (dupa observatiile mele). Copii de ortodoxi injura deoarece parintii lor injura, apoi copii de ortodoxi in general nu sunt instruiti si nu pot face fata anturajului, parintii nepunand accent pe disciplinarea lor si nici biserica, ora de religie si preotul. Pocaitii in general sunt ma severi, mai stricti si la adunarile lor primesc cat de cat instruire. Bun, majoritatea copiilor is retrasi, la fel si oamenii, pe cei care nu sunt de religia lor ii privesc cumva...ciudat sa zic asa (referitor la pocaiti). Nu-mi place influenta si felul lor de a fi, dar is respectuosi, mai respectuosi decat unii preoti, chiar daca te privesc cumva...parca is indiferenti. Si copiii lor la fel am observat ca se comporta, is mai retrasi. Apoi parintii pocaiti isi educa mai mult copii. Insa cum am spus, nu ai auzit tu copii de pocaiti sa injure, am auzit eu, chiar si cu „dracu' " si organul genital masculin. In fine, asta e observatia mea si am bagat si o mica paranteza, is curios daca si altii au observat asta la pocaiti, ca is anti-sociali intr-un fel cand vine vorba de oameni de alta religie (unii).

| Savu_Marina_2000 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si eu am intalnit pocaiti care injura, ma rog, doar unul. La mine la tara sunt o familie de pocaiti, si sunt mai multi frati, unii dintre ei sunt destul de cuminti si inteligenti, insa e unul dintre ei, mai mare, e cam indisciplinat si injura. Se mai intampla!

| VelaJohnny a răspuns (pentru Savu_Marina_2000):

Dap...si la adunare fac pe sfintii laughing iti dai seama cand vor ajunge pastori si predicatori ce vor fi... ipocrizie religioasa, ce sa te astepti?

| Savu_Marina_2000 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cam asa... rolling on the floor

| wpetterssone a răspuns:

Nu cred că așa sunt învățați la biserică sau acasă. Am observat o diferență foarte mare între catolici și ortodocși. Biblia aprobă divorțul doar dacă unul din parteneri are alte femei sau bărbați. La catolici, o dată căsătorit așa rămâi. La ortodocși ți se acceptă trei divorțuri religioase, iar al patrulea este considerat pierdut.
Fiecare cult are moduri diferite de asimilare ale învățăturilor biblice.
Ortodocșii spun: Cred în Dumnezeu. La întrebarea CREDEȚI CĂ VOM ÎNVIA? sau DE CE PUTEM FI SIGURI CĂ EXISTĂ UN CREATOR?, oamenii răspund: Așa știm noi; nu cred; nu știu.
Catolicii, în schimb vorbesc și analizează mai mult Biblia.

| CyLvEr a răspuns:

Oricine injura, nu conteaza religia, provenienta sau cultura, fiecare alege in mod individual modul de exprimare, cu mici influente de la mediul inconjurator in care a trait.

| tiranul a răspuns:

Nu e adevarat, cunosc niste baieti baptisti care injura ca in mahala, chiar daca merg la biserica saptamanal.Nu conteaza religia, cam toate persoanele injura la un moment dat.