| Frommywindowcar a întrebat:

Am inteles ca Musulmanii si Evreii fac o practica rituala pentru copii mici si adolescenti. Se numeste circumcizia. Eu stiu ca se practica in tarile de musulmani si evrei spre exemplu Kosovo, Albania, Turcia, Maroc, Algeria, Israel, Palestina etc.. Crestinii fac rar aceste chestii, mai ales in Romania nu se practica asa ceva. Dar am observat in alte tari crestine (USA) se practica. De ce nu se practica si la noi in tara?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar am observat. Cum ai observat? Câți creștini din USA sunt circumscriși cu ritual religios?

| Frommywindowcar explică (pentru sadrian46):

Eu ma documentez peste tot

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru ca nu suntem idioti, de aia nu se practica la noi.

| carevaescu a răspuns:

Nu e un ritual. Ei o vad ca pe o masura igienica.
Stiu un singur cuplu de romani care si-au dus baiatul sa-l circumcizeze. Ambii parinti crestini ortodoxi botezati. Pot extrapola din asta ca nu sunt singurii.
Motivul pentru care nu e o practică răspândita aici cred ca are de a face cu cultura si istoria.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Noi avem ceva mai bun decat circumcizia: botezul crestin cu apa si Duh Sfant, care iarta pacatele. Circumcizia era umbra si preinchipuire, iar botezul crestin, in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, este harul si adevarul.