| SuckDreamLoveH a întrebat:

De ce crestinii ortodocsi au asa multi sfinti?

35 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mucenicii din sec XX datorita zelului ateilor.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca e o religie politeista, in care zeii s-au deghizat in sfinti.

| KillMePlease a răspuns:

Nu e domeniul meu.

| CinevaNou a răspuns (pentru KillMePlease):

Atunci de ce mai raspunzi? esti disperat dupa puncte cumva?

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaNou a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Asta inseamna ca adminii pacatuiesc din moment ce judeca pe cineva si le da ban? sau pacatuiesc aia care ii raporteaza?

Răspuns utilizator avertizat
| KillMePlease a răspuns (pentru CinevaNou):

Da, domnu'/tanti nou/noua laughing)))
Prietene/prieteno, probabil ai o viata foarte frumoasa, nu ti- o strica singur/a. laughing)) Stiu ca ai inceput sa injuri acum. :3 Invata sa te controlezi. Stii. Daca nu te baga nimeni in seama, nu e frumos sa te bagi singur/a fara motiv.Ai pus tu intrebarea cumva?laughing Te-am deranjat cu ceva? laughing) Uite, pentru ca nu am chef sa ma cert cu nu stiu cine esti tu laughing) o sa inchei politicos discutia. La revedere si o seara placuta! :3

Răspuns utilizator avertizat
| KillMePlease a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

De ce nu?laughing)
Oricum nu aveam ce face... laughing) Adica aveam, dar ...No..Nimic.

| CinevaNou a răspuns (pentru KillMePlease):

Nu stiam ca sunteti iubitilaughing la reverede!

| KillMePlease a răspuns (pentru CinevaNou):

Nici eu nu stiam. Pentru ca nu suntem. Sper ca te-ai lamurit.

Răspuns utilizator avertizat
| Felys a răspuns:

Pai ca sa aiba motive sa o tina tot intr-o sarbatoare sa se scuze ca nu au voie sa munceasca ca asa le dicteaza religia lor

| LePotato a răspuns:

Numai crestinii ortodocsi au multi sfinti?

Răspuns utilizator avertizat
| LePotato a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Parerea mea e ca..atunci cand n-aveau ce face mai bagau un sfant(asa ca sa fie), ia zi, exista Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| LePotato a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Ai dreptate suck.Numai ca acei sfinti fost-au harnici,si bune exemple pentru putorile de-alde noi care, trebuie sa le urmam exemplul de viata si traire duhovniceasca,in curatenie si credinta curata si statornica, asa cum ateii traiesc in necredinta si inchinatori la orice; vicii, bani, stiinta, abureli.Deci ai dreptate.Da ne straduim si noi.Va dati si voi osteneala sa ne ajutati pre cat puteti.Iar bunul Dumnezeu va va ajuta pentru tot binele pe care-l faceti.amin.

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Eu sunt un om liber, nu un sclav. iti recomand sa vii in grupul de oameni liberi. happy

Răspuns utilizator avertizat
| MskDesign a răspuns:

Puteai sa intrebi de ce romanii au cele mai multe biserici pe cap de locuitor din Europa. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O casa ori o biserica,o manastire,de ce are nevoie de stalpi se sustinere,de pari,in pereti,si grinzi la acoperis? Au nu stii ca biserica e un trup al carui cap este Mantuitorul Iisus Hristos,iar noi ceilalti santem madularele? Si mai stii ca Sfantul Francisc de Ansisi cand a plecat,la papa de atunci sa fie recunoscut ca credincios crestin, dupa multe zile de asteptare, si papa dupa multa rugaciune, a visat ca tavanul bisericii s-a lasat intr-o parte iar sfantul il sustinea pe umeri ca un stalp? si papa l-a acceptat si l-a numit stalp al credintei, asa cum si Stefan cel Mare a fost numit de Papa; Atlet al lui Hristos?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Problemele celor doua biserici surori, despartite la marea schisma, nu o putem rezolva noi.Iar in zilele din urma, ratacirea va veni si prin biserica.Chiar si eu sant derutat, de condamnarea lor de catre biserica? ori iertarea si acceptarea lor ca oameni? pana la urma, trebuie sa mergem ca evreii; la lege si la marturie Israele; Ce spune cuvantul Domnului, e lege.Cat despre Inalt preasfantul nostru, si Papa de la roma, nu cred ca e diferenta mai mare decat intre apostolul Petru, si Apostolul neamurilor, Pavel.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ca sa ajunga la toata lumea de lins moaste.

| LePotato a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

@OmulDeStiinta1986 nu-l mai jigni frate pe Dumnezeu!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LePotato):

happy daca eu ti-as spune tie "nu-l mai jigni pe Mos Craciun" nu ai rade de mine pentru ca nu exista deci nu am cum sa il jignesc?

| LePotato a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Sper ca realizezi ca am fost ironichappy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LePotato):

Pune si tu un smiley atunci sa inteleaga omul happy

| LePotato a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Oklaughing

| Cyrano a răspuns:

Pentru a avea preotii de unde sa stranga bani! Afacere titpic ortodoxa! De ce nu-i lasa in pace? Si-au indeplinit misiunea...ei o au pe a lor, dar le place sa pune moastele si mortaciunile care nu le sunt de nici un folos real!

| SorinaSuciu a răspuns:

Pentr ca amajoritatea Sfiintilor au fost martiri (oameni care au murit pentru credinta respectiva) si biserica incearca sa ii cinseteasca pe cei mai conscuti (multora nu li se stiu numele)