| XatomisX a întrebat:

De ce credeti in Dumnezeu? vreau justificari? eu sincer nu cred dar voi de ce credeti?

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Credo quia absurdum.

| costis a răspuns:

Eu cred fara sa iti dau tie justificari. Alinta pisoiu pe alta rubrica!

| danay72 a răspuns:

Pentru ca tot ce a zis prin intermediul profeiilor, s-a implinit cu exactitate. Apoi dovezile laice au demonstrat ca asa e. Apoi prin creatie observ ca exista, pentru ca tot e prea exact ca sa fie o pura intamplare si pentru mine cel mai important argument e ca este cel mai bun prieten, care imi raspunde la rugaciuni si care m-a ajutat sa fiu cu adevarat fericita si implinita din toate punctele de vedere.

| RAY a răspuns:

Eu cred in adevar nu in altceva nici in zeii nici in altceva doar in adevar

| lpavel a răspuns:

Daca crezi ca D-zeu exista vei fi mantuit iar daca nu crezi vei arde in focul iadului o vesnicie unde 1 minut in iad face cat o viata pe pamant!
Deci sa reluam, daca crezi, ai de castigat in ceruri, pe pamant nu pierzi nimic chiar daca crezi sau nu crezi...

| Thunderstruck a răspuns (pentru lpavel):

Troll...

| SageKid a răspuns (pentru lpavel):

O intrebare:daca totusi un om nu crede in Dumnezeu, dar se comporta exemplar(moral si legal), dupa parerea ta, are de castigat si in ceruri?

| lpavel a răspuns (pentru SageKid):

Un om poate sa fie cea mai buna, pasnica, un exemplu frumos pentru omenire, sa nu faca nici un rau nimanui in viata lui, cu alte cuvinte sa fie de nota 10, daca NU CREDE IN D-ZEU e pierdut! E ca si cum ar fi fost cel mai rau om de pe pamant! Nu se poate descrie cel asteapta pe el daca moare cu aceasta necredinta in D-zeu! Va fi mai bine celui mai mare criminal sau stiu eu mai ce, care crede in D-zeu decat celui care a fost bun si drept dar nu a crezut niciodata in D-zeu!

| HueyFreeman a răspuns (pentru lpavel):

Trist. Asa-zisa fiinta superioara gandeste ca un copil de clasa a2-a.

| SageKid a răspuns (pentru lpavel):

Din punctul meu de vedere mi se pare incorect.

| lpavel a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cand e vorba de D-zeu trebuie sa fi ca un copil sa te increzi in el si sa nu pui prea multe intrebari caci el stie ce face! Cine crezi ca l-a facut pe om superior pe tot pamantul? Gandeste-te ca pe alte planete nu exista nici viata macar! De aici ar trebui sa porneasca credinta ta in EL!

| lpavel a răspuns (pentru SageKid):

Pai si cainelui tau i se pare incorect ca-l ti legat sau incuiat toata ziua sau ca nu-i dai sa manance cat vrea el, Dar tu stii ca faci asta spre binele lui, el neavand atata minte ca tine nu stie de ce faci asta!
Asa suntem noi cu D-zeu, EL face tot spre binele nostru pentru ca ne considera copiii LUI, dar noi in fata LUI nu suntem nimic, de aceea nu putem intelege ce face EL si de ce face...

| SageKid a răspuns (pentru lpavel):

Pe alte planete nu, dar mai exista viata in univers.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in Dumnezeu fiindca mi-a dovedit personal ca exista, fiindca sunt viu acum si puteam sa fiu mort sau o ''leguma'' deci pentru ca mi-a aratat iubirea Lui.Dar daca vrei NISTE DOVEZI MAI CLARE care sa intareasca CREDINTA uite aici:
http://www.dumnezeuexista.ro/
http://www.everystudent.ro/exista/
http://www.gotquestions.org/Romana/Exista-Dumnezeu.html

Dumnezeu exista, fie ca vrem noi sau nu.El este Calea, Adevarul si Viata.Numai bine.

| martzian a răspuns:

Am mai multe motive. Nu voi intra in cele personale, care tin de relatie. Nu poti intelege pana nu experimentezi, iar tu pleci la drum cu preconceptii care sunt incompatibile cu asta. Dar am citit, zic eu, peste ceea ce citeste omul comun. Fac asta de multi ani, cu multi inainte de a alege sa fiu crestin practicant. Stiinta esueaza sa ofere raspunsuri mai bune decat Biblia. Ai nevoie de o credinta mai mare pentru a crede teoriile ei atunci cand vine vorba de creatie, decat pentru a crede in existenta unui Creator.

Apropo, daca te intreb eu de ce nu crezi, ce vei raspunde? Pentru ca, pentru orice observator serios, "dovezile" pro altceva sunt sublime dar lipsesc cu desavarsire. Sau, cum ar zice oamenii pe aici, "nu se stie INCA". happy

| dracu14 a răspuns:

Cred ca eu sunt dumnezeul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta nu are cum sa dovedeasca ca Dumnezeu chiar exista.Pe scurt: Daca crezi si el nu exista n-ai nimic de pierdut, iar daca tu nu crezi si el exista ai de pierdut chiar ft mult!

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca nu are cum, ca nu exista. Si te rog, Pariul lui Pascal este asa de overused ca si-a pierdut pana si farmecul.

| bloodyhell a răspuns:

Nu sunt o persoana religioasa. Cred într-un echilibru, cred că nu poți face rău cu intenție fără să primești, până la urmă, și mai mult rău.

| FearOfTheDark a răspuns:

Nu cred.
Ma bazez pe explicatii stiintifice(logice).

| XBrunetteX a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu.

Nu am nevoie de justificari.
N-am ce pierde daca eu cred in Dumnezeu, dar tu vei avea de pierdut.

| XatomisX explică (pentru XBrunetteX):

Sa fim sinceri daca te intreb de ce crezi nu stii laughing doar crezi ca asa ai auzit ca e bine laughing nu va mai luati dupa babe si oameni credeti in voi asta este important

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru XatomisX):

Oamenii stiu.
Si chiar daca stiu mai din mosi, din babe, toate au plecat de la un adevar.
Daca eu te intreb pe tine, tu nu ai de ce sa raspunzi, pentru ca si tu ai auzit, dar nu cred ca ai cercetat Sfanta Scriptura, sau celelalte religii.
Ca pe timpul comunismului, spalare de creiere, nu credeau in Dumnezeu, ca asa au auzit, dar nici nu au cercetat macar.

| Thunderstruck a răspuns (pentru XBrunetteX):

Ai de pierdut in viata asta. Pierzi logica, ratiunea.

| XBrunetteX a răspuns (pentru XatomisX):

Nu cred ca ti-am cerut parerea despre viata mea... thinking

| Coyotul a răspuns (pentru XatomisX):

Ai multe motive pentru care sa crezi in Dumnezeu.Primul ar fi chiar ca Dumnezeu a trait pe pamant.S-a jertfit pentru noi.Si ca dovada ai Sfanta Impartasanie care este insusi Trupul si Sangele Domnului.Sau alte dovezi ar fi documentarele si Biblia care arata ca Iisus Hristos care este Dumnezeu a trait pe pamant.Noi nu credem in El (unii) pentru ca am cazut in capcana Satanei.Satana exista dar ea vrea ca sa faca orice ca sa fie la fel ca Dumnezeu ceea ce este imposibil.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Cred!
De ce? Pentru ca el ne-a creat.
Tu ai de pierdut daca nu crezi...

| GeorgyGirl a răspuns:

Pai pacatul tau daca nu crezi inseaman ca esti printre cei care cred ca omul vine din maimutelaughing ia gandeste-te daca noi venim din maiute totusi pe ele cine leo facut si lumea asta cum a aparut nu crezi ca cineva e responsabil? cum poti sa privesti noaptea cerul instelat si luna plina si sa te gandesti ca nu exista acolo sus un dumnezeu care a creat toate astea? daca nu ar fi dumnezeu nu ar exista lumea si nici tu nu ai fi acum daca dumnezeu inchide ochii pentru un moment totul e distrus! daca lumea a fost facuta dinto molecula formata din doi atomi si tot asa mai departe de ce inca nu s-a dovedit asta de ce inca se mai cauta explicatii? pentru ca nu este adevarat! lumea e creata de Dumnezeu Atotstiutorul!

| 7Dany a răspuns:

Pentru ca mi-a schimbat viata si il simt in fiecare zi langa mine. Vad cat de mult bine imi face si stiu ca fara El a-si fi un mare nimic. Daca vrei sa crezi, cheama-L in viata ta si sunt convins ca raspunde. La mine a facut-o!

| neaivan a răspuns:

O justificare clara! Noi suntem urmasii lui Adam si Eva iar tu esti urmasul lui Darwin si cu a lui teorie!

| TheLordofSalem a răspuns:

Eu sunt domnul dumnezeul meu, nu am alţi dumnezei în afară de mine!

| abcabcabc a răspuns:

Pentru ca stiu ca exista si mereu primesc dovezi

| XatomisX explică (pentru abcabcabc):

Primesti pe dracu' arata-mi dovezi si atunci comenta nu ca ai auzit la nu stiu ce bunica ca e bine sa crezi si tu repede te iei dupa ea astea nu sunt dovezi straight face

| Ioaniulian a răspuns:

Eu cred pentru ca orice lucrare are in spate un mester, o casa, masina, etc,
tot asa si planeta Pamant are un Creator.

| WhiteShadow238 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Exact, si ala se numeste big bang