| Palorma a întrebat:

De ce Dumnezeu este "nedrept". Adică unii oameni sunt perfecți sănătoși, au de toate, iar alții se nasc cu defecte.

16 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Si ce crezi ca implicare are dumnezeu in asta? Fiecare se nasce asa cum este programat genetic. Nimic nu e mai presus de asta. Nu trimite nimeni boli asupra oamenilor. A apus vremea in care oamenii credeau in asa ceva. Pune mana si citeste articole stiintifice si lasa biblia.

| Palorma explică (pentru Aasdfghj):

Fiecare are libertatea sa creadă ce vrealaughing.

| RAY a răspuns:

Iisus a spus sa traiesti viata ca pe o trece in viata de apoi, nu sa ai vreun plan pe ziua de maine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că Dumnezeu nu se ocupă cu aceste probleme. Este doar părerea ta despre Dumnezeu, că acestea ar fi în sarcina lui.

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca asta e viata, si nu exista o entitate care face toate astea sa se intample.

| halogen001 a răspuns:

Zeii sunt personaje imaginare de poveste primitiva, puerila, fantezista și absurda și de aceea nu pot face nimic din ceea ce se spune despre ei ca pot face, dar sunt foarte buni pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Crezi ca doar pe pamant se realizeaza dreptatea? În final tot omul va fi indreptatit dupa faptele si circumstantele in care a trait. Daca spui ca Dumnezeu e nedrept fiindca unii oameni "au de toate" si altii nu gandeste-te la pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv. Din acea pilda am crede la inceput ca bogatul le are pe toate, iar Lazar nimic, cand de fapt Lazar avea Împaratia lui Dumnezeu, iar bogatul nimic (fiindcă păcatul de fapt e inexistenta)

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu. Dar imi place sa cred ca indiferent de ce carti ii serveste viata la nastere, fiecare are o misiune de dus la capat in viata asta si un plan mai mare, dincolo de aparente.
Ce, vrei sa zici ca ala daca s-a nascut sanatos tun, nu poate sa greseasca sau sa isi distruga sanatatea? sau Doamne fereste sa pateasca vreun accident sau ceva rau?
Iar cel nascut nesanatos, sa creasca asa, cu greu si sa traiasca totusi cu conditia cu care s-a nascut si sa reuseasca sa faca ceva bun in viata?

| 1997onur a răspuns:

Toti primim dupa inima si sufletul nostru totul pe pamantul asta dumnezeu nu are nicio vina ca noi suntem rai ca noi suntem invidiosi ca noi suntem lacomi si orbi nu stim sa apreciem nimic nu stim sa pretuim ce avem nu stim sa impartim cu inima deschisa o zi suntem buni 10 suntem rai apoi dam vina pe el ca el face totul si din cauza lui este totul laughing) vezi ce usor dam vina pe el ce usor il judecam ce usor il luam peste picior si il tratam in ultimul hal asa cum vrem noi nu ne multumim niciodata ce avem si ce primim vrem tot mai mult tot mai bine oh si inca cate daca ai sti el nu are nici vina noi tot ce facem pe pamantul aia vedem aia traim faci rau aia traiesti aia vezi faci bine si iti vezi treaba ta aia vezi aia traiesti sa judeci e usor sa calci in picioare oamenii nevinovati e usor si inca cate si cate noi suntem rai nu suntem uniti deloc ne judecam la orice pas la orice greseala deja ne dam dreacu unul pe altul si inca cate si cate suntem lacomi nu ne multumim ce avem si primim vrem tot mai mult si mai mult nu stim sa impartim ne este frica ca pierdem averile pe care le avem dar nu ne dam seama nu constientizam deloc ca nimic nu luam dupa noi in afara de pacatele si raul facut altora pe care l-am facut e multa lacomie multa rautate in noi si asta nu va fi bine deloc da deloc eu ma intreb uneori cum se suporta atata cum ne iarta atata cum de ne accepta toate prostile si rautate din noi pe care avem in noi si prostile pe care le facem pe care le spunem atat de usor atata de nu stiu dar nu facem nimic bine si nu stiu cat o sane suporte atata nu stiu cat o sane mai ierte atata cat o sane mai accepte atata nu inteleg de ce ne iarta atata de ce inca ne mai suporta atata la cate si cate face si tot noi nu suntem de vina tot alti sunt de vina si tot el este mereu de vina tot ce facem noi nu facem bine ce facem deloc si asta ma sperie mult

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

In Vechiul Testament Iov si Ecleziastul sustin ca ale profetilor carti mint de sting cu "rau faci rau gasesti" (adica e o minciuna sfruntata ca suferinta ar fi o rasplata pentru pacat).

La Cele Zece Porunci scrie ca Dumnezeu pedepseste pacatele pana la al treilea si al patrulea neam, dar in alta carte scrie ca asta e o minciuna sfruntata si o blasfemie (chestia cu mancat agurida).

| chuckmanson a răspuns:

Pentru ca nu există. Credincioșii de obicei blamează totul pe spirite rele

| Green66 a răspuns:

Legat de treaba asta îmi spunea cineva zilele trecute că Dumnezeu ne dă ceea ce merităm. Dacă mergi pe ideea asta... Înseamnă că ai păcătuit mult când erai în pântece.
Eu aș putea spune că asta e modul prin care își arată El iubirea față de noi. straight face

| tudorvolcano a răspuns:

Cu toții ne naștem cu niște defecte, doar că mulți nu vor să le admită.
Unii au handicapuri precum faptul că sunt orbi, alții surdo-muți, alții nu pot merge, alții au membre lipsă. Aceștia sunt conștienți de acestea, cei din jur le văd, și la final sunt nevoiți să le admită.

Cele mai complicate sunt cele mintale: o bună parte din oameni suferă de tulburări psihice, mulți suferă de:
- bipolaritate
- autism/Asperger/PDD-NOS
- schizofrenie și alte tulburări psihotice
- epilepsie
- depresie
- tulburări alimentare, precum bulemia, anorexia etc.
- fobii
- anxietate
- PTSD
- dependență de țigări/droguri/zahăr etc.
- alcoolism
- psihopatie, sociopatie etc.
- diverse tulburări de personalitate, manii etc.
- impulsivitate
etc.

Din paragraful de mai sus, nu știu câți vor să recunoască că suferă măcar de una dintre aceste probleme.
Cam toți suferim de câte una dintre aceste probleme, dacă nu mai mulți.
Aceștia sunt mult mai problematici decât cei cu handicapuri fizice vizibile, pentru că mulți le neagă, și nu crează un mediu în jurul lor care să-i ajute să se descurce cu aceste probleme. Aceștia sunt cei care nu-și duc crucea zi de zi cum trebuie, și cârtesc.

În timp ce orbii, surdo-muții etc., se duc la școli specializate, încearcă să caute profesii care să le poată include handicapul etc. Mulți, așa fiind născuți, s-au obișnuit cu ideea (trist, desigur), și mulți își duc crucea fără să cârtească.

Sincer să spun, nu știu dacă am cunoscut VREODATĂ pe cineva perfect sănătos, din toate punctele de vedere.

Cu toții suntem cel mai probabil, într-un fel sau altul, bolnavi, dar trebuie să învățăm să ne purtăm crucea, și să fim mulțumitori pentru ceea ce am primit de la bunul Dumnezeu, iar cei din jur, cu viața lor să ne fie mentori, să învățăm, analizându-i pe ei și bunele/relele lor, ce e bine să facem, și ce nu.

Răspuns utilizator avertizat
| UserNameLost a răspuns:

De multe ori, oamenii sănătoși care au aproape tot ce își doresc sunt mai nefericiți decât cei care trec prin greutăți.