| troleibuz a întrebat:

De ce Dumnezeu se uita la copii cum sunt violati sau cum mor de foame si nu face nimic? Nu ar trebui sa fie atotputernic si bun?

116 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Întreabă-l!
Sau fă TU ceva în legătură cu acei copii. Și ai să vezi cum Dumnezeu lucrează prin oameni.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Inca nu am innebunit sa vorbesc singur cu un nor.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Dacă tu consideri că NU vorbești cu un nor, ce mai cauți aici? Și ce treabă ai tu cu Dumnezeu? Oricum NU l-ai văzut niciodată în persoană. Totuși, crezi în El? În ceva ce NU ai văzut?

Aaa, tu vrei explicații de alea ca la grădiniță, fiecare detaliu. N-ai să primești răspuns și explicațiile pe care le aștepți tu.

Tu ajuți? Sau vrei să facă Dumnezeu TOT? Mură în gură?

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Nu conteaza ce cred eu.
Vreau sa stiu de ce se uita la copii cum traiesc in conditii inumane si cum li se face rau si nu intervine daca el e atotputernic si plin de bunatate.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce evoluția nu își face treaba ca oamenii sa ajungă la o stare in care sa facă numai bine? De ce produce si rebuturi care iată ce fac, violează copii, sau nu muncesc așa încât își lăsa copiii sa moara de foame? Asta nu mai e evoluție, stimați tovarăși!

| troleibuz explică (pentru TamplaruAnisoara):

De ce dumnezeu se uita de 2000 de ani la copii cum sunt violati si nu face nimic?

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Poate că tot ce vezi se întâmplă din vina noastră. Nu crezi? Nu ți-ai pus întrebarea? Din răutatea noastră există atâtea în lumea asta. Nici nu trebuie să ne mirăm și să îi cerem socoteală lui Dumnezeu. El ne-a lăsat liberi, gen:"faceți ce vreți voi, fraților", "voi suportați consecințele".
Cum ar fi să ne țină Dumnezeu în palmă? Ar fi fain? Știu.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru troleibuz):

Dumnezeu ne oferă libertatea sa facem ce vrem: bine sau rău. Dar pentru fiecare fapta exista o răsplată.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Ce vina au copiii inocenti? De ce trebuie sa sufere ei?

| troleibuz explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu ma intereseaza faptele noastre. De ce nu apara Dumnezeu copiii?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru troleibuz):

Dar violul este o fapta a omului. Chiar nu te întrebi înainte de a-l învinovății pe Dumnezeu de faptele omului, cum a ajuns omul sa violeze copii inca unii chiar pe copii lor?

| troleibuz explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu conteaza. E o fapta asupra unei persoane nevinovate. La care dumnezeu se uita si nu intervine. Nepasare. Sadism.

| Irinel15123532 a răspuns:

Lucrurile sunt foarte complexe. Dumnezeu uraste raul si pacatul si spune ca ''Plata pacatului este moartea''. Iisus ofera o pilda.
Matei 13 cu 24 '' Isus le-a pus înainte o altă pildă şi le-a zis: „Împărăţia cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânţă bună în ţarina lui. 25 Dar, pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmaşul lui, a semănat neghină între grâu şi a plecat. 26 Când au răsărit firele de grâu şi au făcut rod, a ieşit la iveală şi neghina. 27 Robii stăpânului casei au venit şi i-au zis: ‘Doamne, n-ai semănat sămânţă bună în ţarina ta? De unde are dar neghină?’ 28 El le-a răspuns: ‘Un vrăjmaş a făcut lucrul acesta’. Şi robii i-au zis: ‘Vrei dar să mergem s-o smulgem?’ 29 ‘Nu’, le-a zis el, ‘ca nu cumva, smulgând neghina, să smulgeţi şi grâul împreună cu ea. 30 Lăsaţi-le să crească amândouă împreună până la seceriş; şi, la vremea secerişului, voi spune secerătorilor: «Smulgeţi întâi neghina şi legaţi-o în snopi, ca s-o ardem, iar grâul strângeţi-l în grânarul meu».’ "''

Iisus face o ilustratie, cel care a semanat graul cel bun este Dumnezeu, cel care a semanat neghina e satana, si ingerii sunt semanatorii, slujitorii.
In ingerii il intreaba pe Dumnezeu mirati ''Doamne, tu ai semanat samanta buna DE UNDE DAR e neghina?''
Iisus spune ''Vrajmasul meu a semanat-o''
Ingerii il intreaba ''vrei sa o smulgem?''
Domnul ofera un raspuns ciudat ''Inca, inca nu, le veti lasa sa creasca impreuna si la final le vom strange, raul il vom arde, si graul il vom pune in granare''

In mod natural, niciodata neghina nu se poate transforma in grau, dar in plan spiritual neghina se poate transforma in grau. Dumnezeu ingaduie raul si atrocitatile care se petrec, pentru ca vrea ca toti sa se pocaiasc.

2 Petru 3:9
''Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi și dorește ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.''

Ezechiel 33:11 ''Spune-le: ‘Pe viaţa Mea, zice Domnul, Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi.''

In al doilea rand, suntem interconectti cu neghina, nu te mai ruga sa moara, roaga-te sa se converteasca, nu la o religie, ci la Hristos.
Te rogi ''doamne ia toata neghina asta blestemata de pe pamant'' si te trezesti dimineata ca ti-a murit nevasta.
Neghina nu e numai un criminal, ci poate fi mult mai subtila, poate fi colegul tau de munca, sotia, soacra (soacra e neghina 101% in conceptia multora).
Cand ucenicii au mers in Samaria sa spuna evanghelia si au vazut ca samaritenii i-au respins.
(Samaria era locul plin de homosexuali, violatori, prostituate, hoti, criminali)
Ei au venit la Iisus si i-au zis ''Doamne da foc peste samaria sa arda astia toti'' Pentru ca asta e conceptia noastra, noi avem spirit justitiar ''sa moara criminalii, sa moara homosexualii, pedofilii si hotii, tragem pielea de pe ei si punem sare, dati-le foc, nenorocitii pe toti''
Asta spunem noi, Dumnezeu spune ''Asteapta, poate se face neghina grau''
E greu in imaginatia noastra, dar fa te rog un experiment.

Ai 2 copii, unul te asculta si iti arata dragostea lui in multe feluri, dar celalalt este foarte distant si abia iti vorbeste.
Dupa multi ani, unul din copii ajunge la facultate, iar celalat din cauza anturajelor si a infractiunilor primeste citatii, si i se aduce la cunostinta ca trebuie sa execute 8 ani de inchisoare.
Ce faci? Te duci si ii zici ''Copilu meu de azi nu mai esti, din partea mea pot aia sa te si omoare, ai facut lucruri oribile, nu mai meriti sa simt nimic pentru tine, iesi din casa mea si du-te la inchisoare, si daca mai iesi de acolo viu, sa uiti de casa mea''

Dumnezeu nu procedeaza asa, El il iubeste si pe calau, si pe victima acuzata. E greu de conceput in mintea noastra, o dragoste infinita si nemarginita, dar Dumnezeu nu doreste moartea nimenui, si ingaduie raul pe pamant, inca il ingaduie ca si cei rai dintre cei mai rai sa se intoarca la El.
Caci pana la urma, si sfintii sunt decat gunoaie reciclate, toti am fost neghina, dar Dumnezeu ne-a transformat spiritual in grau, daca inca nu te-ai facut ''grau'' grabeste-te, nu te mai uita la neghina din jur, roaga-te pentru ea si ajuta lumea asta cum poti, dar uita-te la neghina din tine, pentru ca va veni negresit o zi a secerisului, si acolo vei da socoteala de neghina din tine, nu de neghina din lume. Ziua judecatii va veni curand, deja semnele apocalipsei incep sa se aseze, piesa cu piesa ca intr-un puzzle.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Nu ți-am spus de ce suferă? Nu vrei să înțelegi? Din răutatea noastră! Dacă tu ai suflet bun, asta NU înseamnă că toți au suflet bun, sunt și oameni răi. Ce te miri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce judecatorii dau condamnari cu suspendare violatorilor? Nu ar trebui sa ii pedepseasca aspru? Pana la Dumnezeu ne mananca judecatorasii.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

Asta e devina la parintii ca daca nu le faceau acum nu mai sufera nici un copil

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sa nu te aud ca esti pocait creat de un homosexual si vorbesti de biblia ortodoxa care le copiatii cum vreti voi

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Daca Dumnezeu era bun si atotputernic lucrurile astea nu se intamplau.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

E devina oamenii din jur. Daca vede ca are cancer de ce il mai naste cand stie ca boala e genetic transmisa. Doar aia care is sanatosii si au o viata buna are dreptu sa nasca pe alti asta e parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz explică (pentru GeoforceExperience):

Cancerul nu se transmite genetic. Poate sa faca si la 2 ani cancer. Ce vina are el? Si ce faci atunci?

| troleibuz explică (pentru GeoforceExperience):

Toata lumea poate sa nasca. Infertilitatea nu te face un om rau sau nu inseamna ca ai avut viata rea. E problema medicala.

| troleibuz explică (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu e sadic.

| alex598 a răspuns:

Din perspectiva vieții eterne aceasta este doar o clipă de nedreptate prin care dacă treci vei primi o răsplată eternă și oamenii care fac lucruri rele își vor primi pedeapsa eternă de asemenea. Dumnezeu nu e incorect sau rău. El e iubitor și dă fiecăruia dreptul să aleagă să facă ce vrea și este corect și va recompensa fiecare om în funcție de deciziile pe care le-a făcut pe pământ

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"singur nu poate?" Ba da, poate. Dar dacă face El, atunci noi stăm cu mâna la! Așa ți-ar plăcea?

Ori are Dumnezeu nevoie de creația lui să-i facă treburile, ori suntem noi leneși și vrem mură în gură. Oare care din cele 2, hmmm?

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Și dacă se întâmplă lucrurile astea, deci NU e bun și nici atotputernic. Corect? Asta spui?

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Da