| didiDia a întrebat:

De ce nu pornim toti la fel in viata? Adica, de ce unii se nasc frumosi, iar altii urati, unii sanatosi, iar altii saraci? De ce e Dumnezeu nedrept cu niste fiinte nevinovate, copiii nou-nascuti? Si daca vreti sa ziceti ca o fi din cauza pacatelor parintilor, de ce sa plateasca un copilas pentru pacatele parintilor? De ce sa nu plateasca faptasul, adica parintele pentru faptele facute? Si cum vrea Dumnezeu sa-si castige oameni credinciosi, cand da unora o viata plina de dureri si necazuri? Cum sa mai ai credinta cand ai asa o viata nenorocita? Desigur, cei care sunt fericiti, frumosi, sanatosi, respectati pot sa preaslaveasca numele lui Dumnezeu pentru ca lor le merge bine. Rog fara misto-uri si rautati. Multumesc.

27 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Se numește genetică, poate să-ți explice multe. Felul în care iese copilul n-are legătură că Dumnezeu ci cu cine sunt părinții și ce gene proaste/bune au avut.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Nu exista un Dumnezeu care sa le decida soarta copiilor bolnavi, saraci, sau urati.Pentru astea sunt de vina, fie Natura, fie mediul in care acestia traiesc.Nu avem cum sa pornim egali, ar fi o utopie, cu care multi, inclusiv codul naturii, care pe unii ii face mai inzestrati, pe altii, mai putin inzestrati, n-ar fi de acord, pentru ca nu suntem niste roboti de serie, ca sa pornim cu totii din acelasi punct.Sa crezi ca un Dumnezeu face aceste lucruri unor copii, sau oricarui tip de oameni, e un cretinsim. Cei ce au credinta intr-un zeu, de obicei, sunt oamenii slabi, care au nevoie de o justificare supranaturala pentru o multime de lucruri ce se intampla pe lumea asta, sau care au nevoie de confortul oferit de un anume zeu.Nu mai cauta raspunsul la flagelurile si incorectitudinile vietii in zei inexistenti, raspunsul se afla de cele mai multe ori in oameni, si in modul cum viata lor decurge.

| barbattttt a răspuns:

Diferentele acestea nu le face Dumnezeu, ci omul din cauza pacatului; intr-adevar nu este drept sa sufere copilul pentru ce face parintele dar copilul sufera, sa-ti dau un exemplu: un tata bogat si chibzuit isi face o avere, vine ceasul si moare, averea o ia fiul sau; fiul acesta erau risipitor, nu stia sa judece bani si intr-un final pierde toata averea si ajunge sa traiasca intr-un bordei, la randul lui are si el un fiu dar pentru ca a risipit toata avere nu are ce sa ii lase. Tot asa este si cu "pacatul" candva primi nostri parinti au avut o avere enorma dar au pierdut-o...
Frumusetea lui Dumnezeu o face faptul ca El ne promite inca o avere, dar suntem noi oare vrednici de ea!? aici pe pamant este testul...

| Holocaust a răspuns:

Egalitatea nu va exista niciodată, asta e clar.Nici dreptatea, de asemenea...
Nu te obligă nimeni să ai credinţă în ceva, care probabil nu există. Faci propriile alegeri în viaţă. Nu te laşi condusă de nişte principii stupide, cum ar fi cele ale bisericii.Cu bune şi cu rele, asta-i viaţa.Nu eşti singura în situaţia asta.Cum alţii fac faţă, şi tu poţi.Nu-ţi mai plânge de milă, că n-are rost.Descurcă-te!

| didiDia explică (pentru Holocaust):

Usor de zis, greu de facut. Te-as vedea pe tine cum te-ai descurca.

| Holocaust a răspuns (pentru didiDia):

Bagă-ţi în minte o idee de genu', şi nu mai scapi în veci de ea.Am şi eu problemele mele ca orice om, şi mă descurc. Dacă ţi-e lene şi să încerci, lucru care îţi stă în putinţă ca persoană fizică, e chiar penibil...

| OctoberandApril a răspuns:

Nu dumnezeu defavorizeaza ci societatea
frumos/urat bogat/sarac sunt concepte ale lumii in care traim.mergand pe ideea bibliei toti suntem egali in ochii lui dumnezeu...ne discriminam noi intre noi. nu e vorba de pacate vechi ci de modoul in care o societate degradata te eticheteaza...
dumnezeu ne-a lasat sa ne facem de cap... dreptatea, corectitudinea, bunatatea putem fi noi. avem capacitatea de a alege si trebuie sa o folosim din plin...

| sabin89 a răspuns:

Din toate raspunsuri date, aproape toti se refera la saraci/ bogati, desi autoarea intrebarii a spus clar ca nu are deloc in vedere acest aspect. Asta una. Apoi, mai toti o pun pe ea in cauza (ex.: "nu esti singura in situatia asta...nu-ti mai plange de mila), desi se vede clar ca didiDia s-a referit in general, a ridicat pur si simplu o problema de principiu. Nu a spus ca ea personal ar avea vreo problema.

| didiDia explică (pentru sabin89):

Multumesc, sabin89. Buna observatie.

| DaliiLa a răspuns:

Trebuie sa fii fericita ca El înca te mai supune unor "probe". si nu ca te-a lasat acolo în coltulu tau!
E normal, de ce Sa-Si mai bata capul cu cei care sunt cu siguranta definitiv pierduti.
Nu pentru ca esti bogat esti neaparat si mai fericit, ba dinpotriva. ai senzatia ca toata lumea sta cu tine pentru bani, dar când esti sarac. stii ca persoanele din jurul tau stau cu tine pentru ceea ce esti big grin
Si Dumnezeu ne vede pe toti frumosi, doar suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui!
Fi fericta ca El înca mai crede ca poti fi si tu printre "Alesi".
Mai bine sa înduri vreo 85 de ani sau cât e o viata de om decât sa suferi o eternitate.
Chear daca uni oameni par atât de fericiti. asta nu înseamna ca va fi mereu asa.
La final, Dumnezeu ne va sterge tuturor lacrimile, deci nu-ti pierde credinta. tine-te tare si arata-I ca esti demna de a fi numit-ab "Crestina"! :*

| didiDia explică (pentru DaliiLa):

Ai dreptate cand spui ca,, Mai bine sa înduri vreo 85 de ani sau cât e o viata de om decât sa suferi o eternitate.'' Chestia asta imi da curaj si speranta. Din pacate, deocamdata suntem in viata asta de aici, nu in cea de dupa si e foarte dureros sa te gandesti ca ai niste chestii care nu-ti convin sub nici o forma, nu le poti schimba si n-ai pacatuit cu nimic ca sa meriti asa ceva. (Iar in paralel altii belferesc in fericire, desi sunt rautaciosi si superficiali.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei afla raspuns la toate intrebarile tale daca nu mai acuzi pe nimeni si vei incerca sa intelegi si sa rezolvi.de ce nu te faci doctor sa rezolvi ce a gresit Dumnezeu? fiindca unii urati indreapta cate ceva. un machiaj, o vopsea, un silicon, o proteza? ia fii tu doctor si rezolva aceste probleme, si daca reusesti inseamna ca esti, ori un bun lucrator al domnului, ori esti insusi Dumnezeu. daca gresesti va indrepta cineva asta. dar tu fa ceia ce trebuie.ca de criticat toti santem buni si de judecat pe altii.de treaba nu prea santem. dar stim sa leorbaim din gura.si o mie de vorbe, doi bani nu fac.

| ateuNEGATIV a răspuns:

La asta ma gandeam si eu simplu din cauza unui mar de acum 7000 de ani, cata prostie sa crezi in de astea intra la mine pe blog sa desoperi ratiunea

apropo tot el creeaza virusii, microbii

| didiDia explică:

*voiam sa spun,, bolnavi'' in loc de,, saraci'' chiar la inceputul intrebarii

Răspuns utilizator avertizat
| smile4mee18 a răspuns:

Scz k iti zic da' esti patetica.Stii cum se zice:"D-zeu iti da da' nu-ti baga in traista!"De ce e vinovat El k tu ai probleme? Nu crezi ca probalil ai si tu o parte din vina? Multi spun ca dezastrele din lume sunt mesaje de la D-zeu dar nu e asa.Suferinta nu a fost scopul lui cand ne-a creat. Oamenii s-au razvratit si de-aia suferim si noi.Gandeste-te la o tigaie sau cv de genu unde coci o prajitura. Daca vasul respectiv e gaurit sau are vreun "defect", si praitura va iesi la fel.Asa e si cu noi. Oamenii au pacatuit si noi am mostenit pacatul. Unicii vinovati pentru suferinta suntem noi.Viata noastra poate fii influentata de decizii personale, evenimente neprevazute... Daca il calca masina pe vecinu de la 3 e vina lu' D-zeu? Tre' sa ai credinta si sa te bucuri de viata chia daca esti sarac.Nu stiu ce probleme ai tu, dar te asigur ca D-zeu nu te-a uitat si n-o va face.Doar k te sa crezi si tu putin in el.

Răspuns utilizator avertizat
| didiDia explică (pentru smile4mee18):

Mai bine taceai. Ai raspuns total in afara subiectului si ai venit cu jigniri.

| smile4mee18 a răspuns (pentru lolosaurus):

Cu ce am jignit-o? I-am zis doar ca-i patetica pentru ca nu-mi plac oamenii care dau vina pe D-zeu pentru ca ei au probleme.Scz dk am jignit-o da-i o tara libera si pot sa-mi spun parerea.Dk nu-i convine asta e.

| smile4mee18 a răspuns (pentru didiDia):

Hai k nu te-am jignit asa tare.Dk ai probleme nu-i vina lui Dumnezeu. S-au cel putin asta e parerea mea.Sunt obisnuita sa spun verde-n fata ce gandesc.Scz dk te-am jignit.

Răspuns utilizator avertizat
| smile4mee18 a răspuns (pentru lolosaurus):

Da bine...ms frumos

| didiDia explică (pentru smile4mee18):

Daca ai si gandi atunci cand scrii, ar fi minunat. Din pacate, scrii fara sa gandesti.

| smile4mee18 a răspuns (pentru didiDia):

Incheiam subiectul asta odata? Incepe sa devina banal.Eu am spus ce gandesc daca nu-ti convine asta e nu pot fi toti de acord cu mine.