| anonim_4396 a întrebat:

Motivul pentru care cei ce se pretind a fi crestini raspund doar cu citate da dovada de lipsa puterii de judecata si intelegere, a tot ce inseamna divinitatea? Chiar nu poate raspunde nici un crestin, fara a umple pagina site-ului de citate din Biblie?
Daca cer explicatii, mi se raspunde mereu cu citate din Biblie, de parca eu sunt de pe alta planeta.
Dumnezeu vrea sa fim dobitoci, sau sa traim folosindu-ne de liberul arbitru?

17 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Atât de mult îi urăsc pe oamenii care în loc de o părere proprie şi gândită de ei bagă un citat (de multe ori pe lângă subiect) încât îmi vine să le molestez familia,dau foc la casă (salut Cristi) şi otrăvesc fântânile.
Dacă voim să ştiu care este părerea unui scriitor despre un anume subiect,îl întrebam personal,sau îi citeam cărţile, în cazul în care este mort.
Doar un idiot ţi-ar răspunde la o întrebare, cu părerile altora.

| MortemAeternum a răspuns:

Pai majoritatea crestinilor practicanti sunt masini de memorat versete, daca le-ai spus ca nu recunosti autoritatea bibliei, orice discutie cu ei despre Dumnezeu s-a incheiat.Accept versete doar dupa ce isi dezvolta propile idei, iar versetul ar trebui scirs doar ca sa intatreasca argumentele spuse de el.

| Raquella a răspuns:

Daca crestinii aduc versete biblice, nu inseamna ca ei nu pot sa gandeasca, ci pentru ei Biblia este ghidul lor dupa care isi calauzesc viata.Ea nu poate sa fie schimbata dupa bunul nostru plac.

| anonim_4396 explică (pentru Raquella):

Un ghid iti arata calea, nu te transforma in GPS!

| anonim_4396 explică (pentru Raquella):

Andra, esti cumva GPS?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Raquella):

Bine ma! Este "ghidul" lor.Dar din moment ce tu spui clar ca le ceri parerea si ei spun din biblie asta inseamna ca ei nu au o parere a lor.Sunt doar niste roboti condusi de biblie.

| Raquella a răspuns (pentru Wehrmacht):

Atunci cand sunt niste legi precise,parerea mea pur si simplu,nu mai conteaza. Daca doresc sa le respect este spre binele meu, iar daca nu, voi suporta consecintele neascultarii.Alegere ne apartine.

| Raquella a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,sunt domnisoara!

| DrunkenRat a răspuns:

Chestia asta imi aduce aminte de o fraza: 'vom invata sa zburam numai cand ne vom opri din a imita pasarile'. Dar sa nu generalizam, unii crestini chiar dau citate din Biblie pe motive intemeiate, iar altii nu dau.

| Wehrmacht a răspuns:

Da ma.Nu pot sa gandeasca si singuri? Mereu aud fraze care sunt de la preoti, de la TV(ma refer la programe religioase), citate din biblie...etc.M-am saturat de astia. Vreau sa vad raspunsurile de mai jos si dau peste unu care a dat copy paste la 2 pagini.Macar de ar fi pus link-ul...Ce e de la ei sunt de obicei primele si ultime parti care sunt numai jigniri si aberatii.

| Inferno a răspuns:

Da sa vezi cand iti dau un versetl care nu se potriveste cu intrebarea ta.

| Shinto a răspuns:

Liberul arbitru este o premisa umana apriorica, adica pe intelesul tau, este un dar pe care l-au primit si il au TOTI oamenii, indiferent de modul in care aleg sa-l foloseasca. Adica pana si tu. Nu mi se pare ca vreun citat biblic a reusit pana acum sa limiteze pe careva, nici macar in a posta intrebari...sa zicem, nelalocul lor. Eu nu dau citate nici aici, nici in alta parte...deci, te inseli.

| stejara2 a răspuns:

Simplu, Dumnezeu vrea sa avem liberul arbitru, alegem ce vrem fiecare ce vrem, ce ne duce mintea, inima si de vom gresi, vom suporta consecintele. E bine asa?

| YoSiAtat a răspuns:

Ce intelegi tu prin: "Dumnezeu vrea sa fim dobitoci" si "sa traim folosindu-ne de liberul arbitru"?

| anonim_4396 explică (pentru YoSiAtat):

Daca nu intelegi ce am vrut sa spun, de ce te bagi in seama? Ti-e dor de afirmare?
Cand mai raspunzi intrebarilor mele, cauta sa n-o faci printr-o intrebare, umbreluto!

| YoSiAtat a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, cum vrei tu. Voiam sa iti raspund, cu cuvintele mele, daca erai mai explicit, nu cu chestii din biblie ca nici nu am terminato de citit. Dar iti ofer o micuta carte audio http://carti.spiritualitate.net/......rte-audio/ cuprinde pe undeva pe acola si chestii despre atei etc. Si e scrisa de un indian, sa nu mai ziceti ca e manipulare etc. O zi placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aiurea. Indiferent cite explicatii dai si cite dovezi stiintifice aduci, privitor la subiectul dezbatut, raspunsurile lor se rezuma la un simplu "nu-i adevarat". Intrebi de ce si vine si bomba "pentru ca in biblie scrie altfel", sau "pentru ca nu-i asa, e cum stiu eu". Si asta in cel mai bun caz, pentru ca in general incearca sa devieze de la subiect si incep cu atacurile la persoana. In conditiile astea, cum sa porti un dialog civilizat, bazat pe argumente si contraargumente? Cine sa aduca contraargumente, daca nu gindesc cu capsoarele lor si vin cu texte din biblie, carticele de rugaciuni si parascovenii debitate de popi (care de altfel au propriul interes sa-i prosteasca, doar traiesc de pe urma lor)?