| norb1t32 a întrebat:

De ce daca crezi in DUMNEZEU atat de tare nu-ti da ce vrei si nu te ajuta?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Crezi in parintii tai? eu da...si nu intotdeauna mi-au dat ce am vrut. Oare de ce?! pentru ca nu ma iubesc sau pentru ca ei stiu mai bine de ce am nevoie?
Numa binewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Vad ca si tu faci o confuzie intre "a crede ca" si "credinta".
"Crezi in parintii tai?"... NU. De ce? Pentru ca nu am credinta religioasa ca ei exista. Spre deosebire de niste zei, pe parinti ii pot VEDEA. Intelegi? Nu cred.
"Oare de ce?"... poate pentru ca ei nu pot. Zeul tau este la fel ca parintii tai? Nici el nu poate? Cat despre faza cu "ei stiu mai bine", e BULLSHIT. Sigur, pana la o anumita varsta ei stiu cat de cat ce este bine pentru tine dar dupa ce ajungi TU la o varsta, TU esti persoana care stie ce e mai bine pentru tine.

Vad ca ai facut comparatia gresita intre parintii reali si un zeu. Eu iti prezint niste parinti, tu poti sa-mi prezinti zeul tau? Poti sa oferi EXACT acelasi gen de dovada ca mine? Sigur ca nu (dar daca poti, hai sa stabilim o data si un loc de intalnire).

Daca poti sa prezinti o asemenea dovada, atunci o sa vin cu o camera de filmat si il pun sa treaca niste teste simple (avand in vedere ca este aproape atotputernic).

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Mno hai sa ne intalnim Gaialaughing
Eu mi-am spus parerea omule, asa gresita cum afirmi tu ca e...
Numa' bine...

28 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ca nu-mi da ce vreau intotdeauna, poate ca acel lucru nu imi face bine in acel moment, insa cine ti-a zis ca El nu ma ajuta? O face intotdeauna!

| Inferno a răspuns:

Romanii inchinau temple si jerfeau sute chiar mii de animale in numele divinitatilor si cu toate acestea rare erau cazurile in care Fortuna aducea norocul asupra lor. Dumnezeu vrea junci tinere, nu banale rugaciuni.

| onasis1961 a răspuns:

Fara credinta, lumea aceasta ar fi pierduta!

| Flydream a răspuns:

Daca Dumnezeu ti-ar da totul asta ar insemna ca esti predestinat si nu mai ai vointa libera.Tu vrei sa fii o paiata manuita de altcineva? Dumnezeu a lasat omului vointa si libertatea de a-si procura propriile bunuri.

Răspuns utilizator avertizat
| darkgirl58 a răspuns:

Profa mea de religie are doua variante pe care le sustine: Uneori Dumnezeu iti da lucruri care sa te ajute la mantuire, alteori nu iti da pentru ca nu ai nevoie cu adevarat de ele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru darkgirl58):

Si sanatatea in ce categorie intra? Asta presupunand ca nu esti cine stie ce depravat si cand o sa te simti bine o sa faci cine stie ce.

| sublime89 a răspuns:

Vorbesti singur cand te rogi.

| Lizzu a răspuns:

Poate nu exista nimic suprem care sa te ajute cand ai nevoie, ci e doar sansa, norocul...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

De unde ai luat că nu-mi dă ce vreau şi nu mă ajută? De fapt, eu m-am convins de contrariul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma in lumea asta trebuie sa fi pe picioarele tale ca Dumnezeu nu iti da nimic pe tava!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca nu ti-ai dorit cu adevarat.trebuie sa vrei din toata inima si se implineste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftiiim? norb? si-a mai dorit cineva, ca tot ce atinge sa se prefaca in aur.si a murit de foame.fiindca tot ce atingea nu putea fi mancat sau baut.deci ai grija mare la ce iti doresti, fiindca s-ar putea sa se implineasca.

| gingergirl1 a răspuns:

Sunt 3 variante! Ai rabdare, iti va da si nu este bun pentru tine(si aici ma refer la micile tale dorintewinking Si sa stii ca Dumnezeu te ajuta, dar tu daca nu iti pui toata increderea in El ce pretentii ai?

| Silviuloan a răspuns:

Te-ai rugat Lui si ai vazut ca nu te-a ajutat?

| 22SWAG22 a răspuns:

Pentru ca nu exista laughing lol...

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru 22SWAG22):

"Zis-a cel nebun intru inima sa : Nu este Dumnezeu. ""

| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Este cam greu sa gandesti cu inima, zic si eu.

| Alyy004 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Asa spui tu happy odata si odata vei avea nevoie de El, o sa-ti dai seama singur.happy

| MadaSweet18 a răspuns:

Pentru ca nu exista. Daca vrei ceva trebuie sa realizezi singur nu sa astepti sa-ti pice din cer.

| Yuruva a răspuns:

Fiindca nu exista.

| alejandra22 a răspuns:

Nu am citit ce au scris ceilalti dar eu stiu un lucru ca D-zeu stie ce face si stie si de ce face si de ce nu face toti ar trebui sa credem in el insa singura dovada ca sa credem in el este biblia care e scrisa de oameni de aceea uni oameni au indoeli si se spune ca Iisus a spus dupa ce i s-a aratat lui Toma asa:Ferice de cei care nu m-au vazut dar cred! uitati eu nu vreau sa ma critice nimeni eu am spus parerea mea si puteti sa credeti ce vreti eu am raspuns la intrebarea asta pentru ca asa am vrut si pentru ca am vrut sa afle lumea macar un pic de adevar e doar parerea mea credeti ce vreti.

| norb1t32 explică:

Poy da si cand ceri sanatate si t rogi in continu?
Dc nu-ti da

| norb1t32 explică:

Hai ma terminatzi c nu exista 30 % nu cred in Dmnz

| Timofte_Daniel_1991 a răspuns:

Care tata de isi va vedea copilul jucandu-se cu focul va sta si se va uita? De aici sper ca se va subintelege raspunsul meu!

| Alyy004 a răspuns:

Daca nu iti da ce vrei asta nu inseamna ca nu exista si ca nu este acolo pentru tine. Dumnezeu exista si este toto timpul langa noi daca credem in El. Nu ne da cand vrem noi ne da cand crede El si ne da atat cat avem nevoie. Dumnezeu te mai pune la incercare si nu iti da atunci cand ceri ca sa vada daca si la greu inca mai grezi in El. Nu uita ca Dumneeu exista si ca va fi langa tine mereu doar ca trebuie sa crezi profund in El.