| RAY a întrebat:

De ce crestini nu au curiozitatea de a citi ceea ce scrie in biblie?

19 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

In majoritatea religiilor crestine nu e promovata citirea Bibliei de catre cler, si daca e promovata, e foarte putin. Nu se pune prea mult accent pe asta, mai mult pe ceea ce zicea userul Never as zice.
Alt motiv, iti e greata sa citesti din majoritatea traducerilor in limba romana, dar si cu alte limbi sta la fel, deoarece folosesc un limbaj arhaic, in care iti trebuie un dictionar pe langa Biblie ca sa intelegi cuvintele care nu sunt uzuale. E o prostie sa le lasi la limbajul de 1800-1900 si denota lipsa de interes din partea traducatorilor pentru ca nu le adapteaza la limbajul actual al limbii romane, mai ales ca limba romana a evoluat mult in ultimele secole fata de alte limbi precum engleza. Traducerea King James a Bibliei din 1611 foloseste un limbaj foarte similar cu cel al englezei contemporane.
Apoi, majoritatea crestinilor sunt crestini cu numele. I-au botezat parintii cand au fost mici, le-au spus cateva notiuni doctrinare, sa se teama de iad, cine e Dumnezeu, Isus, ce au mai auzit prin stanga, prin dreapta, si atat, sanatate buna. Sunt neglijati la greu pe plan spiritual, fara sa aiba prea mult habar de religia lor. Daca nu e nimeni care sa le sadeasca curiozitatea fata de lucrurile de genul, crezi ca se apuca singur sa citeasca? Ajung oameni maturi si nu au habar de multe lucruri esentiale. Vox Populi a facut un material video in care intreba oamenii cine a scris Biblia, si erau in stare sa zica ca Mihai Eminescu sau alti scriitori romani. Deci si nivelul de educatie poate contribui la asta.
Pentru multi crestini, a citi Biblia a ajuns ceva optional, ceva fara de care poti fi crestin linistit. A fi crestin presupune a-l urma pe Isus, a-i fi continuator. Cum poti sa te achiti de aceasta sarcina din moment ce tu nu citesti Biblia. Cand vorbea cu unii oameni, le cita din Scripturi, ceea ce arata ca avea o buna cunostinta a Bibliei existente in perioada lui. De asemenea, avea obiceiul ca in fiecare sabat sa mearga in sinagoga si sa citeasca din Scripturi, inca de mic.
Luca 4:16, 17 „El a venit la Nazaret, unde crescuse, şi, după obiceiul său din ziua sabatului, a intrat în sinagogă şi s-a ridicat să citească. Astfel, i s-a înmânat sulul profetului Isaia. El a deschis sulul şi a găsit locul unde era scris:"

Matei 21:13 „Şi le-a zis: „Este scris: «Casa mea se va numi casă de rugăciune», dar voi faceţi din ea o peşteră de tâlhari!"

Matei 26:31 „Atunci Isus le-a zis: „Toţi vă veţi poticni în mine în noaptea aceasta, căci este scris: «Voi lovi păstorul şi oile turmei vor fi împrăştiate». " ...si ar mai fi versete destule.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru VelaJohnny):

Minuni:cruci in buturugi, icoane care,, plang'', chipul lui gizas pe fundul cainilor.
Fapte: http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| VelaJohnny a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Iara siteuri care denatureaza ceea ce invata in realitate Biblia. N-am chef sa iau verset cu verset si sa lamuresc lucrurile, si nici nu cred ca s-ar merita. Imi pare rau ca te iei orbeste dupa informatiile alea, si ca nu cercetezi cu adevarat lucrurile. Am mai avut o discutie despre alt site care sustinea ca Biblia ar indemna la jertfe umane pentru Iehova. M-am lamurit, si site-ul asta e de calibrul acelui site. Grija mare la surse.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Poti te rog lamuri acest verset 2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru VelaJohnny):

Exodul este scris de aceiasi oameni care au scris si biblia,nu e nimic fake,poti sa iti cumperi exodul si sa te convingi singur,site-ul ala este adevar pur,reflecta exodul,nu a adaugat nimic iar acele nelegiuri au existat, daca tu negi chestiile astea, problema e la tine.
Ce invata biblia? biblia e o carte plina de contradictii, inutila, plina de aberatii care contrazice legile fizicii.Ce anume vrei sa cercetez? ce? sa fumez iarba pentru a vedea acele divinitati?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Din context intelegem urmatoarele: Regele Asa al Iudeei a inlaturat din Israel in timpul domniei sale inchinarea la alti zei in afara de Iehova. La baza acestei hotatari a lui, din versetul 13 se afla Exodul 22:20

„Cine aduce jertfe altor dumnezei şi nu doar lui Iehova să fie nimicit."

Aceste legi ale lui Moise, era constitutia natiunii Israel, adica legile acelei natiuni. In Israel era pedepsita cu moartea inchinarea adusa altor zei. Cum am mai zis pe site la alte intrebari sau discutii, voiai sa i te inchini lui Aștoret, linistit puteai merge in Canaan sau intr-o alta tara si sa faci lucrul acesta. Voiai sa practici magia, in Moab puteai face asta cat doresti. Insa in tara Israel nu erau permise conform legilor. Pe acel site e interpretat gresit, in sens ca ar trebui ca crestinii sa ii ucida pe toti ateii sau pe cei care sunt de religie, insa e un fals. E adevarat pedepse severe, insa nu poti sa il compatimesti pe cineva care este executat pe aceste motive. Daca stii ca actionand intr-un anumit fel iti pierzi viata, si tu actionezi in felul ala, ajungi sa iti pierzi viata, cine e vinovat ca esti incapatanat. De ce a stabilit Dumnezeu o lege ca aceasta, adica ca Israelul sa ii aduca devotiune exclusiva? Uite ce spune Exodul 24:3-8

Atunci Moise a venit şi a spus poporului toate cuvintele lui Iehova şi toate hotărârile judecătoreşti. Tot poporul a răspuns într-un glas şi a zis: „Suntem gata să împlinim toate cuvintele pe care le-a spus Iehova". Şi Moise a scris toate cuvintele lui Iehova. Apoi s-a sculat dis-de-dimineaţă şi a construit la poalele muntelui un altar şi doisprezece stâlpi, după cele douăsprezece triburi ale lui Israel. Apoi a trimis nişte tineri dintre fiii lui Israel şi ei au adus ofrande arse şi au sacrificat tauri ca jertfe, ca jertfe de comuniune pentru Iehova. Atunci Moise a luat jumătate din sânge şi l-a pus în castroane, iar cu cealaltă jumătate din sânge a stropit altarul. În cele din urmă a luat cartea legământului şi a citit-o în auzul poporului. Atunci ei au zis: „Suntem gata să facem tot ce a zis Iehova şi să fim ascultători". Şi Moise a luat sângele şi a stropit poporul cu el, zicând: „Iată sângele legământului pe care Iehova l-a încheiat cu voi potrivit cu toate aceste cuvinte".

Acest legamant al legii a intrat in vigoare in 1513 i.e.n la muntele Sinai, si prin intermediul lui, israelitii au devenit natiunea aleasa a lui Dumnezeu, care trebuia sa se pastreze separata de inchinarea si practicile ce le promova idolatria, respectand legile hotarate de el. Multi fac o imagine proasta asupra Bibliei si ca nu e de folos, insa ea prezinta niste legi care aduc calitate vietii, nu ma refer strict la constitutia Israelului de atunci. Uite cateva exemple:

Exodul 20:12 Onorează-i pe tatăl tău şi pe mama ta ca să ai multe zile pe pământul pe care ţi-l dă Iehova, Dumnezeul tău.
20:13 Să nu ucizi.
20:15 Să nu furi.
20:16 Să nu depui mărturie mincinoasă împotriva semenului tău.
Deuteronomul 1:16, 17 Apoi, în timpul acela, le-am poruncit judecătorilor voştri, zicând: «Când îi ascultaţi pe fraţii voştri, să judecaţi cu dreptate între un om şi fratele său ori locuitorul străin. Să nu fiţi părtinitori la judecată. Să-l ascultaţi pe cel mic la fel ca pe cel mare.
Exodul 19:18, 19 „Judecătorii să cerceteze amănunţit cazul, iar dacă martorul se dovedeşte un martor mincinos şi a adus o acuzaţie falsă împotriva fratelui său, să-i faceţi aşa cum a uneltit el împotriva fratelui său. Să smulgi răul din mijlocul tău. "

Si mai sunt o multime de astfel de versete care indeamna la lucruri drepte. Legea lui Moise nu li se aplica crestinilor. Ea avea rolul de a proteja Israelul de influenta celorlalte natiuni, pentru a fi pregatit pentru venirea lui Mesia. Galateni 3:24, 25 „Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declaraţi drepţi datorită credinţei. Dar acum, după ce a venit credinţa, nu mai suntem sub tutore."
Romani 10:4 „Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea."

| Neverrrrrr a răspuns (pentru VelaJohnny):

Omule,ceea ce a facut si scris Moise precum si ceilalti reprezentanti al lui dumnezeu sunt facute in numele lui dumnezeu, desigur ca Moise era cel ce facea ce îi dicta dumnezeul nascut din halucinatii.
Vrei ceva mai concret?:
Stii episodul cand dumnezeu cica i-a dat lui Moise acele tablite cu cele 10 porunci? uite ce s-a intamplat:
Domnul a zis lui Moise*: „Scoală şi coboară-te, căci poporul tău, pe care l-ai scos din ţara Egiptului, s-a** stricat(dovada ca nelegiurile nu s-au facut decat din ordinul lui d-zeu)
Si trecand de verseturile care arata mania lui d-zeu fata de acel vitel faurit din aur, d-zeu porunceste:
El le-a zis: „Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeul lui Israel: ‘Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi străbateţi tabăra de la o poartă la alta şi fiecare să* omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa.’"
* Num 25:5; Deut 33:9;
28 Copiii lui Levi au făcut după porunca lui Moise şi aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din popor.
29 Moise* a zis: „Predaţi-vă azi în slujba Domnului, chiar cu jertfa fiului şi fratelui vostru, pentru ca binecuvântarea Lui să vină astăzi peste voi!"
Sa nu ma intelegi gresit,sunt ateu iar cand ma exprim cu,, dumnezeu a poruncit aia'' ma refer la halucinatia vazuta de Moise.
Sunt versete care indeamna la lucruri drepte, dar cele rele le acopera prea mult, cum am mai zis, omul avansat din secolul 21 nu are nevoie de lucrurile astea.Eu nici nu am nevoie de motivatie sa fac lucruri bune, sa nu jignesc, sa nu omor pe toata lumea cand ies din casa, dar daca esti un om slab normal ca ai nevoie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Scoală şi coboară-te, căci poporul tău, pe care l-ai scos din ţara Egiptului, s-a** stricat(dovada ca nelegiurile nu s-au facut decat din ordinul lui d-zeu)

-care e dovada ca nelegiurile s-au facut la ordinul lui Dumnezeu? laughing chiar nu inteleg. Unde scrie in Biblie ca Dumnezeu a poruncit sa fie facut un vitel de aur in fata caruia sa se plece Israelul?

Si da, tot Israelul a incalcat o lege care trebuia pedepsita cu moartea. Asta s-a intamplat la aproape 2 luni de la incheierea acelui legamant cu Dumnezeu, prin care cazusera de acord sa respecte acele porunci. Au murit 3 mii de barbati conform relatarii, insa israelitii erau mult mai multi la numar.

„omul avansat din secolul 21 nu are nevoie de lucrurile astea" - pai nu are si nici nu i se cere, cum am scris mai sus.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru VelaJohnny):

A face un vitel de aur nu era ilegal pe atunci,ci asta l-a maniat pe,, dumnezeu'', nu este destul de clar ca el a ordonat asta:Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeul lui Israel: ‘Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi străbateţi tabăra de la o poartă la alta şi fiecare să* omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa.’"
Nu se pedepsea cu moartea faurirea unui vitel de aur =), ci dumnezeu s-a infuriat si a poruncit aceasta, nu ai sa treci bacul daca nu stii sa extragi esentialul dintr-un amarat de text.Si chiar daca s-ar pedepsi cu moarte faurirea de vitei de aur(faurirea de unicorni de aur nu se pedepseste), de ce nu au murit toti oamenii de acolo? O dai pe ocolite ca un crestin clasic, idiot ce esti, block.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Cine* aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur să fie nimicit cu desăvârşire.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Cum am zis, se refera strict la Israel, in cadrul acelei natiuni, in nici un caz la uciderea intregii omeniri care nu ii aducea inchinare.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

laughing el ma face idiot, si apoi tot el imi da block laughing
„Nu se pedepsea cu moartea faurirea unui vitel de aur =), ci dumnezeu s-a infuriat si a poruncit aceasta" - vitelului aceluia i-au adus inchinare, venerandu-l ca pe un dumnezeu, astfel ca i-a atras mania. Exodul 32:1-4
„Între timp, poporul a văzut că Moise întârzie să coboare de pe munte. Atunci poporul s-a strâns în jurul lui Aaron şi i-a zis: „Scoală-te, fă-ne un dumnezeu care să meargă înaintea noastră, căci nu ştim ce s-a întâmplat cu acest Moise, omul care ne-a scos din ţara Egiptului". Atunci Aaron le-a spus: „Scoateţi cerceii de aur din urechile soţiilor voastre, ale fiilor voştri şi ale fiicelor voastre şi aduceţi-i la mine". Şi tot poporul şi-a scos cerceii de aur din urechi şi i-au adus la Aaron. El a luat aurul din mâinile lor, l-a modelat cu dalta şi a făcut din el statuia turnată a unui viţel. Şi ei au zis: „O, Israele, acesta este dumnezeul tău, care te-a scos din ţara Egiptului"."
E clar cine sta prost cu limba romana.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Man ce legatura are moise cu acel verset? versetul se refera ca oricine nu cauta pe iahve sa fie omorat, iahve find un zeu razboinic nu-i de mirare ca asta a cerut, numai scrie romane ca stiu biblia fi calm, cand eram mic vedeam desene animate cu o fata, un baiat si un robotel si uite asa am invatat biblia
Cuvântul lui Dumnezeu către Asa
Râvna lui Asa
8 După ce a auzit aceste cuvinte şi prorocia lui Oded, prorocul, Asa s-a întărit şi a îndepărtat urâciunile din toată ţara lui Iuda şi Beniamin şi din cetăţile pe* care le luase în muntele lui Efraim şi a înnoit altarul Domnului care era înaintea pridvorului Domnului.
* 2 Cron 13:19;
9 A strâns pe tot Iuda şi Beniamin, şi pe cei din Efraim, din Manase şi din Simeon, care locuiau* printre ei, căci un mare număr dintre oamenii lui Israel au trecut la el când au văzut că Domnul, Dumnezeul lui, era cu el.
* 2 Cron 11:16;
10 S-au adunat la Ierusalim în luna a treia a anului al cincisprezecelea al domniei lui Asa. În ziua aceasta,
11 au* jertfit Domnului, din prada** pe care o aduseseră, şapte sute de boi şi şapte mii de oi.
* 2 Cron 14:15; ** 2 Cron 14:13;
12 Au făcut* legământ să caute pe Domnul, Dumnezeul părinţilor lor, din toată inima şi din tot sufletul lor,
* 2 Imp 23:3; 2 Cron 34:31; Neem 10:29;
13 şi oricine* nu căuta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia** omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat, fie femeie.
* Exod 22:20; ** Deut 13:5; Deut 13:9; Deut 13:15;
14 Au jurat credinţă Domnului cu glas tare, cu strigăte de bucurie şi cu sunet de trâmbiţe şi de buciume;
15 tot Iuda s-a bucurat de jurământul acesta, căci juraseră din toată inima lor, căutaseră pe Domnul de bunăvoia* lor şi-L găsiseră. Şi Domnul le-a dat odihnă de jur împrejur.
* 2 Cron 15:2;
16 Împăratul Asa n-a lăsat nici chiar pe mamă-sa Maaca* să mai fie împărăteasă, pentru că făcuse un idol Astarteei. Asa i-a dărâmat idolul, pe care l-a făcut praf şi l-a ars lângă pârâul Chedron.
* 1 Imp 15:13;
17 Dar înălţimile* tot n-au fost îndepărtate din Israel, măcar că inima lui Asa a fost în totul a Domnului în tot timpul vieţii lui.
* 2 Cron 14:3; 2 Cron 14:5; 1 Imp 15:14;
18 A pus în Casa lui Dumnezeu lucrurile închinate Domnului de tatăl său şi de el însuşi: argint, aur şi vase.
19 N-a fost niciun război până la al treizeci şi cincilea an al domniei lui Asa.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Nu exista intreaga omenire exista un singur popor cel evreu atat, dupa potop a ramas doar poporul lui iahve in viata nu exista alte natiuni decat poporul lui atat

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca regele Asa al Israelului a trait dupa potop? Sau Moise, pe baza a carui legi se baza hotararea regelui Asa?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Asa_(rege)
https://ro.wikipedia.org/wiki/Noe
Sunt mii de ani distanta intre Noe si Asa.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Un rabin chiar afirma ca a lua biblia la propiu e o erezie, desigur ce anume e metaforic si ce nu e metaforic e intrebarea, poate invierea lui iisus e metaforica sau minunile lui

| lilianaadelina a răspuns:

Pentru ca si-ar da seama ca si-ar pierde din credinta daca ar citi cartea aceea fara benzi desenate.(bineinteles, doar daca ar avea ceva materie cenusie)

| Neverrrrrr a răspuns:

Pentru ca lucrurile esentiale sunt mersul la biserica, pupatul icoanelor, pupatul popilor in fund si inchinarea la stafii, de ce sa mai citesti biblia?,, Crede si nu cerceta''

| Madalin1k a răspuns:

Nu știu un răspuns concret, poate ca noi ca religie mult suntem asa credincioși sa zic ca celelalte religi.