| KovacsB a întrebat:

De ce Dumnezeu a creat mai intai barbatul apoi femeia si nu invers?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca a lăsat ce e mai frumos la urma! happy

| KovacsB explică (pentru anonim_4396):

Sau a dorit putina liniste pana isi termina lucrarea happy

30 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ca asa a vrut El.

| KovacsB explică (pentru ania):

Pai este de capul lui, nu are si el sefi?

| EestiSodalane a răspuns (pentru KovacsB):

Nu, Dumnezeu nu are șefi. El a existat dintotdeauna. Nimeni altcineva n-a existat de la început decat numai Dumnezeu, care a creat orice subiect și obiect există astăzi.

| KovacsB explică (pentru EestiSodalane):

Te asigur ca are si el sefi.Cel putin ala din Biblie, nu a venit de capul lui pe planeta asta. Acum a fost rechemat la el acasa la nevasta si la copii.

| EestiSodalane a răspuns (pentru KovacsB):

Nu, Dumnezeu nu are șefi. Ar trebui să te educi.

| KovacsB explică (pentru EestiSodalane):

Elohimul YHWH impreuna cu alti 200 au poposit pe planeta noastra, dupa care si-au luat zborul pe la casele lor. Yhwh a mostenit o mana de evrei pe care i-a condus cu o mana de fier la razboaie, crime si alte nelegiuri.Ca unii si l-au imaginat zeu suprem este strict problema lor.Ei ar trebui educati.

| EestiSodalane a răspuns (pentru KovacsB):

Sursa?

| KovacsB explică (pentru EestiSodalane):

Textele sumeriene, mai vechi decat Biblia.

| EestiSodalane a răspuns (pentru KovacsB):

Deci insinuezi ca religia sumeriana e cea adevarată?

| KovacsB explică (pentru EestiSodalane):

Sumerienii nu aveau religie, doar retardatii au nevoie de religie.

| KovacsB explică (pentru KovacsB):

Este vorba deoar despre istorie.

| EestiSodalane a răspuns (pentru KovacsB):

Crezi neironic că sumerienii erau atei? laughing

| ania a răspuns (pentru KovacsB):

Nu, nu are șefi, El e standardul ultim al moralității.

| KovacsB explică (pentru EestiSodalane):

Aveau" zeii "printre ei, credeau in ce vedeau.

| KovacsB explică (pentru ania):

Exact,pe o scara de la 1la 10.000 este pe ultimul loc.Criminal,iute la manie, razbunator etc etc.

| EestiSodalane a răspuns (pentru KovacsB):

Deci credeau în zei. Erau politeiști, nu atei.

| KovacsB explică (pentru EestiSodalane):

Aia erau extrateresti nu zei.

| ania a răspuns (pentru KovacsB):

El creatorul vietii, are drept de viata si de moarte asupra oricarei fiinte create.

| KovacsB explică (pentru ania):

YHWH asa zisul zeu al evreilor nu a creat nimic.A fost doar confundat cu Creatorul.

| Violleta2022 a răspuns:

Scrie in Biblie si daca esti atat de curios, te invit sa o citesti!

| sierra1 a răspuns:

S-a gândit să-i dea o coastă in plus (doar una?)

| Xox0 a răspuns:

Raportandu-ne strict la Biblie deoarece e temelia fundamentala a Crestinismului: Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea lui, adica Adam. Insa Adam era singur si Dumnezeu a observat asta, tocmai de aceea a creat-o pe Eva sa ii fie partenera lui Adam si bine... Sa se poate procrea.

| Whateverrr a răspuns:

Dacă ar fi creat întâi femeia, ai fi întrebat de ce nu a creat bărbatul întâi.
Simplu, pentru că așa a vrut.

| KovacsB explică (pentru Whateverrr):

Daca si cu parca, nimic nu este intamplator.

| Anonim027 a răspuns:

‭‭1 Corinteni‬ ‭11:7‭-‬9‬ ‭VDC‬‬
[7] Bărbatul nu este dator să-și acopere capul, pentru că el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului. [8] În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat, [9] și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

| painecuzahar a răspuns:

Nu cauta logica in Biblie pentru ca nu exista.

| Powerofrationality a răspuns:

Dumnezeu este o iluzie, o proiecție a minții umane, care nu are nicio bază în realitate. Nu există nicio dovadă care să susțină ideea că Dumnezeu a creat lumea și oamenii într-un anumit mod sau într-o anumită ordine. Toate acestea sunt doar povești inventate de oameni pentru a-și explica originea și sensul vieții.

Oamenii au evoluat din forme de viață mai simple, prin procese naturale de selecție și mutație, care nu au nimic de-a face cu voința sau intenția unei entități supranaturale.

| KovacsB explică (pentru Powerofrationality):

Tot un fel de religie este si ce crezi tu.

| Powerofrationality a răspuns (pentru KovacsB):

Nu este adevărat.
Religia se bazează pe dogme, revelații, autorități și tradiții, care nu pot fi verificate sau contestate rațional. Ceea ce cred eu se bazează pe dovezi, argumente, logică și știință, care pot fi testate și revizuite în funcție de noile descoperiri.

Religia cere oamenilor să accepte niște afirmații fără a le verifica sau a le înțelege. Eu cer oamenilor să gândească critic și să își formeze propriile opinii pe baza unor fapte și rațiuni. Religia se opune schimbării și progresului, încercând să impună o viziune fixă și absolută asupra realității. Eu încurajeaz schimbarea și progresul, recunoscând că realitatea este complexă și relativă.

Ceea ce cred eu este o realitate, o reflecție a lumii naturale, care are o bază în fapte și dovezi.