| troleibuz a întrebat:

De ce Dumnezeu se uita la copii cum sunt violati sau cum mor de foame si nu face nimic? Nu ar trebui sa fie atotputernic si bun?

116 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce evoluția nu își face treaba ca oamenii sa ajungă la o stare in care sa facă numai bine? De ce produce si rebuturi care iată ce fac, violează copii, sau nu muncesc așa încât își lăsa copiii sa moara de foame? Asta nu mai e evoluție, stimați tovarăși!

| troleibuz explică (pentru TamplaruAnisoara):

De ce dumnezeu se uita de 2000 de ani la copii cum sunt violati si nu face nimic?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru troleibuz):

Dumnezeu ne oferă libertatea sa facem ce vrem: bine sau rău. Dar pentru fiecare fapta exista o răsplată.

| troleibuz explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu ma intereseaza faptele noastre. De ce nu apara Dumnezeu copiii?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru troleibuz):

Dar violul este o fapta a omului. Chiar nu te întrebi înainte de a-l învinovății pe Dumnezeu de faptele omului, cum a ajuns omul sa violeze copii inca unii chiar pe copii lor?

| troleibuz explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu conteaza. E o fapta asupra unei persoane nevinovate. La care dumnezeu se uita si nu intervine. Nepasare. Sadism.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

Asta e devina la parintii ca daca nu le faceau acum nu mai sufera nici un copil

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"acel copil vrea să fie violat?" Doamne ferește! Violul NU ține de "bine, accept". E luat cu forța de cineva cu o putere mai mare decât a lui și NU se poate apăra, ca și o femeie.
Cum dracu poți întreba așa ceva?

De ce există pedepse? Ca să plătim pentru ce am făcut! Doar nu o să fi medaliat pentru o faptă urâtă.

Tot vorbești de logică, uită logica, aiurea materia asta. Știu.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citește in Dex definiția. Mai scrie si ca : evoluție niciodată nu este egal cu involuție sau regres.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

" De ce nu apara Dumnezeu copiii?"
Chiar nu ti-ai dat seama pana acum, este simplu ca buna ziua, fiindca ACEI copii vor deveni la MATURITATE niste BESTI, violatori, criminali, pedofili. LGBT, sodomiti, samd. Dumnezeu cunoaste viitorul, TU care NU CREZI in Dumnezeu sti ce va face acea fiinta IN VIITOR, NU STI asa ca lasa-L pe Dumnezeu SA-SI faca treaba caci EL stie totul.

| troleibuz explică (pentru danut):

Cel mai bolnav comentariu de pana acum.

| troleibuz explică (pentru danut):

Deci nu ar deveni daca nu ar fi violati? Atunci de ce ii lasa sa sufere si sa-i mai faca si pe altii sa sufere? Inteleg de aici ca dumnezeu e sadic.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Ce legatura are sadismul cu ceea ce face omul? Dumnezeu a dat DREPTUL de a alege, fiecare cu alegerile sale. Nu pune in sapatele lui Dumnezeu, CRIMELE omenesi si nici nu-L face pe Dumnezeu politist din cauza TA sau a altuia ca tine.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Chiar nu v-ati gandit ca VOI sunteti cei care VIOLATI, CHINUITI, omorati si asa mai departe copii. Chiar nu ai inteles nimic din ce am scris, NOI OAMENII facem cele descrise de tine, pe cine dintre noi vrei sa SPULBERE Dumnezeu si pe cine NU? TOTI intr-un fel sau altul suntem PARTASI la acele evenimente, pe care dintre noi ai vrea sa-i omoare Dumnezeu? Pe tine pedofilul sau pe mine care INTORC capul, amandoi avem aceiasi VINA, TOTI suntem pacatosi, toti avem vina noastra. In curand VINE si vremea PLATII pentru faptele fiecaruia. P.S. Nu comentariu este bolnav ci intelegerea TA.

Răspuns utilizator avertizat
| alexthedragon a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

„Asta nu mai e evoluție, stimați tovarăși!„
Tu n-ai nici cea mai mică cunoștiință de evoluție și vii aici să vorbești ca proasta. Nu mă miră.
Dar ai comis un red herring și nu ai răspuns la întrebare!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Spumele celor care au scris Dex-ul. Eu am citat din Dex.

Răspuns utilizator avertizat
| alexthedragon a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu dacă aș putea salva un copil de la a fi violat as face-o. Asta e una dintre diferențele dintre mine și zeitatea ta. Altă diferență e că eu exist și el nu!

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

N-ai înțeles nimic. Lasă-mă cu exemplele tale, chiar NU au nicio legătură cu subiectul de mai sus. E diferență exagerat de mare.

Tu zici că dacă îți dă voie să faci rău, de ce să fi pedepsit? Asta zici? Bun. Dar dacă faci bine, de ce să fi răsplătit? No?
Aaa, la pedeapsă NU vrem, dar la răsplată DA.
E corect să fi pedepsit pentru fapta urâtă, și ști de ce? Ca să i se facă dreptate victimei. Ce nu ai înțeles de aici?

Dumnezeu ne-a lăsat liberi să facem ce vrem noi, cu condiția să ne asumăm ce facem. Ce e așa greu de înțeles?

Există bine și rău. Ești liber să alegi pe care din cele 2 vrei să-l faci.
Și e exagerat de logic ca, după o faptă bună, să vină și răsplata.
Și e exagerat de logic ca, după o faptă urâtă, să vină și pedeapsa.

O fi viața grea, dar la un moment dat, o să se regleze conturile.

| troleibuz explică (pentru danut):

Sadismul are legatura cu dumnezeu uitandu-se la copii chinuiti fara sa miste un deget. Cred ca ii place.

| alexthedragon a răspuns (pentru danut):

Atunci de ce nu poate schimba viitorul?
Omule ești un MONSTRU!
Ai probleme psihice EXTREM DE GRAVE!
Faptul că niște bolnavi ca tine umblă liberi și au acces la internet ar trebui să îngrijoreze pe orice persoană morală.
Apropo că tot te-ai luat de lgbt. Știi că nu ai fi avut internet dacă nu era acest homosexual https://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing
Deci te rog frumos ipocritule ce ești, să nu mai folosești în viața ta internetul și du-te înapoi la peștera, groapa de gunoi sau canalul în care hibernezi că mă scârbești! În general sunt împotriva lobotomiei, dar în cazul tău aș face o excepție!

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru alexthedragon):

Multumesc pentru caracterizare dar din punctul meu de vedere monstruos care deranjaza anumiti indivizi care numai oameni nu pot fi numiti, adica SODOMITII, alias LGBT, etc. sunt Plaga omenirii si apropos de internet, habar nu ai ca inainte de internet a fost FIDONETUL din care s-o fi inspirat acel individ. Asa ca ipocriti sunteti voi care folositi o CLONA a FIDONETULUI care a aparut datorita evolutiei ELECTRONICE, nu a sodomitilor. Eu NU sunt pentru PEDEAPSA care a fost aplicata Sodomei pentru cei ca tine, poate isi mai revine vreunul din voi. Cum poti folosi cuvantul SCARBA cand NUMAI GANDUL la ce faceti voi produce voma omenirii?

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Parca ii negai existenta lui Dumnezeu, esti foarte inconsecvent, tulburator de instabil intelectual. Si pentru ca inca nu am spus dar vine vremea si pentru asta, Dumnezeu NU aplica pedepsele cand vor toti bolnavii psihici ci ATUNCI cand vine vremea Pedepsirii cand si tu vei fi acolo, sigur nu scapi cu asa comportament.

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Că așa vrei tu?

Atâta insiști cu magazinul ăla, vai și amar. E un exemplu...nu știu cum, nu prea pare exemplu.
Mersul la magazin NU e o faptă rea, deci NU se pedepsește. Nu știu cum poți gândi așa!

| troleibuz explică (pentru danut):

Imi starnesti multa mila.

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis că ne-o lăsat liberi, să facem ce vrem noi. Dar răspundem pentru ce facem. Tu nu știi să citești? Sau te joci cu nervii omului?
Și ce-i cu ultima parte? Aia din ghilimele? Despre ce sistem vorbești?

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Mai troNlebuz baiatule, nu te mai chinui sa-mi notezi mesajele, poti sa o faci la nesfarsit, eu NU scriu pentru punctaj. Daca ma urmareai, ai fi vazut ca nu scriu in general decat la RELIGIE. daca as fi scris pentru puncaj eram gramada la toate rubricile.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Cumva vrei sa ne arati ca ai ceva empatie? Mai glumetule, mai.

| troleibuz explică (pentru danut):

Nu incerc dar se vede ca am mai multa decat dumnezeul tau.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Atentie, gadilatorii sunt la geam, fugiti de acolo mai baieti.

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și, ce? Ce vrei să demonstrezi cu textul din ghilimele? Eu vorbeam despre ceva, tu mă iei cu altceva. De ce faci asta?

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu vreau să mă "prind
" de ideile tale, consider că NU au nici o legătură cu ce vorbeam eu.

"Acum e clar?" spune-i asta soției/iubitei tale, nu mie.

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu a dat voie nimic, a dat DOAR libertatea, să alegem noi ce facem. De ieri tot repet asta și NU ai înțeles, tot pe a ta o ți. Bravo! Ești pe drumul cel bun.

Răspuns utilizator avertizat
| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru danut):

Văd din răspunsuri că nici măcar nu conștientizezi ce tâmpenie ai scris! Ești dereglat rău omule, sper să nu creadă orto/catolicii că toți suntem așa. Mi-e greu să cred că te-au acceptat mai mult de-o lună la adventiști. Până și ateii ți-au dovedit Biblic că aberezi, dar tot ești disperat să te bagi în seamă pe-aici,.Îi pui la încercare răbdarea lui Dumnezeu, crede-mă omule, chiar mi-e milă de tine!

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Multumesc pentru "apreciere". Esti adventist de vorbesti in numele lor? Eu ma bag in seama pe aici de cativa ani buni dar nu stiu unde aberez dpdv Biblic, vrei saz-mi arati? P.S. Arata-mi te rog unde este fanatismul meu? Chiar ma faci curios. Si inca ceva, nu-L modelati pe Dumnezeu dupa mintea voastra, lasati-L asa cum a spus EL in Biblie ca ESTE.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru danut):

Și eu mulțumesc că folosești un ton civilizat,cu toate că am exagerat în comentariu! Nu sunt adventist (și nici în alt cult,deocamdată),doar am încercat să obțin de la tine detalii, spre a înțelege dacă ideile tale din comentarii sunt specifice cultului sau doar niște interpretări personale. Observ de mult timp aici pe categoria Religie cam aceleași persoane care țin morțiș să-și exprime doctrina sau părerile, cu toate că de multe ori nu înțeleg rostul sau motivul acelor întrebări sau comentarii, și practic pun gaz pe foc. Văd că această categorie (Religie),devine tot mai mult o dispută între credincioși plini de slavă deșartă și atei zeflemiști, iar cei care chiar ar avea ceva inteligent și constructiv de spus, evită văd tot mai mult, să se bage în această chestie.
Slava deșartă pare de multe ori doar băgare în seamă, dar poate duce de multe ori la radicalism religios și uneori, chiar la fanatism.
Tocmai că voi îl prezentați pe Dumnezeu după mintea și doctrina voastră, care stearpă fiind, produce mai mult dezbinare și tulburare în loc de roade Duhovnicești. Asta nu-i evanghelizare omule, ci fariseism (părerea mea, sper să mă-nșel).

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Aici ai gresit putin, eu nu fac evanghelizare decat in sensul in care il indrept pe cineva catre Biblie. Daca vrei amanunte despre adventism sunt nenumarate siteuri de specialitate. Eu in general incerc si eu cat pot sa indrept fluxul gandirii unui om catre cele scrise in Biblie daca vad o deviatie dar de multe ori evit oameni care au depasit stadiul intelegeri si au trecut chiar catre fanatism. Si sti cum este, HOTUL striga Hotii. Poate acum cu noile informatii voi depasi "stadiul" de fariseu in intelegerea ta. Nu stiu daca ai observat dar sunt imun la jigniri si sper sa raman asa. Numai bine. Daca vrei detalii despre adventism avem si o posta privata.

| ancaval a răspuns:

Întreabă-l!
Sau fă TU ceva în legătură cu acei copii. Și ai să vezi cum Dumnezeu lucrează prin oameni.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Inca nu am innebunit sa vorbesc singur cu un nor.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Dacă tu consideri că NU vorbești cu un nor, ce mai cauți aici? Și ce treabă ai tu cu Dumnezeu? Oricum NU l-ai văzut niciodată în persoană. Totuși, crezi în El? În ceva ce NU ai văzut?

Aaa, tu vrei explicații de alea ca la grădiniță, fiecare detaliu. N-ai să primești răspuns și explicațiile pe care le aștepți tu.

Tu ajuți? Sau vrei să facă Dumnezeu TOT? Mură în gură?

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Nu conteaza ce cred eu.
Vreau sa stiu de ce se uita la copii cum traiesc in conditii inumane si cum li se face rau si nu intervine daca el e atotputernic si plin de bunatate.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Poate că tot ce vezi se întâmplă din vina noastră. Nu crezi? Nu ți-ai pus întrebarea? Din răutatea noastră există atâtea în lumea asta. Nici nu trebuie să ne mirăm și să îi cerem socoteală lui Dumnezeu. El ne-a lăsat liberi, gen:"faceți ce vreți voi, fraților", "voi suportați consecințele".
Cum ar fi să ne țină Dumnezeu în palmă? Ar fi fain? Știu.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Ce vina au copiii inocenti? De ce trebuie sa sufere ei?

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Nu ți-am spus de ce suferă? Nu vrei să înțelegi? Din răutatea noastră! Dacă tu ai suflet bun, asta NU înseamnă că toți au suflet bun, sunt și oameni răi. Ce te miri?

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Daca Dumnezeu era bun si atotputernic lucrurile astea nu se intamplau.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

E devina oamenii din jur. Daca vede ca are cancer de ce il mai naste cand stie ca boala e genetic transmisa. Doar aia care is sanatosii si au o viata buna are dreptu sa nasca pe alti asta e parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz explică (pentru GeoforceExperience):

Cancerul nu se transmite genetic. Poate sa faca si la 2 ani cancer. Ce vina are el? Si ce faci atunci?

| troleibuz explică (pentru GeoforceExperience):

Toata lumea poate sa nasca. Infertilitatea nu te face un om rau sau nu inseamna ca ai avut viata rea. E problema medicala.

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"singur nu poate?" Ba da, poate. Dar dacă face El, atunci noi stăm cu mâna la! Așa ți-ar plăcea?

Ori are Dumnezeu nevoie de creația lui să-i facă treburile, ori suntem noi leneși și vrem mură în gură. Oare care din cele 2, hmmm?

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Și dacă se întâmplă lucrurile astea, deci NU e bun și nici atotputernic. Corect? Asta spui?

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Da

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Perfect! Deci s-a lămurit? S-a primit răspuns la întrebările tale? Bun.
Ieși afară, de aici! Mergi la conversații.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

Da dar majoritatea care se nasc cu cancer au gene date de la parintii proaste. Daca masa are cancer si copilu o sa aiba cancer. Daca masa are BRCA1 gena copilu o sa aiba la 18-25 ani 90-95% garantat cancer.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

Ar trebui sa nu aibe unu voie sa nasca daca nu e sanatos. Asa scapi si tu de griji si nu mai sufera celalalt.

| troleibuz explică (pentru GeoforceExperience):

Bolile pot sa apara la orice varsta. Nu te nasti cu cancer.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Cati ani ai?

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

Eu ti-am dat un exemplu.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

13, pentru oamenii ca tine.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Credeam ca ai 14. Mult mai bine asa.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

14? Ooo, anul viitor abia. Fac și buletinul, am emoții.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Da. Te-am supraestimat. E un compliment.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Dară, om bun ești.

Răspuns utilizator avertizat
| alexthedragon a răspuns (pentru ancaval):

„ Și ai să vezi cum Dumnezeu lucrează prin oameni."
Adică nu are absolut nicio putere și este o ființă imaginară inventată de oameni.
Nu te supăra, dar să lauzi o ființă imaginară pentru munca unor oameni adevărați e pur și simplu imoral!

| ancaval a răspuns (pentru alexthedragon):

Imoral? Păi stai așa, fecior. Fiecare om, de pe planeta asta, are DREPTUL de a crede, sau nu, în acea ființă! Corect? Am dreptate? Da sau nu?

Dacă tu NU crezi, e dreptul și alegerea ta. Eu NU mă bag.
Dacă eu cred, e dreptul și alegerea mea. Tu, de ce te bagi? De ce e imoral? La tine e dreptatea și adevărul suprem? Doamne ferește!
Eu am zis ceva de viața și alegerile tale? Nu, nu mă interesează. Te respect ca om, și atât. Nimic mai mult.

| alexthedragon a răspuns (pentru ancaval):

Ai dreptul să crezi ce vrei, dar să lauzi pe cineva pentru meritele altei persoane este cefva imoral. Să te vindeci de o boală gravă și să îi mulțumești lui dumnezeu nu doctorului care te-a tratat este imoral.
Să îți dau un exemplu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Norman_Borlaug
Acest om este cunoscut drept omul care a salvat un miliard de vieți folosind grau modificat genetic. Tu crezi absolut ce vrei, dar dacă o să îmi spui că dumnezeu a salvat acei oameni, nu Norman Borlaug, atunci o să îți spun că ai comis un act imoral.
La fel dacă spui că oamenii ajutați de filantropi precum Bill Gates sau Warren Buffet etc. au fost ajutați de dumnezeu nu de oameni.

| ancaval a răspuns (pentru alexthedragon):

Doamne ferește! Mă băiatule, ce naiba se întâmplă?

1. Pe cine am lăudat eu, pentru meritele altor persoane? În care comentariu am scris așa ceva? În care? Sau vorbești tu în locul meu? Îmi pui vorbe în gură? Ce urât!

2. Nu am intrat pe pagina care mi-ai trimis-o. De ce? Pentru că NU are legătură cu ce discutam noi. E aiurea să batem câmpii. Nu crezi?

| alexthedragon a răspuns (pentru ancaval):

„1. Pe cine am lăudat eu, pentru meritele altor persoane?"
Ai spus „dumnezeu lucrează prin oameni" ca și cum meritele oamenilor care ajută alți oameni nu ar merge la oamenii care ajută, ci la un zeu. Scuză-mă dacă am înțeles greșit.

| ancaval a răspuns (pentru alexthedragon):

Serios? Așa am spus? Ce atent ești în critică! Oare și în autocritică? Și pe tine te observi în halul ăsta? Sau doar pe alții?
Și până la urmă, suntem pe căi diferite. Eu cred. Tu nu crezi. E ceva normal să NU ne "înțelegem" în conversație. Păcat că tu insiști...nu știu, de ce anume? Chiar nu știu, în legătură cu ce vrei să insiști. Lucrurile sunt exagerat de clare, limpezi. Adică eu am înțeles tot. Că vrei tu să scrii în plus, na scrie, ce să zic?

Referitor la explicația ta, cea cu meritele oamenilor, prima dată hai să facem treabă bună și apoi ajungem și acolo.

| troleibuz explică (pentru alexthedragon):

Ai inteles bine. Nu o mai baga in seama nu merita.

| Algo098 a răspuns:

Pentru ca e un Dz imaginar, ca daca era real, puterea si iubirea lui nemarginite ar fi ajutat toti oamenii care ar fi avut nevoie de ajutor.

| Irinel15123532 a răspuns:

Lucrurile sunt foarte complexe. Dumnezeu uraste raul si pacatul si spune ca ''Plata pacatului este moartea''. Iisus ofera o pilda.
Matei 13 cu 24 '' Isus le-a pus înainte o altă pildă şi le-a zis: „Împărăţia cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânţă bună în ţarina lui. 25 Dar, pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmaşul lui, a semănat neghină între grâu şi a plecat. 26 Când au răsărit firele de grâu şi au făcut rod, a ieşit la iveală şi neghina. 27 Robii stăpânului casei au venit şi i-au zis: ‘Doamne, n-ai semănat sămânţă bună în ţarina ta? De unde are dar neghină?’ 28 El le-a răspuns: ‘Un vrăjmaş a făcut lucrul acesta’. Şi robii i-au zis: ‘Vrei dar să mergem s-o smulgem?’ 29 ‘Nu’, le-a zis el, ‘ca nu cumva, smulgând neghina, să smulgeţi şi grâul împreună cu ea. 30 Lăsaţi-le să crească amândouă împreună până la seceriş; şi, la vremea secerişului, voi spune secerătorilor: «Smulgeţi întâi neghina şi legaţi-o în snopi, ca s-o ardem, iar grâul strângeţi-l în grânarul meu».’ "''

Iisus face o ilustratie, cel care a semanat graul cel bun este Dumnezeu, cel care a semanat neghina e satana, si ingerii sunt semanatorii, slujitorii.
In ingerii il intreaba pe Dumnezeu mirati ''Doamne, tu ai semanat samanta buna DE UNDE DAR e neghina?''
Iisus spune ''Vrajmasul meu a semanat-o''
Ingerii il intreaba ''vrei sa o smulgem?''
Domnul ofera un raspuns ciudat ''Inca, inca nu, le veti lasa sa creasca impreuna si la final le vom strange, raul il vom arde, si graul il vom pune in granare''

In mod natural, niciodata neghina nu se poate transforma in grau, dar in plan spiritual neghina se poate transforma in grau. Dumnezeu ingaduie raul si atrocitatile care se petrec, pentru ca vrea ca toti sa se pocaiasc.

2 Petru 3:9
''Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi și dorește ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.''

Ezechiel 33:11 ''Spune-le: ‘Pe viaţa Mea, zice Domnul, Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi.''

In al doilea rand, suntem interconectti cu neghina, nu te mai ruga sa moara, roaga-te sa se converteasca, nu la o religie, ci la Hristos.
Te rogi ''doamne ia toata neghina asta blestemata de pe pamant'' si te trezesti dimineata ca ti-a murit nevasta.
Neghina nu e numai un criminal, ci poate fi mult mai subtila, poate fi colegul tau de munca, sotia, soacra (soacra e neghina 101% in conceptia multora).
Cand ucenicii au mers in Samaria sa spuna evanghelia si au vazut ca samaritenii i-au respins.
(Samaria era locul plin de homosexuali, violatori, prostituate, hoti, criminali)
Ei au venit la Iisus si i-au zis ''Doamne da foc peste samaria sa arda astia toti'' Pentru ca asta e conceptia noastra, noi avem spirit justitiar ''sa moara criminalii, sa moara homosexualii, pedofilii si hotii, tragem pielea de pe ei si punem sare, dati-le foc, nenorocitii pe toti''
Asta spunem noi, Dumnezeu spune ''Asteapta, poate se face neghina grau''
E greu in imaginatia noastra, dar fa te rog un experiment.

Ai 2 copii, unul te asculta si iti arata dragostea lui in multe feluri, dar celalalt este foarte distant si abia iti vorbeste.
Dupa multi ani, unul din copii ajunge la facultate, iar celalat din cauza anturajelor si a infractiunilor primeste citatii, si i se aduce la cunostinta ca trebuie sa execute 8 ani de inchisoare.
Ce faci? Te duci si ii zici ''Copilu meu de azi nu mai esti, din partea mea pot aia sa te si omoare, ai facut lucruri oribile, nu mai meriti sa simt nimic pentru tine, iesi din casa mea si du-te la inchisoare, si daca mai iesi de acolo viu, sa uiti de casa mea''

Dumnezeu nu procedeaza asa, El il iubeste si pe calau, si pe victima acuzata. E greu de conceput in mintea noastra, o dragoste infinita si nemarginita, dar Dumnezeu nu doreste moartea nimenui, si ingaduie raul pe pamant, inca il ingaduie ca si cei rai dintre cei mai rai sa se intoarca la El.
Caci pana la urma, si sfintii sunt decat gunoaie reciclate, toti am fost neghina, dar Dumnezeu ne-a transformat spiritual in grau, daca inca nu te-ai facut ''grau'' grabeste-te, nu te mai uita la neghina din jur, roaga-te pentru ea si ajuta lumea asta cum poti, dar uita-te la neghina din tine, pentru ca va veni negresit o zi a secerisului, si acolo vei da socoteala de neghina din tine, nu de neghina din lume. Ziua judecatii va veni curand, deja semnele apocalipsei incep sa se aseze, piesa cu piesa ca intr-un puzzle.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sa nu te aud ca esti pocait creat de un homosexual si vorbesti de biblia ortodoxa care le copiatii cum vreti voi

| Irinel15123532 a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Cele enumerate mai sus sunt exemple, puteam sa adaug si discriminarea intre ''albi'' si ''negri'' poti privi in America. Am vrut sa ilustrez faptul ca Dumnezeu are indelunga rabdare cu noi, sa ne intoarcem la El. Nu sunt de acord cu homosexualitatea, dar nu ii urasc, chiar am incercat sa ii indrum sa se intorca la firea normala, si pe cativa i-am ajutat. Conforum unui studiu pe 500.000 de oameni realizat de Universitatea Harvard şi Massachusetts Institute of Technology (MIT), NU exista gena gay sau lesbi, repet, NU exista o gena in noi, cu care ne nastem, dereglarea sexuala provine de la factori externi, experiente din trecut, dezamagiri, oameni, etc. Cert este ca ea poate fi remediata, te poti intoarce la normalitate, desigur, cine vrea, cine nu vrea, cauta scuze.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci esti pocait?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru GeoforceExperience):

M-am nascut si crescut in familie de ortodoxi, dar nu am urmat datina ortodoxa, singura mea carte dupa care ma ghidez este Biblia unde este invatatura Domnului nostru Iisus Hristos. Eu il urmez pe Iisus Hristos si mi-am predat viata in mana Lui, ascult de ceea ce spune El si impartasesc si altora evanghelia Domnului Iisus, incerc sa ma daruiesc pe mine insumi altora si sa ii ajut pe oameni cum pot, chiar si financiar pe cei nevoiasi. La judecata Lui Dumnezeu, nu se va spune ''Penticostalii, baptistii in randul 4, Ortodoxii si catolicii in randul 2, Adventistii in randul 5, hai cine mai e''.
La judecat Lui Dumnezeu vei fi judecat dupa evanghelia Lui Hristos. Nu religia ta conteaza, ci biblia, ceea ce spune Domnul Iisus Hristos.
Daca religia ta oricare ar fi ea, nu il contine pe Domnul Iisus ca temelie si singura baza a credintei tale, da-mi voie sa iti spun ca religia ta nu-i buna de nimic, pentru ca nu o religie te va mantui, ci persoana Lui Iisus Hristos.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ba da conteaza. Daca esti un pocait vezi ca ai fost creat de parham 1902 homosexual din america si aparti la o secta falsa. Hristos vorbeste despre biserica. Daca tu tot crezi in hristos trebuie sa treci la o biserica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce judecatorii dau condamnari cu suspendare violatorilor? Nu ar trebui sa ii pedepseasca aspru? Pana la Dumnezeu ne mananca judecatorasii.

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz explică (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu e sadic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce-i aici, nu este evident? Dz este un cuvant folosit in cazul in care " autoritatile nu vor sa intervina ca nu vor sa te creada, iti spune sa astepti ca rezolva dz dupa moarte", sau cand "bogatasul ala zice ca i-a dat dz ceva mai mult in viata decat altora". Gandeste-te si tu, ala nu s-a imbogatit pentru ca a ascultat d dz, pentru ca atunci cand esti bun cu lumea, lumea te saraceste. Dz este un cuvant folosit ca "scuza" pentru tot ce se intampla ca sa nu intervina, oamenilor le este mai usor sa urle dz decat sa gandeasca/actioneze. Iar aceste crime persista pentru ca liderii accepta aceasta scuza, si legi de minte scurta. Acum vorbind serios, o persoana FE care nu face prostii, traiste mai rau decat un hot din puscarie. Puscaria este un lux pentru unele care nu vor sa incalce legea. Iar pentru o FE, singuratatea este o pedeapsa ca nu poate sta "linistita" ca se leaga unii in bataie de joc. E pedepsita la singuratate cand ea nu vrea sa se duca la "din alea" pentru a gasi o p*. Ca vai pe ei ii rezolva cu amenda, o plateste si e tot liber, dar ea trebuie sa se multumeasca cu un "troll" ca partener ca vai e singurul care "baga in seama" si asta a primit de la dz, un insistent care vine cand n-are bani de ele. Ca probabil e o lege de feminitate si troll e aia care nu face prostiile, ca a facut dz femela pentru prostii. Deci, e un cerc care il invart de fiecare data cand aud "dragoste" si "dumnezeu". Cuvantul dz a fost inventat pentru a ascunde faptele astora, pe o vreme cand nu exista presa. Presa a fost inventata pentru a astupa ce se intampla "in strainatate", scrie minciuni aici despre ce se intampla acolo. Ca omul sa fie speriat de dz cand vede ceva sa nu gandeasca la ce s-ar fi putut intampla de fapt acolo.

| Felissa13Eden a răspuns:

Dumnezeu nu se uita la copiii aceia care sufera, El vrea ca noi sa facem ceva.
N-ar mai exista credinta si credinciosi daca Dumnezeu ne-ar da tot ce avem nevoie pe moment.
Daca El ar veni si i-ar vindeca pe toti copiii de traumele lor, n-ar mai crede nimeni ca daca te rogi, Dumnezeu te ajuta, ar astepta sa vina iar sa ne salveze.
Dumnezeu chiar e foarte bun, mai ales ca tine ateii pe pamant.Nici nu ne dam seama cata incredere are el in noi ca o sa ne intoarcem fata la credinta si la vorbele Lui.

| alex598 a răspuns:

Din perspectiva vieții eterne aceasta este doar o clipă de nedreptate prin care dacă treci vei primi o răsplată eternă și oamenii care fac lucruri rele își vor primi pedeapsa eternă de asemenea. Dumnezeu nu e incorect sau rău. El e iubitor și dă fiecăruia dreptul să aleagă să facă ce vrea și este corect și va recompensa fiecare om în funcție de deciziile pe care le-a făcut pe pământ