| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Dumnezeu i-a pedepsit pe oameni cu potop? Ca doar fiii lui au gresit ca s-au combinat cu fetele oamenilor.Si cum de un Dumnezeu atotputernic si atotstiutor a scapat totul de sub control? Parca toata lucrarea lui era foarte buna, nu?

23 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... asa a trebuit sa fie. Poate totul este sub control si acum happy si ce s-a intamplat atunci sau ce nu s-a intamplat, sau ce o sa se intample acum sau ce nu o sa se intample, este foarte bine pus la punct pentru alt moment din viitor.

| Mayar a răspuns:

Scrie efectiv in Biblie motivul. Trebuie doar sa o citesti. Scrie foarte clar. Timp folosit mai eficient ar fi sa o citesti si astfel ai afla direct de la sursa.

| RKBlue a răspuns:

Pai i-a lasat pe oameni sa faca ce vor.Liber arbitru.
Doar cand lucrurile au devenit "prea de tot"(discutabil)s-a implicat.
(razboaiele aparent sunt ok, dar nu sa fii gay... )

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiindca nu i-a placut ce au facut.
I-a lasat sa faca ce vor, dar respectand limitele lui.
Te intrebi de ce le-a mai dat simturile placerii si dorinta, vointa...

| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

I-a pedepsit ca sa ii indrepte pentru ca urmau o cale gresita.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da,este,nu te contrazic.Ce vrei sa spui?

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Trebuiau educati.
Ca la terapia de conversie.
Daca nu fac cum li se spune, asta e, scapam de ei.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Auzi,tu nu ai liber arbitru?
Poti sa te culci cu o mie de femei.(daca vor si ele)
Poti injuri pe toata lumea.
Poti sa omori oameni. Poti sa jefuiesti o banca.
Exista repercursiuni? Da.
Vei fi arestat, vei lua vreo boala(in cazul primeia) sau vei fi batut(in cazul celei de-a doua)
Asa zice si acolo.Gen,toti puteau face ce vor, dar la final vor plati pentru lucrurile gresite.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu esti analfabet functional?
Fara suparare,dar pare ca nu pricepi ce scriu si iei ce-ti place.
Am zis ca poti sa violezi,omori si fura daca vrei, dar vei fi pedepsit (si nu, nu recomand asta, nu sustin asta, nu sunt de acord cu asta.Toate sunt niste lucruri oribile)
Nu am zis ca e moral, ca ar trebui, ca e bine, am zis ca poti.De putut poti.Dar exista repercursiuni sau consecinte(legea)

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate nu m-am exprimat destul de clar.
Un prost poate sa jefuiasca o banca.Da? Adica banca aceea are bani.Si el vrea sa fure.
Prostul reuseste sa fure banii, dar e prins de politie.
Prostul trebuie sa plateasca fapta sa cu 5 ani la inchisoare.
E corect? Da.
A avut alegerea proprie de a jefui sau nu banca?
Da.
E vina cuiva in afara de el? Nu.
Trebuie sa plateasca? Da.
E gresit ce a facut? Da.
El a facut o alegere.A avut libertatea de a face o alegere.A ales rau, gresit sau cum vrei sa spui, si acum plateste.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Dumnezeu a lasat omului liberul albitru, daca omul tot calca stram exista si pedeapsa pentru pacat nu?

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce e asa greu, esti lasat liber sa decizi faci bine sau rau, daca treci pe langa o vitrina si o spargi e tot una daca treci doar pe langa ea? ai facut vreodata o boacana si sa platesti...

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx a răspuns:

Pentru ca acest dumnezeu insetat de ura a avut o gandire deloc matura pe atunci, la fel ca si in ziua de azi, pentru o greseala a ta, dumnezeu se razbuna pe persoanele dragi sau pe neamurile tale. Eu totusi nu cred in aberatiile astea gen crestinism, satanism.etc. Exista un creator puternic, dar pe care noi trebuie sa-l descoperim, nu cred in zeii religiilor