| Alex a întrebat:

De ce crestinii nu practica circumcizie? Din cate stiu eu, evreii si musulmanii practica circumcizie.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiindca acesta era semnul Vechiului Legamant intre Dumnezeu si urmasii lui Avraam.Acum Noul Legamant este semnul taierii imprejur in inima.(Predarea in totalitate a inimii, Domnului Isus).

Răspuns utilizator avertizat
| Trinitas a răspuns:

Thanks God they don't do it.

| Shaoran a răspuns:

Pai... Circumcizia este "botezul" evreiesc. Iar Crestinii se boteaza in numele lui Iisus Hristos cu apa si Duh Sfant (asa cum este scris). In plus, circumcizia era doar pentru barbati, odata cu Preasfanta Fecioara, femeia e ridicata la nivelul barbatului (in crestinism) asa ca primeste si ea botez (ar fi ciudata circumcizia)

| ghiolbitza a răspuns:

Stai linistit, musumanii nu mai practica de mult circumcizia, iar evreii o fac doar in cazuri speciale. Daca vrei temeiul biblic pentru care crestinii nu prctica acest obicei, Sf.Pavel zice ca la un moment dat crestinii din primul secol se certau pe tema asta, iar Apostolii au hotarat sa nu se mai practice circumcizia intre crestini, caci nu in asta sta dovada crestinarii lor.

| kamykaze88 a răspuns:

Stiintific se dovedeste ca circumcis barbatul nu primeste boli sau infectii asa usor plus se intretine curat mult mai usor... circumcizia are multe explicatii si stiintifice si biblice

| Popcorncubranza a răspuns:

Fiindca e o tampenie big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa se poata masturba mai bine happy...iar imi cer scuze de asa raspuns. Asta este: asa raspuns, asa intrebare.

| tzintar a răspuns:

Este o practica "barbara" pentru copii. Mai bine ca n-o practica.