| Buresbista123 a întrebat:

De ce credeti in superstitii? dati argumente care sa sustina astfel de convingeri

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nici Dumnezeu nu e de acord cu superstitile si nici Biblia. Apostolul Pavel i-a îndemnat pe locuitorii oraşului Listra, oameni foarte superstiţioşi, ‘să se întoarcă de la aceste lucruri deşarte la Dumnezeul cel viu, care a făcut cerul, pământul, marea şi tot ce este în ele’ (Faptele 14:15)

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Eu nu cred în acele superstiții cum ar fi "sa faci nu stiu cați pasi înapoi daca o pisica neagra iti taie calea, altfel nu o sa dormi 3 nopți", " o sa ai 7 ani de ghinion daca spargi o oglinda" sau "vei avea ghinion daca treci pe sub o scara". Nu! Insa am propriile mele " superstitii", de exemplu am câteva brățări norocoase, sau daca scriu cu un anumit stilou/pix la test iau nota mare.

| Darkmagic a răspuns:

TOATA lumea crede in superstitii, cu totii, fie ei religiosi sau atei, cred in superstitii si/sau sunt ATRASI ori AFECTATI de ele, si/sau manifesta CURIOZITATE fata de ele, unii mai mult, altii mai putin.

Pentru a evita comentariile "inteligentilor" care ar fi tentati sa-mi raspunda cu "Nu-i adevarat!" big grin doar ca sa-si arate penibilitatea...cuvantul cheie este: Horoscop. big grin

E vreunul in stare sa spuna ca el nu s-a "lovit" niciodata de acest "fenomen"?

...Q.E.D.

Sa mai amintesc si despre "talismane", "cutume", "batutul in lemn", fascinatia pentru filme si jocuri incarcate de superstitii, despre superstitii legate de ceas, de inele, de fluierat, de revelion si zeci de alte "sarbatori", de nunta, de dragoste, de numerologie... de...13, ETC?

Sper sa nu fie nevoie... laughing

Unele sunt atat de ancorate de catre traditii in viata de zi cu zi, incat au devenit automatisme. big grin

| Buresbista123 explică (pentru Darkmagic):

Atat iti spun, nu toata lumea crede in supersititii, cum ai ajuns tu la concluzia ca toti oamenii de pe glob, in jur de 7 miliarde sunt superstitiosi, n am idee, probabil din frustrare

| Darkmagic a răspuns (pentru Buresbista123):

"nu toata lumea crede in supersititii", te include si pe tine, nu? big grin

- Iata LUME, un nene care nu si-a consultat horoscopul in viata lui!

- Iata unul care nu a dat cu o pocnitoare ori cu un artificiu in viata lui, la un revelion! laughing

...si exemple ca cele de mai sus, iti mai dau O MIE!

Probabil saracu' de el NU STIE ca zgomotul si luminile din noaptea de revelion se fac pentru...a "speria" spiritele rele. laughing

Ai dat pe gat paharul de sampanie ori suc la ora 0:00?

TOT o superstitie e bre, Burebista! laughing

Daca NU STIAI tu de ea, asta nu inseamna ca nu te-a atins! big grin

Este EXACT ce am afirmat in raspunsul meu:
"sunt atat de ancorate in viata de zi cu zi, incat se fac automat!"

Ca NU STII TU de ele este alta poveste, tine de o anumita cultura, dar esti afectat fara sa vrei!

Cand ii urezi unui amic: "Bafta", asta nu e o superstitie?
Sau in conceptia ta stramba...e un salut? rolling on the floor
Iesi afara! big grin

| Buresbista123 explică (pentru Darkmagic):

Esti praf,n are rost sa mi bat capul prea mult cu tine,atat iti zic,daca faci un lucru nu inseamna ca si crezi ca ceva se va intampla bine sau rau daca nu l vei face, faptul ca ciocnesti un pahar cu cineva e un lucru normal, acum doar n oi sta de unu singur cuc, cu un pahar plin cu apa plata si lamaie, in noaptea de revelion.Esti prea obtuz, iar lucrul acesta vine din ignoranta, prostie care ia forma frustrarii

| Darkmagic a răspuns (pentru Buresbista123):

Bre, te mai intreb o ultima data:
CAND SPUI UNUI AMIC: "BAFTA" sau "NOROC!",
E SUPERSTITIE SAU NU?

Jura-te ca tu NU folosesti asa ceva! rolling on the floor

La tine URAREA "NOROC" sau "BAFTA"...e salut! rolling on the floor

Hai sa vedem daca eu am dreptate, sau tu, cu "argumentele" tale de doi lei.

Ia uite cine ma acuza pe mine de "frustrare" si "ignoranta"... rolling on the floor

Un milion de exemple pot sa-ti mai dau bre, popandaule!

Deci?
E SUPERSTITIE sau nu?
Asa... dupa mintea ta. big grin

| drutzix a răspuns (pentru Darkmagic):

E adevarat, creierul uman e 'facut' in asa fel incat sa caute tipare si e atat de bun la lucrul asta ca o sa gaseasca corelatii acolo unde nu sunt. Superstitia poate fi constiderata o metoda de a te elibera de stres. Cand este pus in fata necunoscutului creierul uman se panicheaza si accepta orice explicatie chiar daca este falsa (valabil doar in conditii mari de stres) ex: Ce persoana nu s-ar ruga (sau ar face un ritual religios sau nu) daca ar afla ca o persoana foarte draga are sanse mici de supravietuire? Cine raspune ca nu ori se minte singur ori are o tulburare empatica.
Cum ai spus si tu, atunci cand ii urezi sanatate cuiva care stranuta tot superstitie e, doar ca oamenii nu realizeaza asta.
Nu doar oamenii au superstitii, pentru ca mecanismul care le cauzeaza exista in toate animalele (cautarea tiparelor pentru anumite beneficii). In actiunea de a detecta tipare un animal poate face 2 greseli: 1 sa nu vada corelatia si 2 sa creada ca a gasit un tipar acolo unde nu este unul (asa se naste superstitia). Am citit despre un experiment acum ceva timp in care B.F. Skinner a aratat ca si porumbeii pot dezvolta superstitii. Uite aici un video scurt despre subiect:
https://www.youtube.com/watch?v=8uPmeWiFTIw

| Darkmagic a răspuns (pentru drutzix):

Iti multumesc pentru video.

Dupa cum ai citit deja, eu nu i-am dat intrebatorului un raspuns stiintific, ci unul bazat pe logica si ceva bun-simt.
Ce era sa-i spun?
Ca omul isi dezvolta singur superstitii si ca asta NU are de-a face cu religia?
Ca inclusiv geniile, isi au superstitiile lor, pentru ca asta TINE DE NATURA UMANA, si nu de "ateu/religios" sau "inteligent/prost"?

E mai mult decat evident, era suficient sa deschida un "Google". :)

I-am raspuns ca sa ma amuz, individul pune oricum mare parte dintre intrebari ca sa se "afle in treaba", "premiaza" ce crede el ca e ok iar cand primeste raspunsuri corecte fara niciun dubiu, DAR userii care au raspuns corect, "nu-i plac lui"...atunci se preface ca nu a vazut raspunsurile. =))

Poftim doar doua exemple, ca sa vezi pentru ce useri "integri" ne intrebuintam mare parte dintre noi pe aici... :D

http://www.tpu.ro/......t-lucru-e/

http://www.tpu.ro/......n-acelasi/

Prin urmare...CE sa-i raspunzi unuia care intreaba "Cat fac 1+1?", primeste raspunsul: "2!"...dar pentru ca nu-i place lui, nu e de acord? =))

O sa ramana un popandau...ca atatia altii, fara sa invete nimic. :D

| Buresbista123 explică (pentru Darkmagic):

Popandaul cel mai mare esti tu, magicianule, intrebarea mea nu a avut legatura cu religiile, am pus o la categoria religie pentru ca aici gasesti in general oamenii cei mai superstitiosi.Am intrebat 'de ce credeti in superstitii',e cu totul altceva decat daca faceti in viata de zi cu zi gesturi superstitioase,cum am zis una e sa crezi ca daca nu faci un lucru ti se intampla un lucru rau sau daca il faci o sa ai parte de fericire si noroc, alta e sa ciocnesti un pahar de sampanie de anul nou cu cineva.Nu o faci pentru ca chiar crezi ca daca n ai face o ai avea un an prost sau nu stiu ce, o faci ca sa nu pari un inadaptat, o faci pentru ca oamenii cand petrec mai si beau, e o traditie, poti sa i zici si o superstitie dar una e sa crezi in ea, alta e sa o practici, neasteptandu te la absolut nimic magic sa se intample.Invata sa citesti intrebarile, sa vezi sensul lor, inainte sa faci oamenii popandai, cum am spus si la inceput cel mai mare popandau tu esti

| Darkmagic a răspuns (pentru Buresbista123):

Bre Burebisto, te mai bag in seama o data, si am terminat cu tine ca se pare ca esti mai nebun decat e voie...

RETINE bre:

FIECARE om are...un numar "norocos", un gest, un obiect, iese din casa pasind cu dreptul, sufla peste zaruri inainte de a le arunca, alege ceva "important" dupa o gestica de el stiuta, spune "NOROC!", "SANATATE!", strange pumnii in situatii delicate, etc, ETC!
Milioane de chichite, pe care 99, 99% dintre oameni le practica bre!

Trecand peste stupiditatea intrebarii tale (la care nu te-a sprijinit nimeni), eu ma intreb cum naiba ai ajuns intr-atat de ingust incat sa negi evidenta...

Pana si cei mai caliti dintre "rationalii" "Gica Contra" aflati pe TPU s-au ferit ca de dracu sa comenteze negativ raspunsurile de aici, pentru CA SUNT EVIDENTE...si te-ai gasit tu! rolling on the floor rolling on the floor
Toata lumea e nebuna, tu esti ala "sanatos"...care nu si-a consultat niciodata horoscopul. laughing))

Iesi afar'! big grin

| Buresbista123 explică (pentru Darkmagic):

Gogule, intrebarea era-'De ce credeti in superstitii?'-esti atat de redus incat nu o intelegi? asa se pare...una e sa crezi,alta e sa actionezi,inca o data,am intrebat,de ce credeti, nu daca faceti gesturi sau nu superstitioase.E foarte greu, pentru magicieni in general, sa faca diferenta intre o persoana superstitioasa si o persoana care involuntar face anumite gesturi care pot fi interpretate ca superstitii.Ce ai vrea sa i zic unui om-ghinion ba fraiere, calca te ar tramvaiu sau nu mori mai repede da te naibii? as mai fi superstitios daca i as spune asa ceva, micule magician? tu esti mai prost ca noaptea si nu ti dai seama...de aici si numele Darkmagic, ar fi cu adevarat un miracol daca ai avea macar un neuron!

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"CAND SPUI UNUI AMIC: "BAFTA" sau "NOROC!",
E SUPERSTITIE SAU NU?

Nu, nu este, este un salut, ai mai venit si alta data cu tampenia asta, cred ca tot tu, din cate mi-amintesc. Doar nu-ti imaginezi ca daca in loc sa-i spui "noroc", i-ai spune "salut", ar avea vreo influenta asupra a ceea ce urmeaza sa se intample. De asemenea sunt situatii in care urezi cuiva "bafta la examen", evident, iarasi nu e vorba de faptul ca te gandesti ca poti influenta cumva, ci pur si simplu arati persoanei respective ca esti mai mult sau mai putin alaturi de ea. Pe principiul asta al tau, atunci si "la multi ani" e superstitie...o tampenie, nu? Evident ca nu traieste mai mult persoana respectiva datorita urarii tale, sau poate tu asa crezi, doar ii transmiti ca
iti pasa mai mult sau mai putin de ea.

Altfel spus e ceva de genul "iti doresc sa reusesti in ceea ce intreprinzi, pentru ca reprezinti ceva (si aici sunt multe nuante), pentru mine", si astfel stabileste sau reitereaza pozitia in care te afli in raport cu cealalta persoana.

Apropo de horoscop, una e sa-l citesti de exemplu cand esti in tren si ai citit tot ce aveai la indemana si tot n-ai ajuns la destinatie si atunci practic pierzi timpul cumva, sau doar de distractie, si alta e sa crezi in predictiile date de el. Pana la urma ce e horoscopul de fapt? Doar o metoda de a face niste bani pe seama credulitatii unora. Ca si celelate scrieri despre care se vorbeste la categoria asta, dealtfel.
E cam acelasi lucru cu citirea raspunsurilor tale legate de subiecte de genul asta, n-au relevanta, dar unele-s funny.