| PorumbRodica1965 a întrebat:

De ce credeti ca majoritatea celor ce se pretind a fi crestini, totusi nu pot colabora, nu pot raspunde la intrebari cu caracter biblic, intrebari referitoare la realitatea zilelor noastre, si la viitorul consemnat in Biblie,?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iertare Rodica dar ce ai tu in comun cu, crestinii? Toti pot raspunde din tematica Biblica in functie de cat au studiat dar nu in "intelegerea" voastra ci cea Biblica, Sola Scriptura.

| Dandanache a răspuns:

He he, lasa ca si martorii nu sunt in stare sa raspunda la multe intrebari.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru a nu intra in confilit cu ateii.Nu merita sa-ti strici ziua pentru o discutie in contradictoriu. chiar daca ele pot si constructive.
Dar uneori se exalgereza pe ambele parti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pot raspunde si in numele crestinilor adevarati.Un Crestin adevarat este Credincios. El stie si agreaza Poruncile Domnului. Poate tu le stii, dar nu le-ai inteles-foarte probabil.
Orice crestin adevarat simte fariseismul intrebarilor. Cine pune intrebari biblice, ori se indoieste de adevar, ori nu crede. Dar un crestin ortodox, oricat de prost l-ai crede simte miasma sectara. Caci el a trait in datini milenare, in obiceiuri, care nu pot fi sparte de cativa 'neaveniti ' 'priceputi in Biblie.
Vin eu si te intreb? Care este viitorul, din ce ai inteles tu din Biblie, de capul tau, fara indrumare Apostolica? Daca-mi raspunzi inseamna, in functie de ce spui, ca stii!
Daca nu-mi raspunzi, vei cadea ca ceilalti adevarat credinciosi care nu se obosesc!
Sunt cele 10 porunci clare pentru tine? Plus Iubirea, care este intre cele 10?
NU!
Te-au invatat secatarii tai sa sameni vrajba si ura si neancredere, folosindu-va de vorbele Domnului! Stii porunca cu ' alua in desert vorbele Domnului?>
Cred ca nu ai inteles-o!

| AliGab a răspuns:

Intrebarea dvs o inteleg ca si cum considerati ca majoritatea crestinilor ar fi batuti in cap. Tin sa va contrazic si sa va confirm ca stiu personal o sumedenie de crestini care pot "colabora", care dau raspunsuri cu caracter biblic impletit cu cel practic (al zilelor noastre)

| PorumbRodica1965 explică (pentru AliGab):

Ei, ai fost prea dur in raspuns. Nu trebuie sa fii batut in cap, cum spui tu ca sa nu dai importanta mesajului lui Dumnezeu transmis prin intermediul Bibliei, nu trebuie sa fii nici,, mare om, in felul lumii " ca sa-i dai importanta, ci trebuie sa fii umil, sa te recunosti pe tine ce fel de persoana esti, de cine depinde viata ta, si-a intregii omeniri, sa constientizezi, ca nu poti avea stapanire asupra nasterii sau asupra mortii, si de fapt ce inseamna a fi crestin adevarat. Interesul pentru cunoasterea adevarului trebuie sa izvorasca din inima, nu sa te impinga nimeni de la spate.Nu? Iar colaborarea sincera poate fi facuta de catre oameni sinceri, si cu o dispozitie ferma de-a participa si de-a sustine interesele si scopul lui Dumnezeu cu privire la omenire si la pamant. Stii ce veste buna are Dumnezeu pentru omenire?,, Aceasta veste buna ", este transmisa doar prin intermediul Bibliei si-al crestinilor adevarati, care doresc sa infaptuiasca vointa lui Dumnezeu.

| Deaad a răspuns:

Pentru ca sunt pseudocrestini.
Sunt nascuti cu religia asta dar habar nu au de ea.
Eu stiu mai multe despre crestinism, fiind ateu, decat un crestin care habar n-are de capul lui.

| VelaJohnny a răspuns:

Botezul i-a „crestinizat" si cred ca daca s-au nascut intr-o familie de ortodoxi automat s-au nascut crestini. Islamistii la fel sustin. Ca sa devii crestin ai nevoie de inteligenta, cunostinta, e un lucru serios nu de bebelusi sa deosebesti binele de rau si sa stii unde iti e cel mai bine, care religie si care credinta. Cred ca un botez ii face crestini adevarati, alte religii cred ca botezul e „biletul" de intrare in Imparatia lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba pot raspunde.dar cui? cand toate se implinesc sub ochii nostri si ei tot nu vor sa creada?

| Peridava a răspuns:

Sint nascuti crestini, nu au studiat pentru a ajunge crestini. Tu, te-ai nascut romanca. Stii totul despre istoria, geografia, economia, etc a Romaniei?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Peridava):

Gresesti profund!

| SuNaM a răspuns:

Pentru ca nu ii intereseaza.Tot din nepasare si falsa interpretare se nasc si sectele(apropo)!

| 熊Panda熊 a răspuns:

Pentru ca nu studiaza si trateaza Scriptura dupa ureche.

| PorumbRodica1965 explică (pentru 熊Panda熊):

Corect. Pe deasupra nu au nici dispozitia de-a se umili in fata lui Dumnezeu si sa recunoasca nevoia de El in viata lor, nevoia de cunostinta biblica. Da. Multumesc pentru raspuns.