| RAY a întrebat:

De ce crestinii considera doar la nevoie vechiul testament ca fiind parte din biblia lor iar in alte circumstante considera ca vechiul testament e expirat?

De exemplu levetic, deuteronom nu mai sunt valabile dar alte lucruri de care se folosesc sunt valabile

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Interpreteaza cum le convine in functie de situatie. Isi contrazic propriile dogme in nenumarate randuri.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Mai ales sectancti, blasfemeaza biblia la maxim, nici eu nu-mi permit asa ceva

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu-ti permiti sa blasfemiezi biblia?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

De ce as face asta? nu vad de ce sa mint sau sa imi bat joc de credinta cuiva

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Cum adica sa minti? Vrei sa zici ca ce scrie in biblie este adevarat si de asta nu-ti permiti s-o blasfemiezi? Inseamna ca inca ai ceva sechele crestine in tine. Nu este nimic adevarat in biblie iar "credinta" asta nu a fost aleasa de cineva sa zici ca este "credinta" lui, ci i-a fost bagata in cap de la nastere.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Nu la asta m-am referit, si la a minti, a smecheri biblia cum ai chef

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

"A smecheri biblia"?
Biblia nu se şmechereste, că nu joci alba-neagra cu ea.happy

8 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub Har.

Am mai avut discutia asta, stiu ca acum ar urma sa imi dai versetul in care Isus spunea ca nu a venit sa strice Legea, ci sa o implineasca, de aceea nu voi mai raspunde altceva.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Desi stii de legea aia dar nu reprezinta nimic pentru tine ca asa esti indoctrinat, vezi de asta religia este o infectie, un cancer ca scoate din biblie doar cei convine si nu tine cont nici macar de personajul principal